Hei tarvitsisin apua. Katsoin äskön gerbiiliäni jokavaikutti vähän väsyneemmältä kuin yleensä. Tarkistin tietenkin heti sen kunnon ja se tuntui vähän laihtuneelta ei siis todellakaan paljoa ihan hiukan vain. Katsoin hampaat ja alahampaat olivat ihan fine mutta ylähampaat olivat katkenneet kokonaan. Pahvia niillä on aina ollut saatavilla ja kaikki muutenkin on ollut iha reilassa. Eilen gerbiilini oli vielä normaali. Mitä voin tehdä. Ja kuinka nopeasti hampaat kasvavat takaisin? Annan sille nyt pehmeämpää ruokaa mitä se pystyy syömään tietenkin.
Katkenneet ylähampaat
3
164
Vastaukset
- Sedä
Joo, pehmeämpää ruokaa syötäväksi! Gerbiilille sopivaa pellettiä voi kastella vedessä velliksi, jota on helppo syödä, niin se saa oikeita ravintoaineita. Kannattaa yrittää seurata myös alahampaita, tai käyttää lääkärillä näytillä, ettei ne kasva liian pitkiksi sillä aikaa kun ylähampaat kasvaa, kun ne ei pääse kulumaan. Hampaiden pitäisi kasvaa takaisin, mutta on myös mahdollista että ne ei kasva enää normaalisti suoraan, vaan ne on vinot eikä kulu kunnolla, jonka takia niitä joutuu ehkä leikkaamaan lyhyeksi koko loppu elämän ajan.
- Gerbat1
Kiitos todella paljon vastauksestasi. Juu tein tota pellettimössöä ja se söi sitä ihan mieluusti :3 .
- gerppu
Joo eli tosiaan pellettiseosta turvotettuna sitten vaikka puuroa pilttiä.. Muista tarkkailla alahampaita ja viedä tarvittaessa eläinlääkärille leikattavasti. Kun ylähampaita ei ole alahampaat ei kulu normaalisti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt454906Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.622767Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391084Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711064Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611055- 1271016
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2141012Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72984- 137885
- 49884