Heips!!
Tietääkö kukaan miten äidin saisi pitämään marsuista? Kun oon toivonut meille marsuja mutta äitin ainainen vastaus on ei, ja niin on sitten iskänkin.
Äiti aina sanoo että marsujen häkin siivous jäisi sen hommaksi ja äiti ei tietenkään pidä häkin siivoamisesta, meinaan sillä on kokemusta 2 kanista (kun se oli lapsi)
Jos joku tietää miten äidin saisi muttamaan mielensä, kertokaa pliis!
Ja kiitos jo valmiiksi mahdollisille vastaajille:)
Miten äidin saa pitämään Marsuista?
4
93
Vastaukset
- asfgf
Enpä tiedä. Mulla oli kyllä vastaavanlainen tilanne. Se että kerrot äidille, että oot tosissas ja jos joskus pyydät et se siivoaa häkin niin vastaa sitten ei. Jos sun äiti alkaa vähänkin siivoilemaan niin todennäköisesti huomaamattasi alat luistaa tehtävistä. Siksi n parempi että sanot äidille ennen kuin hankitte marsuja että sanoo ei. Mulla ainakin auttanut. En tosin muutenkaan vois kattoa mun marsuja likaisessa häkissä vaan omatunto alkais soimaa. Jotkut kasvattajat voivat antaa marsuja kokeiluun.
- marsuja
Tekstistäsi heräsi kysymyksiä; oletko pohtinut asiaa oikeasti vakavasti? Kuinka pitkään marsuintosi on jatkunut? Ymmärrätkö, että mikäli lupailet hoitavasi marsuja, se on SOPIMUS? Et voi sysätä vastuuta vanhemmillesi, kun kerta olet jotain luvannut. Teet sopimuksen, joka kestää poikkeuksetta suunnilleen kuudesta jopa kymmeneen vuoteen.
Mutta en epäile, että olisit huono marsunomistajaksi.
Tässä taitaa olla kyse siitä, että äitisi ei luota sinuun. Osoita siis vaikka kotitöiden muodossa vastuullisuuttasi.
Kerro, että (toivottavasti) olet perehtynyt aiheeseen paljon. Osaat vastata kysymyksiin marsuista - osoita, että olet tosissasi.
Toisaalta vastuu kuitenkin on AINA loppupeleissä aikuisella. Lapsi ei pysty ottamaan täyttä vastuuta elävästä olennosta. Mikäli äitisi kieltää marsut, tämä tulee ymmärtää.
Onnea matkaan c:- 12vtyttö
Mulla oli ollut marsuihin kiinnostusta kolme kuukautta (vain) kun sain kaksi ekaa marsuani. Olin lukenut jonkin verran marsuista, mutta mikään expertti en ollut. En ollut tutustunut hirveästi marsujen ruokintaan, mutta tiesin mistä löytää listan että mitä saa syödä ja mitä ei. Koiria kun on meillä myös niin tajuttiin heti alusta että haetaan eläinkaupasta pelletit ja haettiinkin oxbown kasvatusta. Heti ekasta päivästä lähtien nää on syönneet c-vitamiinia. Ei tartte olla rakettitieteilijä, että tajuaa marsun syövän heinää ja juovan vettä. :) Häkki ostettiin käytettynä 120x60 kaksikerroksinen ja se oli ihan hyvä. Aluksi nämä marsut jaloittelivat joka päivä.
Sitten huomattiin että näiden kasvattaja ei ollut saannut marsujen veljeä myytyä ja vaikka kolme urosta ei välttis tuu toimeen ostettiin sekin.
Myöhemmin nämä marsut siirrettiin 230x120 aitaukseen jossa asuvat yhä. Siellä on paljon piilopaikkoja ja jyrsittävää. Enään nämä eivät jaloittele joka päivä. Tällä hetkellä mulla on sekaisin greenwoodsia,altromin kasvatusta ja genesistä.
Ja kyllä olen leikannut näiden kynnet ja pessyt rasvarauhaset kerran kuussa ja häkki on siisti päivittäin.
Hassua tässä on varmaan se, että mä olen meidän perheessä se joka päättää näiden marsujen hoidosta. Esim. mitä pellettiä tai heinää ne syövät. Äiti ei ikinä ole uskaltanut silittää marsua. Äiti kävi Tallinnassa ja palasi tänään. Hän toi mulle kolme pakettia siementankoja jotka sisältää hunajaa ja siemensekoitusta joka on täynnä väriaineita,siemeniä ja kiellettyjä ruokia. Koska niissä oli marsun kuva! Oon tutkinut netistä tosi paljon erilaisia pellettivertailuja ja tutkinut mitä tilaan.
- Käyttö
Hei! Mun äiti myös ei ole kertaakaan silittänyt meidän marsuja. Minä olen niinku ihan kolme vuotiaasta asti toivonut koiraa ja olen nyt 12.v. Äiti ei suostunut ikinä joten äiti ja isä hankki mulle yllätykseksi marsut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1545009- 1914021
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1383684Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia472955Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat362287- 1441956
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta441727Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.351468Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?631424Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261309