Pakkotupakointi ja migreeni

pakkotupakoija

Uskoisin, että vastentahtoisesti tupakansavulle altistuminen häiritsee migreenipotilaitakin. Uusi tupakkalaki on astumassa voimaan ensi vuonna, mutta pahoin pelkään, että tupakkalaki ei suojele yhtään enempää omassa kodissa tapahtuvalle naapurin tupakoinnille kuin entinenkään.

Tällä hetkellä isännöitsijä ei käytännössä puutu lainkaan naapurin sisällä tupakointiin, mikäli asunnon vuokrasopimuksessa ei ole kielletty sisällä tupakointia (näin mm. Heka, Helsinki). Niissä eri kaupunkien vuokra-asunnoissa, joissa tupakointi on sisällä kielletty vedotaan siihen, että tupakointikieltoa on mahdoton valvoa. Sen, joka kärsii, on muutettava pakoon. Jos varaa muuttoon ei ole, on alistuttava. Eli ihmisellä on oikeus tupakoida, mutta ei oikeus olla tupakoimatta. Pakkotupakointi eli passiivinen tupakointikin on tupakointia kaikkine haittoineen. Herkälle tai sairaalle ihmiselle pakkotupakointi aiheuttaa kohtuutonta haittaa.

Tupakoinnista voi valittaa kaupungin ympäristötoimeen. Käytännössä ainakin Helsingissä jono asunnon tarkastamiseen on 3 kk, ja se ei vielä takaa, että asiaan voitaisiin saada parannusta.

Olemme lainsuojattomia. Kaikki, jotka kärsitte pakkotupakoinnista, ottakaa yhteyttä sosiaali- ja terveysministeriöön tupakkalakia valmistelevaan työryhmään! Ainoa vaikuttamisen mahdollisuus on siinä, että riittävän moni kapinoi vastaan. Meillä on oltava oikeus puhtaaseen hengitysilmaan kotona! Sellainen laki on merkityksetön, joka ei suojaa sairaita ja vähäosaisia ihmisiä omassa kodissaan tapahtuvalle itsestä riippumattomalle terveyshaitalle.

http://stm.fi/artikkeli/-/asset_publisher/tupakkalain-valmistelu-jatkuu-lausuntoyhteenveto-valmis

1

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keuhkotpaskaks

      Nastojen katupöly sen migreenin aiheuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe