Tylsät hääjuhlat

seanoppi

Miksiköhän hääjuhlat tuppaa olemaan aina pitkäveteisiä,tappavan tylsiä?Ohjelma on aina samaa,tauot liian pitkiä,miksi sitä pitää venyttää tuntitolkulla?Parissa tunnissa on kuitenkin periaatteessa ohi.Väkinäistä seurustelua outojen ihmisten kanssa...häävalssikin on jo mennyttä aikaa,letkajenkka olisi repäisevämpi,siihen voisi osallistua tanssitaidottomatkin!Keksikää joustavasti toimiva ohjelmisto,hyvä puhemies,ohjaus mihin mennään ja miten toimitaan...tulevat hääparit!

3

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hauskaakokorahalla

      Mitä vielä, on ihan asenteesta kiinni miten suhtautuu hääjuhliin, niin surkeita hääjuhlia ei olekaan, etteikö niistä hauskaa löytyisi.
      Olin toissa kesänä sellaisissa kerjäyshäissä ja lähisukulaisena ei oikein voinnut olla poiskaan. Hauskaa oli, koska kyseessä oli jo pitkään yhdessä asuneen pariskunnan rahankeräys häiden muodossa, oli paikka halvemman sorttinen ilman kunnon wc-tiloja, runsas hyttysten määrä antoi oman lisänsä tapahtumiin. Yksi pieni puucee takasi nautinnon runsaalle vierasjoukolle.
      Pariskunta oli rahankerjäyksineen ja lahjalistoineen saannut sukulaiset ja tuttavat "takajaloilleen", joten paras ohjelmanumero oli, kun osa vieraista luovutti pariskunnalle kunnon v##tuilulahjan osana illan ohjelmaa. Sitä rahaa ei voinnut käyttää mihinkään velkojen maksuun, se oli pakko käyttää siihen kutsussa mainittuun matkaan, mutta ei tietenkään kokonaan riittänyt. Tyhmemmäthän ei tietenkään tuota edes tajunnut, nauroivat ja taputtivat sponttaanisti vain mukana, fiksummilla oli muuten hauskaa, että osan piti mennä ulos nauramaan... Oli niin tehokas, että yhtään hääkutsua ei ole tullut sen jälkeen, jossa olisi kerätty rahaa tilille tai esitetty lahjalistaa.
      Parasta antia oli tietty sitten runsas lahjapöytä, moni oli hankkinut lahjansa lahjalistan ulkopuolelta, oli mitä erilaisempia lasivaaseja, jota ei voi tietenkään vaihtaa missään, kun ovat uniikkeja, eikä niiden myynnistä saa missään huutonetissä tai torilla mitään.
      Sokerina pohjalla oli illan orkesteri, joku tutun tuttu "muka orkesteri", joka soitti niin pieleen, ettei enempää voi ja solisti lauloi minkä lauloi, täysin epäonnistunut äänentoisto varmisti nautinnon, että jo siitä tuli hyvälle tuulelle. Jos he olisivat onnistuneet edes vähän musisoimaan kunnolla, olisi nautinto ollut pielessä, nyt ei ollut mitään mihin verrata. En ole vastaavaa kokenut missään aiemmin!

    • ihmisettkevät

      Väkisin tehty ohjelma on väkisin tehtyä, mutta pieni ripaus perinteitä ja muuta hyvää ohjelmaa on aina paikallaan.
      On tosi kurja, jos et ole kiinnostunut toisista ihmisistä ja sinulle kelpaa vain tuttujen seura. Usein koen, että juhlissa on liian vähän aikaa tutustua uusiin ihmisiin, kun ihmiset ryntäävät kotiinsa niin pian.

      • hauskojajuhliaovat

        Niin, totta että uudet ja vieraat ihmiset tekevät juhlista hyvät. Voi kertoa kaikki vanhat jutut näille ja he puolestaan kertovat omansa, niin puhumista riittää ja vielä jää seuraaviinkin juhliin.
        Ja ihmisten tarkkailuhan se on parasta huvia juhlissa. Loppuillasta joku aina tanssii jo verkkopaidassa taikka kravatti otsalla, hauskaa on taatusti. Ja hääorkesterit on monasti jonkun tutun kaiman kautta hankittuja, joko ovat niin kännissä, ettei soitto onnistu tai eivät muuten osaa. Näistä tulee aina oma ohjelmanumero, kerran orkesteri vaihdettiin kesken häiden, kun sulhanen oli niin tiukkapipo. Ei kestänyt mainiota showta.
        Ja entä ne hääautot, niistä tulee aina jotain hauskaa... https://www.youtube.com/watch?v=2HduUCieICQ


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4787
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      186
      2103
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1782
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      175
      1415
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1291
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1106
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      17
      1103
    8. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      993
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      302
      989
    10. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      976
    Aihe