Ulosotossa velkaa yli 50000e ja palkasta ne pitäisi periä.Miten ulosotto menettelee näin suurien velkojen suhteen.
Ulosotossa velkaa 50000
Vallu2
4134
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Säännöllisistä tuloista ottaa lain mukaan, esim yli 1500e/kk netosta vie 1/3 osan. Jos on talo ja töissä niin talo laitetaan myyntikieltoon muussa tapauksessa viedään kokonaan.
Eipä tuossa sen kummempia, itselläni on velkaa saman verran tai ehkä enemmänkin, tilistä menee 1/3 osa eikä muuta, näin mennyt jo pari vuotta.
Paljonko lyhennät kk? Ja miten ihmeessä taloa ei ole laitettu pakkohuutokauppaan ?
Lyhennän minkä ulosotto vaatii ja omaisuus yhteisomistuksessa.Siis voiko ulosotto edes vaatia jotain esim.asunnon pakkohuutokauppaa.
Maksat velkoja ulosoton kautta ja tilaat ajan kunnan velkaneuvojalle
Menet kunnan velkaneuvojan kanssa keskustelemaan tilanteestasi.
Haette Takuu- säätiöltä takausta ja kun käsittelyaika on vuosi ja sen jälkeen käsittelyaika on puolivuotta niin saat lainan jos olet vakituisessa työssä.
Velkoja laina aikana jäljellä 34 000.e.
He takaavat lainan , mutta pankki kyllä yleensä hyväksyy heidän takauksen.
Et tsemppiä teille ja elämä kyllä muuttuu parenpaan suuntaan, vaikka siinä voi vierähtää muutamia vuosia.