Olisikohan jo korkea aika tehdä tuolle alueelle jotain?
Voitaisiin raivata puut alueelta ja ajaa tilalle rantahiekkaa. Kesäksi sitten rantakioskeja eikä paikallisten tarvitsisi mennä kauemmas uimaan.
Siellä asuvalla linnulla ei ole mitään väliä, kyllä se osaa sopeutua muuallakin elämiseen. Yli 10 tuhannella asukkaalla on mielestäni suurempi oikeus alueeseen kukn jollain tikalla.
Hävettää oman kylän puolesta, kun tulee turisteilta kuultua ihmettelyjä järven ja rannan tilasta.
Voitaisiin raivata puut alueelta ja ajaa tilalle rantahiekkaa. Kesäksi sitten rantakioskeja eikä paikallisten tarvitsisi mennä kauemmas uimaan.
Siellä asuvalla linnulla ei ole mitään väliä, kyllä se osaa sopeutua muuallakin elämiseen. Yli 10 tuhannella asukkaalla on mielestäni suurempi oikeus alueeseen kukn jollain tikalla.
Hävettää oman kylän puolesta, kun tulee turisteilta kuultua ihmettelyjä järven ja rannan tilasta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
On sitä kyllä ihemeteltykin,aina kun käydään kiteellä niin se rämeikkö on oikeasti hirveää katsottavaa.
Emäntäni täräytti sanoa ettei ne siivoa noita kun se lintu asuu tuolla,minä siihen että mitä ,mikkään lintu se tuomonen mahtoo olla jolle oikein rannat ja puut annetaan enne ihmisiä.
No vastaus oli joku hemmetin käki tikka,eiköhän ole järki jättänyt kiteen aika pahasti,sielä rehevöityy järvi umpeen ka tikka tökkittää lahoavia puita ja ihmiset kiertää kaukaa mahdollisesti kaunista järveä,no rahaahan siihen palaa yhden sukupolven verran verorahoja,joten sehän se syy on ja muilautetaan se sitten tikan syyksi,eli maailmassa on yksi tälläinen tikka joka suostuu vain kiteellä asumaan.
Samahan se on kauppojen kanssa,pari hullua kauppaa ja ei mitenkään sopinut lidliä aikoinaan,no enään se ole tulossakaan joten siinä mielessä kitee myöhästyi ahoin tästä,kehitystä ei tule kiteelle,se vaan rämettyy paikalleen ja vanhat kauppiaat kuoriin kermaa ja vanhenevat ja nauravat partaansa.
Ai jai jos joutuisi tuolaaseen pesään asumaan ihan, niin olisi siinä voivoottelua.
Perussuomalaiset käy uimassa siellä
umpilahoja isoja koivuja maantien vieressä. entä jos kaatuvat kulkojoiden vaikka lasten päälle.... osa puista kaatunut hirveetä ryteikköä... keskellä kaupunkia.. samoin luontopolku joka kulkee pesiskentän luota sepänniemen lintutornille. hirvee rötylä... hapanneet pitkospuut puita kaatuneena ja kaatumaisillaan... antaa kuvan missä kunnossa kunnan talous on levällään kuin hujasen eväät. missään muualla ei ole tuollasta paska rytylää kaupungin keskellä...harakat ja varikset hyppii lähellä asuvien silmille.
Mutta tikalla on onneksi hyvä olla, kaikkien kyläläisten kustannuksella.
Eikös tuo liene jo kuollut sinne ku samaa tikkaa hyysättiin 10 vuotta sittenkin. Ei se lintu ikuinen ole.
Kai se tikka löytäisi uuden asuinalueen jos rantaan jotain rakennettaisiin. Ja jos on niin tyhmä ettei löydä, niin joutaa kuollakin. Jokuhan siitäkin valittaisi, kuten Lidlin tontistakin. On kyllä niin saa tanan kivikautinen paikka asua tämä Kitee, mitään kehittävää eivät päättäjät saa aikaiseksi.
Huhut kertoi jokunen vuosi sitten eräästä tunnetusta pohjoiskarjalaisesta lintumiehestä, joka kuulemma varjelee omia metsiään niin ettei sinne rauhoitetut lajit kotiinnu. Kun joku tuttavansa oli kysynyt että mitäpä jos vaikka valkoselkätikka pesityisi tuonne sinun omaan metsään, niin ko.herra oli lipsauttanut kiväärin olevan sen takia seinällä.
Gkdff mitäs jos ihan itse kehittäisit jotain kehittävää. Jos kaikki odottaa että joku muu tekisi jotain ei varmasti tapahdu mitään.