mitä tapahtumia ja juttuja tai ihmisiä teille on jäänyt mieleen 70-80 luvulta työväentalon disko ? HOVINARRI ? THE OZ? CAMARO VANHA JUNTSUN PUOTI RADANVIERESTÄ jne juna kaatui ruskilassa vanha päiväkoti paloi........jne nakkilan nasta linja-auto ajoi vähtäriin ja lallikselle.....jne
muisteleva 70-80 luku
vanhojamuisteleva
755821
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 75
Vanhimmat
viikkalan metsäalko ja heinäsen kioski viikonloppuna juomat parakista ja lihapiirakat kioskista jat tupakkaa tietentin vaik ei ikä riittänyt pikku punanen poston aski ja se ostettiin muka isälle tai äidille eihän siihenaikaan ollut mitä ikärajoituksia lainpuolelta sit santakuopille tai metsään polttamaan ja rahapussiakin vedettiin siimankanssa siima kii rahapussiin ja pussi tienviereen sit kyykkimään metsään kun auto pysäs tai joku muu ja meinas ottaa rahapussiin kii vedettiin se siimasta metsään ja juostiin karkuun liekö nykynuoret enään sellasta tehdä??
oli alunperin Amin.
toimi divarinakin jooo tais olla ton niminen
Päiväkoti EI palanut -80 lvulla , vaan -93
niin se taisi olla ei ole vanhaksi tulemista alkaa muisti mennä
Juntsun puodin muistan, kaverin porukat vuokras sieltä usein vhs-nauhurin ja filmejä, välillä ihmeteltiin missä on emäntä tiskin takaa, taisi olla jotain alko-ongelmaa tms. Kiva paikka oli, muistan jopa sen tuoksun joka tulvahti nenään kun avas siemmän oven.
joo muistan kyl et emäntä oli vähän omanlainen minihameessaan väliin ;) sit siin oli kioskikin muistaakseni ulkopuolelta ostettiin luukusta ? mikäs sen autoliikkeen nimi oli mikaelintellä?? koivisto tais olla pitäjän nimi ja oli parturikin siinä samassa
Puhut nyt varmaan myyjätär-Kirsistä minihameessaan, mä tarkoitan vanhempaa tätiä, Juntsun puodin pitäjäpariskunnan vaimoa.
veljekset. Mutta kukas tämä hovinarri oli?
yhtye jossa oli vartiaisen tapio elon kari ja ketäs muita oli kuka muistaa tapio soitti rumpuja ja kari kitaraa
autokeskus pyörii mielessäni. Muistaakseni se oli kyllä ennemminkin romuttamo, kuin autoliike.
ei ne romuja ollut siihenaikaan kaikki romut muuttuivat projekteiksi mitä oli myyynnissä
Muistaako kukaan seuraavia tapahtumia, jotka menivät jotakuinkin seuraavasti:
1980-luvulla nakkilalainen tyttö kuoli seurakunnan hiihtomatkalla jossakin pohjoisessa lasketteluonnettomuudessa.
Viikkalassa oleva Mustasilta on saanut nimensä siitä, että sen kohdalla sattui jokin juhannus onnettomuus, jossa kuoli kaksi pariskuntaa?
Viikkalassa oli tulipalo 1970-luvun lopulla, jossa paloi metsää lähellä asuntoaluetta.
Arantilassa oli Nurmen kauppa, jossa myytiin ainakin vaatteita ja paperitavaraa tms.
kuoleman muistan. Oli luokkaa alempana.
Tyttö kuoli kesällä pudottuaan jyrkältä reunalta tien vierestä. Omituinen muisti sulla.
mukaan putosi lumen peittämään railoon.
kyllä sen nimi oli ennen sitäkin jo mustasilta näin muistaisin en tiedä mistä nimi tullut samallla paikalla meni joskus satakunnanliikenteen linja-autokin kyseiseen syvään ojaan vuotta en muista mutta oli jälkeen sen kuolemakolarin tai pikemminkin ulosajon millonkas sattui se kolari kun vanhalla arantilan sillalla ajoi kaksi kuorma-autoa yhteen ja muistaakseni siinä kuoli yksi??
olikos se nurmen kauppa kankerinvieressä?
No kun yhä edelleen oli kesäaika, että ei kuollut millään laskettelumatkalla, vaikka niin väität.
Tyttö kuoli kesällä 1981 seurakunnan retkellä Norjassa, putosi railoon.
Kyllä.
Nakkilan metalliteollisuuden suurtyöttömyys ja yritysten konkurssit 80-luvun lopulla
Humupekasta kännissä lähdetty ajamaan, matka päätyi sillan oikealle puolelle ojaan.
http://kerailypojat.net/product_details.php?p=165950
muistan kun viikkalassa ei ollut talvella kuin lumiaidat parkkalin pellolla ja viikkalan osuuskaupan jouluvalot ensin piti purjeet sen jälkeen Brakeet ouuskaupan kuolemaan asti ja reposen kauppa k. ja konttisen Alpo ja Sylvi Lammisn Elli ja Papinsaaren Annikki s..heinola. t. tapani H.
Olin ostamassa Onnipekasta hanskoja koska kuljin aika kaukaa koulussa keskustaan. Rahaa oli 50 silloista markkaa. NO Onni heitti mut ulos kaupasta. En kuulemma ole maksava asiakas. No. En ole sen jälkeen käynyt enkä käy. Eli noin 44 vuotta sitten.
Rockboys esiintyi työväentalolla ja Karhulassa. Kitaristina oli nykyinen kunnanjohtaja Virenin Kalevi.
soittelee muten vieläkin mikäli tietoni paikkansa pitää?
Muistan myös, Kukkulan Harri oli rummuissa.
Oliko sama bändi jossa Kaukalon Pekka soitti bassoa?
suistomaan soittipäivistä tuli mielen oli sellanenkin yhtye kuin andomera eikös sellanenkin ollut kanttorin poika soitti rumpuja vartiaisen tapio!!
Jokirannassa uimarannan tuntumassa oli motocrossia joskus 70 luvulla. Eikä voi unohtaa hiekkasärkkää, siellä kesät aina uimassa. Autogrilli ja takana minigolf jonka vieressä huoltoasema oliko se joku Katriinabaari. Matkahuollon kahviossa oli hyvä lihis ja esson flipperiä tönittiin 2tien tuntumassa. Rakeen kaupassakin Tattaras tuli käytyä karkkia ostelees :D
ne motocroskisat tais olla vielä sm kisat jos oikein muistan ? lähtö oli uimahallinvierestä ja rata kiersi rannankauttan takas
Väittääsin että oli jopa korkeampaa tasoa kuin sm. Ehkä joku osakilpailu?
Oli ainakin Suomi-Norja-maaottelu toisena vuotena.
Kokoomusnuoret - Katriinabaarin kabinetti. Rahvas etuaulassa.
Työviksellä näytettiin ihan oikeita elokuvia.
Paterien metallisia jätepaperiastioita oli pitkin Nakkilaa. Pornolehtiä löytyi eniten kerrostalojen pöntöistä.
Nakkilan upein kummitustalo oli nyt jo purettu vanha pappila kirkon ja yläasteen vieressä. Aivan uskomattoman hieno ja iso monikerroksinen talo ullakkotorneineen.
Tulee vieläkin uniin tuo pappila. Kerättiin aina monta päivää rohkeutta ennen kierrosta sisällä.
Miia M kuoli seurakunnan retkellä Norjassa, oli päässyt juuri ripiltä. Kesä oli, vuorilla kiipeillessä tapahtui lumen alle putoaminen :/
Ei ollu Rakeen vaan Raen kauppa Tattarassa. Ja lähellä myös Virenin kauppa.. Ja Tattaran koulua vastapäätä kolmas, oliko joku Elannon kauppa?
Silloin kun tuo Mustansillan juttu tapahtui, niin Humupekan nimi oli vielä Viinikka
1981 vanhus kuoli auton alle suojatiellä ns. Tenkten talojen kohdalla.
Onnipekan seinällä oli häpeätaulu, jossa julkaistiin myymälävarkaiden nimet.
Nakkilan lukion "once in a lifetime" hipat. Mike Warnes& Defiers esiintymässä.
Paikalla 350 juhlijaa. Busseja tuli Uki:a myöten. Lienee helppo arvata, niiden olleen
samalla kertaa, sekä ensimmäiset, että viimeiset bileet.
Yhtyeen hinta siihen aikaan oli 1100 markkaa, ei ollut aivan halpa.
Jos oikein muistan, vuosi oli 1970 tai 1971.
Pistäkää tenavat paremmaksi.
Mambamies Tero Vaara veti yläasteen discossa akustisen keikan -84. Mitä yhdestä särkyneestä sydämestä oli tuolloin radioiden soitetuin kotimainen.
Yläasteen/lukion salainen viihdemaailma paljastuu pala palalta.
Mako tapettii ja huumekauppa kasvo nakkilassa. Makon kuolema saattoi tapahtua 90-luvulla mutta ainakin huumebisnes laajeni nakkilassa 80-luvun alussa.
Kukas tää Mako oli ei jaksa muistaa ja kuka sen tappo?
Mako kuoli 90 luvulla. Se oli nakkilan tunnetuimpia rikollisia ja narkkareita se ammuttiin, puukotettiin tai hirtettiin en kyl minäkään tarkalleen muista.
Mako oli kyllä Ulvilalainen. Hauskaa kun puhutaan asioista mistä ei mitään tiedetä.
Joo, Makon kuolemasta ja elämästä kertominen on huippua!
Lisää tätä.
Myös kasarin huumeet kiinnostaa. Piikitettiinkö hasaa ja hepoa?
muistatteko kuka jäi junan alle mopolla siinä juntsupuodinkohdalla vai amin tais olla sillon olikos se vuorinen???
Oli Markku V juu oli kauheeta jälkee ruumiin osia pitkin kiskoja
Muistan kans, olimme juuri ehtineet radan yli. Markku tais olla Vellun mopon takana.
Sininen papatunturi
Oltiin paikalla. Junamies kulki pitkin ratapenkkaa taskulampun kanssa ja me käveltiin sen takana.
Sitten osui lamppu...junamies sanoi että älkää tulko, ei ole kaunista katsottavaa.
Ei ollut.
Puhuivat että mopo jäi lokasuojasta jotenkin kiinni kiskoon, eikä jättänyt mopoa vaikka ihmiset huusi että tule pois sieltä.
Ei unohdu koskaan. Muistaakseni oltiin tulossa Karhulasta, jossa oli iltamat.
Paskat ollut 80-luvulla mitään huumeita. Älkää jauhako skeidaa.
Kyllä oli, miedompia tosin. esim. Musta Hevonen 1/3litran pullossa.
Rintalan Maken isä Asko toimi ovelta ovelle -kalakauppiaana.
Kuka muistaa Sleepy Sleepersin keikan Karhulassa?
Jaajuu, tuolla ne sliipparit taitaakin näkyä pihamaalla vai onkohan vanhempi kuva.
Ainakin paikka on sama. Ota kuva suuremmaksi napsauttamalla kuvan päällä.
http://digi.kirjastot.fi/items/show/122642
Danny-shown vierailu Järvikylän pienviljelijäyhdistyksen iltamissa 1960-luvulla
oli myös melkoinen spektaakkeli. Tähti lauloi kauheankokoinen käärme
hartioillaan hittinsä "Kauan" ja "Vähän ennen kyyneleitä." Shown naistähtenä
muistaakseni oli Anne Siemens, sittemmin myös politiikassa ansioitunut uraohjus
ja kotiäiti.
Lasse Viren kävi Nakkilan urheilukentällä vieraana 80-luvun taitteessa. Junnut sai hölkätä legendan kanssa nurmikolla.
Tanja Karpelan ministeri-vierailu, vartaloa hyväilevässä nahka-asussa moottoripyörän
satulassa ratsastaen, on ehkä 2000-luvun mieleenpainuvin kulttuuritapahtuma Nakki-
lassa. Huhujen mukaan Tanjasta piti tulla Nahkiaisparoonitar vuosiksi 2000-2015.
Poliittisten voimasuhteiden muutokset kuitenkin tuhosivat nämä orastavat aikeet.
Nykyinen alennustila Räppäreineen ja Irwin/Badding/Sibelius-leffoineen otti vallan
myös Villilän studioilla.
Poliisien valtakunnallinen lentopalloturnaus liikuntahallilla 1985. Alkot olivat lakossa. Paikallinen poliisimies sanoi ettei iltajuomingit ole silti vaarassa, koska Valto ja Veikko Viikkalassa päivystää.
Muistatteko kun kesäisin aina mentiin lättähatulla Kakkoselle ja Sookarilla tultiin takasin. Talvella taas Ketosen Pekan autolla Panelian kautta Lallikselle
Oliko Hurriganes esiintymässä Nakkilassa joskus -76-78 vuosien aikoihin?
ei sliparit nakkilassa soittanut van ajoivat kakkostietä ohi
ossi yhtyeestä näyttää olevan nuoruutensa vedossa...yhtä huonosti kulkee kuin silloinennenkin.
Onko Hämy vielä kuosissa?
Lisää muistoja, kiitos. Meinaa kyynel tulla silmäkulmasta poskelle näitä lukiessa😌
Juntsun puodin myyjän muistan eli tämä Kirsi minihameessa,,,oli melkoinen täti:-) asuttiin kerrostalossa naapurissa jonkun aikaa ja oli melkoiset "yöhetket" kirsillä miehensä kanssa.
Huh..huh. Ja immosen Make veljensä kanssa asui myös talossa..siinä sitten näytteli tytöille koko alakerran kalustonsa. Antti H omisti koko maailman tai ainakin luuli:-)
Meinasi raiskata kaverini mutta siitä ei saa puhua..ja talohan oli Intiaani !!!!!!!
Melkoista porukkaa asui.
Make ei asunut veljensä kanssa oli sen Isä
taisit itse asua keskirappu eka ovi...
Olin katsomassa Nakkilan yläasteella kun Sammy Babitzin veti daa-daa-daa vuonna -71 tai -72. Muistan hänessä iloisen ja vilkkaan nuoren miehen, joka oli yhtä hymyä ja sillä oli isot pulisongit.
Siellä oli jotkut juhlat, oli puffettia ja ongintaa. Sammy menehtyi jokin aika tämän jälkeen, -73.