Opiskelen Oulun yliopiston kauppakorkeakoulussa, ja pääainehaku on edessä ensi syksynä. Hakuun vaikuttaa 60op perusopintojen opintokokonaisuuden keskiarvo. Olisinkin kiinnostunut, millä keskiarvoilla esimerkiksi Aallossa on päässyt opiskelemaan rahoitusta/taloustiedettä? Vaadittavat keskiarvot varmaankin ovat korkeimmat siellä, joten samaan tasoon tähtäämällä varmistaisin luultavasti itselleni paikan myös Oulussa haluamassani pääaineessa. Toki muidenkin kaupunkien tiedot kiinnostavat!
Tarvittava keskiarvo pääaineisiin?
Huolestunutopiskelija
155460
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Rahoitukseen pääsi Aallossa viime vuonna n. 4,3 keskiarvolla. Taloustieteeseen pääsi kaikki halukkaat.
Jos siis keskiarvo on niin paska, että sen korottaminen tasolle, joka takaisi rahiksen pääaineeseen pääsyn, tuottaa ylitsepääsemättömiä vaikeuksia, ja haluat kuitenkin valmistuttuasi päästä rahoitukseen liittyviin hommiin, niin suosittelen komboa taloustiedettä pääaineeksi ja rahista sitten siinä sivussa. Ajaa tismalleen saman asian. Ja pakko kysyä ihan varmuuden vuoksi: Kai olet Huolestunutopiskelija kuitenkin lukenut matematiikkaa ja tilastotiedettä sivuaineena kandivaiheessa? Jos et, niin on korkea aika ottaa muutama matematiikan kurssi ylimääräisenä. PS. Selvittele itse tuota vaadittavaa keskiarvoa, minä en ainakaan jaksa alkaa kaivelemaan asiaa mistään. :)
Matematiikan ja tilastotieteen sivuaineopinnot toki jo hyvässä vaiheessa, ja keskiarvokin mukavasti siinä 4 paikkeilla. Lähinnä mietinkin, että kuinka paljon tässä kannattaisi alkaa nipottamaan ja nostelemaan nelosia vitosiksi ihan vain varmuuden vuoksi. Keskiarvon nostaminen ei varmastikaan tuota mitään vaikeuksia, mutta en viitsisi turhaan tinkiä vapaa-ajasta ja urheilusta korottaakseni esim. markkinoinnin tai johtamisen arvosanoja, jotka eivät aiheina jaksa ainakaan arvosanaa 4 enempää kiinnostaa. Ennemmin käyttäisin turhaan keskiarvon korottamiseen kuluvan ajan oikeasti tärkeiden asioiden opiskelemiseen ja omaksumiseen, siksi kyselen.
T. Huolestunutopiskelija
No kyllä nelosen keskiarvolla luulis pääsevän rahikseen Oulussa. :)
"No kyllä nelosen keskiarvolla luulis pääsevän rahikseen Oulussa. :)"
Mihin perustat väitteesi?
" Ennemmin käyttäisin turhaan keskiarvon korottamiseen kuluvan ajan oikeasti tärkeiden asioiden opiskelemiseen ja omaksumiseen, siksi kyselen."
Tee sitten niin! Urheile ja vietä riittävästi vapaa-aikaa! Älä viitsi "turhaan tinkiä vapaa-ajasta ja urheilusta". Ei se rahoitus kovin tärkeää ole, sen voivat hoitaa muutkin ihmiset, jos sinun resurssit eivät siihen riitä.
Tämän kirjoittajan kanssa on pakko olla samaa mieltä. Jos haluaa päästä tavoitteisiinsa niin joskus vaan täytyy tehdä asioita, vaikka kuinka vituttaisi.
Yli 4,5 pitää olla keskiarvo jos haluat 30 parhaan joukkoon, eli rahoitukseen.
Mihin perustat arviosi?
Opiskelen Aalto-yliopistossa. Rahoitukseen on oikeasti vaikea päästä täällä. Kursseista saa vitosiakin nykyään vaikeammin kuin ennen, ja porukka on vuosi vuodelta kilpailuhenkisempää. Ennen vitosen raja oli 80-83 pistettä, nykyään kaikilla kursseilla 90.
Jos koet olevasi laiska tai tyhmä ja haluat opiskella rahoitusta niin en suosittele Aaltoa koska muut eivät ole laiskoja.
rahotukseen otetaan 60. Mutta tuo on totta, että kilpailuhenki kasvaa kokoajan. Ennen hyvä ka oli joku 4,3-4,5 mutta nykyään pitää jo olla (selvästi) yli 4,5 että erottuu
Sanoinhan että älä edes kysy. Ei minulle mitää hyötyä paljastaa tietojani, ehkä sitten syksyllä. Tajusin muuten että aikaisemmim maitsemani 4,5 oli yläkanttiin paristakin syystä.
Suosittelen Vaasan yliopistoa jos haluaa päästä suht helposti erittäin laadukkaaseen rahoituksen ohjelmaan. Työllistyminenkin on rahoituksessa huipputasoa.
Eipä ole kuulunut kovinkaan monesta päälle 4 keskiarvosta, taitaa olla 4,5 aiiiiiika reilusti yläkanttiin :D
No niin, tuomionpäivä lähestyy ja kuumotus nousee.