Tänään tipahti postiluukusta tiedoksianto

mitäsnytteen

mukana lappu todistus tiedoksiannon vastaanottamisesta, joka pitää toimittaa käräjäoikeuteen. En aio velka-asiaa kiistää vaan tarkoituksella ajan ulosottoon, joten pitääkö minun tehdä mitään? Meneekö asia eteenpäin omalla painollaan?

Kysymys kaksi. Gothia peri minulta yli 4000e summaa. Saamani lapun summa kaikkine kuluineen on n. 3300e.

3

680

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poisto

      Riittää, kun palautat käräjäoikeuteen tiedoksiannon, jos et riitauta. Sitten aikanaan tulee maksulappu ja jos et kykene maksaan niin se siirtyy ulosottoon.
      Minua kiinnostaa vain tietää kenen velkaa Gothia perii.

      • 346346bbb

        Maksulappu tulee kyllä ulosotosta, ei siis käy enää missään oikeuden ja uo:n välissä. Jos ei kykene maksamaan niin sitten ottavat palkasta jos jotain otettavaa ylensäkään on.


        Minulla tiedoksiannot on tehty puhelimella enkä mitään muuta ole tehnyt koko prosessin aikana. Nyt on uo kestänyt 2 vuotta.


    • Anonyymi

      en palauttaisi yhtään mitään lippu lappusta niille!!! Antaa haastemiehen vaa juosta perässäni, mut ihan turhaan juoksee kun ei se mua mistään tavoita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      40
      2586
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      55
      1072
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      66
      921
    4. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      53
      867
    5. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      783
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      11
      710
    7. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      61
      691
    8. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      634
    9. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      617
    10. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      65
      613
    Aihe