Olen luullut että raiskaus on sukupuoliyhdyntä, joka tapahtuu vastoin toisen osapuolen tahtoa. Nyt luin jostain, että on raiskattu, vaikka ei olla oltu sukupuoliyhteydessä.
Onko väkisinmakaaminen raiskausta?
Milloin seksuaalinen häirintä voidaankin katsoa raiskaukseksi?
Väkisinmakaaminen, raiskaus, seksuaalinen häirintä
7
1615
Vastaukset
- 7u6yjgh
"Joka pakottaa toisen sukupuoliyhteyteen käyttämällä henkilöön kohdistuvaa väkivaltaa tai uhkaamalla käyttää sellaista väkivaltaa, on tuomittava...
Raiskauksesta tuomitaan myös se, joka käyttämällä hyväkseen sitä, että toinen tiedottomuuden, sairauden, vammaisuuden, pelkotilan tai muun avuttoman tilan takia on kykenemätön puolustamaan itseään tai muodostamaan tai ilmaisemaan tahtoaan, on sukupuoliyhteydessä hänen kanssaan.
Sukupuoliyhteydellä tarkoitetaan tässä laissa sukupuolielimellä tehtävää taikka sukupuolielimeen tai peräaukkoon kohdistuvaa seksuaalista tunkeutumista toisen kehoon taikka toisen sukupuolielimen ottamista omaan kehoon."
Siitäpä sitten miettimään mitä olet kuullut, ja onko se ollut oikein, mitä olet kuullut.- miestämyödenmiekkavyöllä
Mitä se lain mukaan on, jos mies työntää kätensä naisen sukuelimeen vastoin tämän tahtoa, mutta miehen sukuelin pysyy hänen omissa housuissaaan.
- Sehänonselvä
miestämyödenmiekkavyöllä kirjoitti:
Mitä se lain mukaan on, jos mies työntää kätensä naisen sukuelimeen vastoin tämän tahtoa, mutta miehen sukuelin pysyy hänen omissa housuissaaan.
Se on ihan selkeä raiskaus. Näin tapahtui esimerkiksi siinä Tapanilan joukkoraiskauksessa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015062319916288_uu.shtml
"Helsingin Tapanilan maaliskuisesta joukkoraiskauksesta yksi, vuonna 1997 syntynyt mies, sai vuoden ja neljän kuukauden ehdollisen vankeusrangaistuksen. Kaksi muuta syytettyä saivat vuoden ehdollisen vankeusrangaistuksen nuorena henkilönä tehdystä raiskauksesta. Syytteet törkeästä raiskauksesta hylättiin."
---
"Yksi tekijöistä esti naista huutamasta pitämällä kättä hänen suullaan. Samaan aikaan tekijä työnsi kätensä naisen housunkauluksesta sisään ja sormen asianomistajan emättimeen. Toinen tekijä työnsi kätensä asianomistajan housunkauluksesta sisään takapuolelta ja sormensa tämän peräaukkoon. Nainen sai tilanteessa työnnettyä itseään kauemmaksi ja otettua käden pois suultaan jolloi hän pystyi huutamaan ja raapimaan. Tällöin kolme seurueeseen kuulunutta poistui paikalta.
Syyttäjä haki tuomiota törkeästä raiskauksesta, mutta käräjäoikeus katsoi ettei teko ollut kokonaisuutena arvostellen törkeä eikä sitä tehty erittäin nöyryyttävällä tavalla. Myös tekijöiden saama julkisuus vaikutti alentavasti tuomioon.
Raiskauksen tunnusmerkistö täyttyi sormen työntämisellä emättimeen ja peräaukkoon." - öoiuuiuv
Selvä törkeä raiskaus (joukkoraiskaus).
Silti syylliset eivät saaneet rangaistusta.
Suojaväri auttaa...
Väkisinmakaaminen on vanha termi, joka oli laissa parikymmentä vuotta sitten. Koiko sanan voi unohtaa, koska lakikin siirtyi käyttämään yleiskielen sanaa "raiskaus".
- dfdfdfdffddf
Lisäksi raiskaaja haluaa henkisesti alistaa naisen, se on vallankäyttöä naista kohtaan. Raiskaus on yksi sodankäynnin muoto, jossa naiset alistetaan viholliselle, ne raiskaamalla.
- pakkomiellehällä
Olen joutunut olemaan 20 v ekonomin seuraama. Poliisi ei ole ottanut tosissaan.
kyseinen hullu Petri Tapio Kasper on seurannut minua myös muihin muuttamiini kaupunkeihin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522165
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3401391Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941345- 1681265
- 681051
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31919Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59910Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27862Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46839