Hoi!
Olisi hakusessa kone jolla olisi tarkoitus käsitellä SUURIA kuva tiedostoja photoshopin avulla.
Ei tosiaankaan pelaamiseen eikä video editointiin(ainakaan vielä).
Pitäisi löytyö polttava cd/dvd asema ja muistia ainakin gigan verran.
Jos joku jaksaa "ehdottaa" kokoonpanoja erilaisia,olisin kiitollinen!
Olisi hakusessa kone jolla olisi tarkoitus käsitellä SUURIA kuva tiedostoja photoshopin avulla.
Ei tosiaankaan pelaamiseen eikä video editointiin(ainakaan vielä).
Pitäisi löytyö polttava cd/dvd asema ja muistia ainakin gigan verran.
Jos joku jaksaa "ehdottaa" kokoonpanoja erilaisia,olisin kiitollinen!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kuvanvääntökoneeksi sopii hyvin:
http://www.apple.com/fi/imac/
Ja sitä saa myös polttavalla DVD-asemalla, muistia enemmänkin kuin gigan. Ja videoeditointiin kuin tehty (ai niin sehän onkin tehty siihen).
RAMmi vaan kannattaa ostaa muualta.
Helpoin vaihtoehto on iMac. Maksaa enemmän kuin jokin halpa Pentium-paketti, mutta arvon säilyminen on aivan omassa luokassaan.
Lisäksi "samaan hintaan" saa mielettömän hienon sisustuselementin. Ja työtilaa vapautuu parempaan käyttöön, kun sitä rumaa laatikkoa ei ole.
Sen verran olen 20-tuumaista iMacia raplannut, että makeampaa konetta en juuri ole tavannut. Näytöstä ei tahdo saada silmiään irti.
Ja kun turvallisuuspuoli on ylivoimaisesti Windowsia parempi vaikka käyttäjä ei tekisi yhtäkään säätöä minnekään, ylimääräisten hidastussoftien asenteluista puhumattakaan, voi olla aika varma että kuvanvääntö ei keskeydy "kivoihin" pikku yllätyksiin.
Videotyöasemana tuo on myös loistava ja helppo, jopa aivan vakiotoimituksena (plus tarvittava lisämuisti tietenkin).
Ei oo paljoa lisättävää kahteen aiempaan viestiin. Kovista kuvaaja ammattilaisista yli puolet duunaa macilla niitä SUURIA tiedostoja ja se on paras myöskin tavalliselle tallaajalle kuvankäsittelyyn ja moneen muuhun. Varmasti on esim. imacilla kuukaudessa tullut sulla enempi valmista kuin yhdelläkään pc paketilla lukee niissä kuinka kovia hertsilukuja hyvänsä. Tietysti jos olet tosi hyvä pc asiantuntija niin tilanne ehkä vähän tasottuu mutta erittäin harva on.
Jos raha ei tee tiukkaa ja pitää olla hyvin nopeata toimintaa ja hyvin SUURIA tiedostoja niin osta powermac G5 tupla 2 GHz, siihen saa 8 gigaa muistia noin alkuun, saa olla aika valtavia ne tiedostot sitten. Mutta veikkaan että 1-2 gigaa riittää kyllä.
Niin voit muutaki sitten tehdä kuvanvääntelyn välissä ja löytyy helposti ohjelmia säästät vielä rahaakin
viruksia putsata kuvankäsittelyn välissä PCllä, ja on vähä pakkokin.
Mitä oon makkeja viimeaikoina kattellu ja vähän kadehtinutkin niin niillä oikeesti tekee mitä vaan kun ne perkuleet toimii ja siinähän sitä rahaa säästyy eniten. Ohjelmia on ihan tarpeeksi ja enempikin.
Seuraava vaihto on miulla melko varmasti siihensuuntaan. .
Hoi!
Kiitos kaikille ehdotuksia/vastauksia lähettäneille!
Joo,eli ei ole varaa ku pc pohjaiseen ratkaisuun tällä hetkellä.Ajattelin sijoittaa koneeseen 900eur ilman näyttöä.Jos olen ymmärtänyt oikein niin sen pitäisi riitttää koneeseen jossa on tarpeeksi tehoa /muistia,jotta voin photoshoppailla isoja kuva tiedostoja.Syy siihen että kirjoitin tänne on se,että jos joku jaksaisi ehdotta ihan semmoista pakettia,jotta voisin mennä sitten liikkeeseen ja sanoa "että olisikohan tämmöinen hyvä ratkaisu?"
Voisin tieytty mennä suoraan liikkeeseen,mutta ensiksi haluaisin selvittää kaikki hyvät vaihtoehdot.
Kiitos jo etukäteen kaikille vaivautuneille! :)
Tuolla rahalla saat eMacin (849 € näyttöineen). Kyllä sillä moni käsittelee työkseenkin kuvia hyvällä menestyksellä. Tehokin riittää täysin. Muistia pitää tietysti lisätä tarvittava määrä, ehkä levytilaakin.
Tämäkin on oikeasti parempi kuin PC-pohjaiset "ratkaisut", ja siihen voi myös lisätä isomman näytön rinnalle...
Noista raha- ym. rajoitteista voisi kertoa heti alkuun, niin ei tule turhaan annettua erinomaisia vinkkejä, jos kuitenkin haussa on ensisijaisesti kakkoslaadun vinkit .;)
>Syy siihen että kirjoitin tänne on se,että jos joku jaksaisi ehdotta ihan semmoista pakettia,jotta voisin mennä sitten liikkeeseen ja sanoa "että olisikohan tämmöinen hyvä ratkaisu?"
Näinhän tässä on tehtykin, mikäli olen huomannut...