Jokainen keuhkosairas varmasti tietää, miten kamalaa on altistua vastentahtoisesti tupakansavulle. Uusi tupakkalaki on astumassa voimaan ensi vuonna, mutta pahoin pelkään, että tupakkalaki ei suojele yhtään enempää omassa kodissa tapahtuvalle naapurin tupakoinnille kuin entinenkään.
Tällä hetkellä isännöitsijä ei käytännössä puutu lainkaan naapurin sisällä tupakointiin, mikäli asunnon vuokrasopimuksessa ei ole kielletty sisällä tupakointia (näin mm. Heka, Helsinki). Niissä eri kaupunkien vuokra-asunnoissa, joissa tupakointi on sisällä kielletty, vedotaan siihen, että tupakointikieltoa on mahdoton valvoa. Sen, joka kärsii, on muutettava. Jos varaa muuttoon ei ole, on alistuttava.
Eli ihmisellä on oikeus tupakoida, mutta ei oikeus olla tupakoimatta. Pakkotupakointi eli passiivinen tupakointikin on tupakointia kaikkine haittoineen. Hengityselinsairaalle tupakointi on haitallisempaa kuin nk. terveelle ihmiselle.
Tupakoinnista voi valittaa kaupungin ympäristötoimeen. Käytännössä ainakin Helsingissä jono asunnon tarkastamiseen on 3 kk, ja se ei vielä takaa, että asiaan voitaisiin saada parannusta. Pakkotupakoinnille altistuvan on itse kyettävä todistamaan, että pakkotupakoinnista on hänelle haittaa. Eli suomeksi sanottuna tupakkaterroristilla on laki puolellaan.
Olemme lainsuojattomia. Kaikki hengityselinsairaat, jotka kärsitte pakkotupakoinnista, ottakaa yhteyttä sosiaali- ja terveysministeriöön tupakkalakia valmistelevaan työryhmään! Ainoa vaikuttamisen mahdollisuus on siinä, että riittävän moni kapinoi vastaan. Meillä on oltava oikeus puhtaaseen hengitysilmaan kotona! Sellainen laki on merkityksetön, joka ei suojaa sairaita ja vähäosaisia ihmisiä omassa kodissaan tapahtuvalle itsestä riippumattomalle terveyshaitalle.
http://stm.fi/artikkeli/-/asset_publisher/tupakkalain-valmistelu-jatkuu-lausuntoyhteenveto-valmis
Tupakkalain porsaanreiät - pakkotupakointi kotona
2
119
Vastaukset
- Tupakkavainomuotia
Täällä meillä päin alkaa jossain vaiheessa sisällä tupakointi isännöitsijän päätöksellä, koska parvekkeella tupakointi aiotaan kieltää. Tähän mennessä yksikään asukas ei ole polttanut sisällä, vaan kaikki ovat polttaneet parvekkeella. Kukaan ei ole siitä valittanut koskaan, mutta silti se aiotaan kieltää. Saattaa sitten tässäkin talossa alkaa rappukäytävä haisemaan tupakalle, vaikka koskaan aikaisemmin se ei ole haissut. Mutta jos kerran niin halutaan, niin minkäs teet. Tässä talossa melkein joka parvekkeella poltetaan, ellei asukas itse, niin sitten vieraat.
No, kesällä se on helpompaa kun voi pitää parvekkeen oven auki koko ajan.- eimitäänjärkeätupakas
Hei tupakopijat miksette vaan lopeta ette voi olla tajuamatta kuinka tyhmää se on ja kyllä olen entinen tupakoija joten tiedän asian.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1192472
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau321616Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.211522- 1291458
- 681263
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3461149Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?601023- 891015
- 122841
- 79825