V 70 KOJELAUTA KITISEE - MISTÄ APU?

Autoni on nelisen vuotta vanha. Kojelaudan kitinä kuuluu vasemmasta reunasta. Kun lautaa painaa kädellä, kitinä vaimenee tai loppuu kokonaan. Mutta eihän sitä voi koko ajan painaa ajon aikana. Mikä neuvoksi?
62310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ollaan perimmäisen kysymyksen äärellä. Vastaus riippuu siitä, keneltä kysyy.

-Laakkosen Myyjä tapiolassa tiesi vastauksen näkemättä lainkaan autoa: "Osta Bemari. Se on juuri sunkaltaisille (herkkähermoisille nipottajille ?) oikea auto."

-Teini käskee vääntämään nupit kaakkoon ja rapsauttaa huolettomasti sadannenensimmäisen Wunder Baumin DX:n taustapeiliin.

-Asentaja purkaisi kojetaulun, kiristäisi sen kunnolla rintapeltiin kiinni, samoin muut kappaleet, asentaisi huopanauhaa liitoksiin ja kappaleiden väliin. Lopuksi vielä suihkaus silikonia perään. Purkutyö on hidasta ja teetettynä maksaa X €:a.

-Tee itse-mies kysyisi Bilian asentajalta parhaat tärpit ennen omatoimikorjaukseen ryhtymistä. Yleensä kitinät ovat tyyppivikoja ja niiden alkuperä tulee ammattilaisille tutuiksi ennenpitkää.
Kojetaulun purkamisessa on ´riskinsä. Sitä voi olla vaikea saada ehjänä nippuun. Ainakaan niin, ettei se kitise alkuperäistä enennmän.

-Fiksu tee itse mies ei luota yhteenkään tällä palstalla annetuun neuvoon, koska harva tietää vastauksen, mutta ah niin moni haluaa neuvoa kuten minä: Vastoin parempaa tietoa.

Äänestä

Sama vika, ensiavuksi reilu suihkaus silikonia tuulilasin ja kojelaudan reunan väliin. Auttaa.
Kojetaulun pääliosa irtoaa helposti ja nopeasti osaavalta, ajattelin ilmojen vähän lämmettyä rälläköidä sovitteet äänettömäksi.

Äänestä
  • kitinä tulee todennäköisesti tuulilasin ja kojelaudan välistä.
    koelaudan päällisen irroittaminen tuskin auttaa mitään sillä se katkeaa juuri ennen tuulilasia. Vaan mielummin yrittäisin kiristää koelaudan rungon tulipeltiin nähden.

    elikkä koelauta on kiinni takapuolelta.
    pyyhkiän varret irti vivustosta, muovinen tuulilasin alalaidassa oleva suojus pois. se on kiinni kokoa 20 olevilla torx ruuvveilla.
    kun suojus on pois näkyy pyyhkiän koneisto, raitis ilman suodatin ja sulakerasia. pyyhkiän vivuston takana tulipellissä näkyy torx kantaiset ruuvit joilla koelaudan runko on kiinni.

    jos ei heti halua repia autoa palasiksi niin ota tyttären kouluviivotin koeajolle mukaan ja kun ääni alkaa työnnä viivoittimen kärki tuulilasin ja ikkunan väliin ja näin saat selville kohdan mistä ääni tulee.
    myöhemmin voit suihkata silikonia ko. paikkaan

    Äänestä

Mulla oli Lada Samarassa sama vika. Apu löytyi auton vaihtamisesta:-). No, asiallisesti. Muovi elää vanhetessaan ja alkaa pitää ennen piktää ääntä. (Paitsi takavetovolvoissa, jotka eivät kulu millään.) Mitään patenttiratkaisua ongelmaan ei ole, mutta jos paneelit pääsevät liikkumaan toistensa suhteen esim. kuumaliimapistoolille saattaa olla käyttöä. Sillä on hyvä tiivistellä välejä ja sitoa osat kiinni toisiinsa. Monesti liimatut osat pystyy vielä tarvittaessa irrottamaankin toisistaan, sillä kuumaliima pysyy jokseenkin elastisena. On kuitenkin syytä huomata, että tämä korjaus ei kestä ikuisesti.

Äänestä

Ei siinä mitään muuta vikaa ole, kuin ruuvit ovat löystyneet. Moottoritilan puolelta rintapellin alta löytyvät pultit jotka pitää kiristää. Kitinät loppuvat, korjasimme juuri vastaavan vian.

Äänestä
  • voitko kertoo. miten tuo korjataan. pitääkö kojelauta sitten purkaa vai riittääkö verhoilun purkaminen jalkatilasta päästäkseen sinne rintapeltiin, vai pääsiskö hansikas lokeron irrotuksella?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


hjk kirjoitti:

Autoni on nelisen vuotta vanha. Kojelaudan kitinä kuuluu vasemmasta reunasta. Kun lautaa painaa kädellä, kitinä vaimenee tai loppuu kokonaan. Mutta eihän sitä voi koko ajan painaa ajon aikana. Mikä neuvoksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu