Tylsät hääjuhlat

seanoppi

Miksiköhän hääjuhlat tuppaa olemaan aina pitkäveteisiä,tappavan tylsiä?Ohjelma on aina samaa,tauot liian pitkiä,miksi sitä pitää venyttää tuntitolkulla?Parissa tunnissa on kuitenkin periaatteessa ohi.Väkinäistä seurustelua outojen ihmisten kanssa...häävalssikin on jo mennyttä aikaa,letkajenkka olisi repäisevämpi,siihen voisi osallistua tanssitaidottomatkin!Keksikää joustavasti toimiva ohjelmisto,hyvä puhemies,ohjaus mihin mennään ja miten toimitaan...tulevat hääparit!

3

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hauskaakokorahalla

      Mitä vielä, on ihan asenteesta kiinni miten suhtautuu hääjuhliin, niin surkeita hääjuhlia ei olekaan, etteikö niistä hauskaa löytyisi.
      Olin toissa kesänä sellaisissa kerjäyshäissä ja lähisukulaisena ei oikein voinnut olla poiskaan. Hauskaa oli, koska kyseessä oli jo pitkään yhdessä asuneen pariskunnan rahankeräys häiden muodossa, oli paikka halvemman sorttinen ilman kunnon wc-tiloja, runsas hyttysten määrä antoi oman lisänsä tapahtumiin. Yksi pieni puucee takasi nautinnon runsaalle vierasjoukolle.
      Pariskunta oli rahankerjäyksineen ja lahjalistoineen saannut sukulaiset ja tuttavat "takajaloilleen", joten paras ohjelmanumero oli, kun osa vieraista luovutti pariskunnalle kunnon v##tuilulahjan osana illan ohjelmaa. Sitä rahaa ei voinnut käyttää mihinkään velkojen maksuun, se oli pakko käyttää siihen kutsussa mainittuun matkaan, mutta ei tietenkään kokonaan riittänyt. Tyhmemmäthän ei tietenkään tuota edes tajunnut, nauroivat ja taputtivat sponttaanisti vain mukana, fiksummilla oli muuten hauskaa, että osan piti mennä ulos nauramaan... Oli niin tehokas, että yhtään hääkutsua ei ole tullut sen jälkeen, jossa olisi kerätty rahaa tilille tai esitetty lahjalistaa.
      Parasta antia oli tietty sitten runsas lahjapöytä, moni oli hankkinut lahjansa lahjalistan ulkopuolelta, oli mitä erilaisempia lasivaaseja, jota ei voi tietenkään vaihtaa missään, kun ovat uniikkeja, eikä niiden myynnistä saa missään huutonetissä tai torilla mitään.
      Sokerina pohjalla oli illan orkesteri, joku tutun tuttu "muka orkesteri", joka soitti niin pieleen, ettei enempää voi ja solisti lauloi minkä lauloi, täysin epäonnistunut äänentoisto varmisti nautinnon, että jo siitä tuli hyvälle tuulelle. Jos he olisivat onnistuneet edes vähän musisoimaan kunnolla, olisi nautinto ollut pielessä, nyt ei ollut mitään mihin verrata. En ole vastaavaa kokenut missään aiemmin!

    • ihmisettkevät

      Väkisin tehty ohjelma on väkisin tehtyä, mutta pieni ripaus perinteitä ja muuta hyvää ohjelmaa on aina paikallaan.
      On tosi kurja, jos et ole kiinnostunut toisista ihmisistä ja sinulle kelpaa vain tuttujen seura. Usein koen, että juhlissa on liian vähän aikaa tutustua uusiin ihmisiin, kun ihmiset ryntäävät kotiinsa niin pian.

      • hauskojajuhliaovat

        Niin, totta että uudet ja vieraat ihmiset tekevät juhlista hyvät. Voi kertoa kaikki vanhat jutut näille ja he puolestaan kertovat omansa, niin puhumista riittää ja vielä jää seuraaviinkin juhliin.
        Ja ihmisten tarkkailuhan se on parasta huvia juhlissa. Loppuillasta joku aina tanssii jo verkkopaidassa taikka kravatti otsalla, hauskaa on taatusti. Ja hääorkesterit on monasti jonkun tutun kaiman kautta hankittuja, joko ovat niin kännissä, ettei soitto onnistu tai eivät muuten osaa. Näistä tulee aina oma ohjelmanumero, kerran orkesteri vaihdettiin kesken häiden, kun sulhanen oli niin tiukkapipo. Ei kestänyt mainiota showta.
        Ja entä ne hääautot, niistä tulee aina jotain hauskaa... https://www.youtube.com/watch?v=2HduUCieICQ


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      178
      3045
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      299
      2709
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1768
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      50
      1667
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      39
      1541
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1326
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1229
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1198
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      390
      1182
    10. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1073
    Aihe