Valintatalo

KassaKilisee

Iltasanomien kartan mukaan Valintatalo on sulkemisuhan alla, K-ryhmän
ostettua suomen Lähikaupan.

Nyt leppäkoski saa lisää asiakkaita.

11

448

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kauppalainen

      Hyvä! Valintatalo kallis ja Sale surkea.

    • shoppari

      K-Kauppias harrastaa ikäsyrjintää. Ei kuulemma palkkaa ollenkaan keski-ikäisiä ihmisiä. Kivaa, eikö totta?

      • nuoripeura

        Ihan sama, vanhat on hitaita ja valittaa


      • vähänvanhempipeura

        Kirmaile sinä nuoripeura vaan täysillä niin että rytisee. Kyllä sekin aika koittaa, kun sinunkin askeleesi lyhenee ja hännän töpo lerpsahtaa. Onhan se k-kauppias jossain vaiheessa palkannut muutaman teini-iän ylittäneenkin henkilön. Eivätkä he mielestäni "nuku jalkarättien päällä" vaan koko ajan touhuavat jotakin. Oletkohan liian nuori, että et ole tällaista seikkaa huomannut, jos olet pyyhältänyt liian kovaa.


    • Näino

      Kesko on roisto!

      • köyhä-köyhempi

        K-kaupoissa hinnat huipuissa. Samoissa hinnoissa Turun Stockmannin kanssa. Vain tarjoustuotteet edullisemmat ja nekin vain valikoiden. Täytyy olla todella hintatietoinen jos haluaa löytää K-kaupoista halpaa.


    • keskustelija_

      Eikös Suomen Lähikauppa Oy ole ollut muutenkin lakkauttamassa Valintatalo-ketjua? Siis ennen kuin tuotiin julkisuuteen tieto, että Kesko meinaa ostaa yhtiön? Olin joskus lukevinani, että kaikki Valintatalot muutettaisiin Siwoiksi muistaakseni vuoden 2018 loppuun mennessä. Toisaalta, Euromarket-ketjuakin on oltu Wikipedian mukaan lakkauttamassa, mutta silti Kotkassa vielä on Euromarket. Koskas se lopetetaan?

      Jos paikkakunnalla riittää asiakaskunta, voipi olla, että Siwat ja Valintatalot muutettaisiin joksikin K-ryhmän kaupaksi. Koska K-extroja kai ollaan myös lopettamassa, lienevät Siwat ja pienimmät Valintatalot muuttumassa K-marketeiksi. Isoimmat Valintatalot kai muutetaan K-supermarketeiksi. Tai jos alueella ei kannata pitää SLOY:n kaupan kohdalla K-ryhmän kauppaa, varmaan jää kyseinen kauppatila tyhjäksi. Näin ainakin kuvittelisin.

      Euromarketeja on ilmeisesti myyty joiltain osin eteenpäin S- ja K-ryhmille, jotka ovat muuttaneet ne Prismoiksi ja K-citymarketeiksi. Yksi vaihtoehto on ollut, että entisen Euromarketin kauppapaikalle on tullut kauppakeskus. Näin tapahtui ainakin Raumalla, ja Uudessakaupungissa lienee ainakin joku kirppari entisen Euromarketin kohdalla. Apteekki jäi samalle paikalle. Mutta aika näyttää, kuinka käy esimerkiksi Siwoille, Valintataloille ja Suomen toistaiseksi ainoalle Euromarketille. Muuttavatko ne nimiään joksikin K-ketjun kaupaksi vai lakkautetaanko kyseinen kauppapaikka toistaiseksi kokonaan vai myykö Kesko joitain niitä liikepaikkoja muille.

    • Mitätilalle
    • LIDLi

      Valintatalon tilalle LIDL ja K-market aurassa kiittää! terve kilpailu tekee kauppiaalle tien toiselle puolen hyvää.

      • uusikauppa

        Jos Valintatalo myydäänkin jollekkin ulkopuoliselle liikkeenharjoittajalle. Muistaakseni näin tuo kilpailuvirasto on vaatinut. Koskahan kuullaan, mikä se uusi putiikki sitten on. Hyvä vain jos olis vaikka Minilidil tai Tokmanni. Mikäli pysyy K-kauppana, niin sittenhän Leppäkosken K:sta voisi rakentaa tunnelin ex valintataloon. Tässä vaiheessa kiinnostaa tieto, mihin postin palvelupiste sijoitetaan. Entisessä ruokavaraston talossahan on jo postin lajittelupiste. Mahtuisiko sinne uusi postin palvelupiste ??


    • Jotainrotia

      Manhattanin K-Supermarketin, Stockan Herkun tai kauppahallin hintatasoista M-kauppaa ei Auraan todellakaan tarvita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1399
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      821
    3. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      746
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      66
      745
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      92
      745
    6. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      679
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      148
      670
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      612
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      611
    Aihe