taasen nuo kampurat ovat nuolemassa tiesuolaa kieli pitkällä viitostiellä, ei siinä mitään ostakaa vaan puhdasta ekolihaa.
Mutta autojen tieltä voisitte herrat suuret poromiehet häätää pyhät lehmänne muualle.
Mutta autojen tieltä voisitte herrat suuret poromiehet häätää pyhät lehmänne muualle.
Vastaukset 18
Vanhimmat
No mutta miten ne tielle asti on päässeet kun Hossalainen porosetä viimeviikolla oikein televisioonissa sano että sudet ovat tappaneet kaikki porot,emo ja vasa porot(valtio korvaa surimmalla summalla)ovat kuulemma petojen suuhun mennet,silimä kirkkaana niin väitti.
paimentamalla ne tielle saadaan
500 kampuraa syöty, miksi sitten pitää vielä valittaa, moninkertainen hinta saadaan verrattuna myytyyn poroon ei tarvi markkinoida tarviiko verojakaan maksaa. Kaikki isot porot alkaa olla pannotettu, että raato löytyy.
Mutta missä on yhteiskunnan saama hyöty, samaa sarjaa kuin matut, kuluja vaan.
Taasko se jauhanta alkaa, jos teillä ei ole poroja olkaa silloin hiljaa.
Porot saa tehä mitä ne lystää , ne on mehän poroja, tajutkaa se.
Eikös ne ole hukkien poroja.
jaa , teijän .....viekää poronne vittuun taikka venäjälle, hyvä vinkki metsästäjille, yksi harhalaukaus haulikolla aina poroon päin
Milloinkahan tuo porosetien paapominen loppuu, eläkeläiset ovat keksineet hyvän harrastuksen valtion rahoilla.
Sanos muuta. Veronmaksajien varoilla nämä poroharrastajat toimiaan harrastaa.
taijan itekki alakaa poromieheksi. Hommaan parisataa poroa, ja paan kytkyvveeseen vitos tien varteen. Eiköhän tuota ala vahinkorahoja tulla, saa sitte ostaa viinaa niin paljo ku sielu sietää. Eihän sillä mittää väliä, jos joku loukkaantuu vakavasti porokolarissa, kunhan rahhaa tullee
niin asia verrattavissa viihdealan henkilölihin, rahaa tulee vaikka on itse montussa
Kotkista tipahti Paliskuntien kassaan vuonna 2014 698 138 Euroa, siita etta saavat lentaa rauhassa taivaalla.
Mista voin hakea korvausta pesivista paaskysista asustelee mun kototaloni katon alla.
Vielä korvauksia pääskysistä. Ole onnellinen, kun sinulla on noita iloisia kesälintuja. Kaikilla ei ole.
taasen pyhät lehmät eläteiltä karannu suolansyöntiin viitostielle, voisiko arvon herrat kopeutuo hiasen rattiin ja ajaa karjansa muualle.
Miksikähän nuihin kaulassa oleviin mollukoihin ei laiteta kunnon heijastimia, että näkyis auton valoissa?
No siksi ettei sitä näkis ja jäis se elukan rutkula auton alle ja rahat lakkariin.
Ihmiset asuu täällä rauta-aitojen sisällä ja porot vapaana joka paikassa, reilu peli.
Ihmiset asuu täällä rauta-aitojen sisällä ja porot vapaana joka paikassa, reilu peli.
Onhan se järetöntä touhua tuo poroharrastus,kun pitää luonnosta kaikki pedot tapaa kinturoiden takia.Kun huomioidaan vielä he kinturoiden haitat autoilijoille,viljelyksille ja osalle taimikoita.Veronmaksajien pussista tuollaista haitta elinkeinoa ylläpidetään.Milloinkahan päättäjien silmät aukeavat näkemään totuuden porotalouden kannattavuudesta koko yhteiskunnalle.
Itsenäisyyspäivän aamuna yksinäinen porontollukka kävellä tökötti Ryysyrannan mäen päällä. Käveli tien ajourassa ja oli niin maantienvärinen, että juuri ja juuri saatiin auto pysäytettyä ennen yhteentörmäystä. Onneksi ei ollut liikennettä juurikaan. Mutta ovat nämä porot yksiä maanvaivoja. Poro eivät kuulu maanteille!