Kardinaalitetroja vaivaa pikkutauti yhtenään!!!!!
Mitä ideoita? MIKSI? Olisko hieman koholla oleva ph syynä N.7..... MItä muuta avuksi kuin lääkettä???
Mitä ideoita? MIKSI? Olisko hieman koholla oleva ph syynä N.7..... MItä muuta avuksi kuin lääkettä???
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kerropas akvaariosi koko, hoitorutiinit, muut vesiarvot (nitraatti, nitriitti, kovuus)? Milloin perustettu akvaario? Kalasto?
Koko n.180l joulukuun alussa viimevuonna otettu käyttöön
9 kardinaalitetraa
4 kuparimonnista
4 partista(poikasia)
2 lehtista
10 intiaaninsulkaa
5 platya ja kelluvassa poikasaltaassa 8poikasta 4vkon ikäisiä
ph oli n.7 ja nitriitti 0 muut tiedot viel hämäränpeitossa.... kovuus ilmeisesti pehmeän ja keskikovan rajamailla
lämpö 26-27
vettä vaihdan n.8 pvän välein 40 litraa ja suodattimen huuhdon n 2vkon välein.suodatin joku brio merkiltään ja suodatusteho n.900l/h
Muut kalat ovat erittäin hyvin voivia ja terveitä
Syötän niitä siten et annan joko 1/4 tabletin poikasille tai hiutaleita hieman ja jonkun ajan kuluttua huuhdon syömättä jääneet ruuat akvaariooon ja annan lisää hiutaleita tai tabletin.
Kaikin puolin silmä määräisesti akva on puhdas ja kaikki ok.....
Luulisin et se ph on liian korkeella ja nyt sit lisäsin sitä turveuutetta
Muutenkii on vaikee näin aloittelijan ottaa asiasta selvää kun joku kirja sanoo toista ja akvaariolehdet toista ja kauppias toista mutta eniten luotan kauppiaan sanaan koska hänellä on sitä kokemusta jo 20 vuodelta,
Kysypäs siltä kauppiaalta voisiko hän testata akvaariovedestäsi nitraatin ja kovuuden. Useimmat kauppiaat mittaavat asiakkaan tuomasta näytteestä tarvittavat vesitestit ilmaiseksi.
Nitriitiä ei pitäisikään olla tuossa akvaariossa, mutta nitraattia voi olla.
Jos nitraatti on liian korkea se voi aiheuttaa kalojen vastustuskyvyn heikkenemisen ja sitä myötä kalasi voivat sairastua helpommin.
Liian korkea pH ei kyllä minusta aiheuta pilkkutautia. Itselläni on yhdessä akvassa pH yli seiskan ja tauteja ei ole ollut.
Mutta muista, että kauppiaskaan ei ole aina välttämättä oikeassa, vaikka kokemusta on. Myikö hän sinulle sekaisin noita pehmeän ja kovan veden kaloja? Platyt tarvitsisivat kovempaa ja emäksisempää vettä kuin muuta kalasi.
Lisää muuten tuota vedenvaihdon määrää n. 60 litraan/kerta.
www