Mitä kaikkea maksuja voi laillisesti yhtiö maksattaa vastikkeena, muutakin kuin käyttövastiketta ? Meillä lukee käyttövastikkeiden lisäksi varaus asumisoikeuslunastuksiin. Ei kai se ole asukkaiden maksettava, jos irtisanomisen jälkeen ei tule uusia asiakkaita.
Mitä maksatte vastikkeena ?
Asolainen
355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyseistä maksua saa periä käyttövastikkeissa. ARA:n ohjeessa (Opas asumisoikeusasuntojen käyttövastikkeiden määritykseen, 23.8.2012) sanotaan kyseisestä erästä seuraavasti:
"Asumisoikeustalon omistaja on velvollinen lunastamaan asumisoikeusasukkaalta asumisoikeuden kolmen kuukauden kuluessa siitä, kun asukas on tehnyt omistajalle ilmoituksen asumisoikeudesta luopumisesta. Käyttövastikkeissa kerätään varoja asumisoikeuksien lunastamiseen. Varautumisen määrän tulee vastata budjettivuoden ja sitä seuraavan vuoden todennäköisiä lunastuksia. Asumisoikeusyhdistyksiä koskevasta lunastustakuurahastosta säädetään asumisoikeusyhdistyksistä annetun lain (1072/1994) 9 luvussa."
Maksamme vastikkeena oravannahkoja, sekä jäniksen käpäliä. Välillä mustikoita
Asokin maksaa välillisesti ammattiydhistysliikkeelle isoja summia joten siksikin on kallista asua. VVO on nostanut vuokria kun jäsenien lakonaikainen toimeentulo turvattava.