Do Dii!!
nyt hävis pösön kojelaudasta sitten kello ja lämpömittari, eli meni pimeäksi.
Sulakkeet ovat ehjät ja muut hilun vitkuttimet toimii...
auto on 605 sri vm. 90.
Mitäpä nyt neuvoksi.. help me...
nyt hävis pösön kojelaudasta sitten kello ja lämpömittari, eli meni pimeäksi.
Sulakkeet ovat ehjät ja muut hilun vitkuttimet toimii...
auto on 605 sri vm. 90.
Mitäpä nyt neuvoksi.. help me...
Vastaukset 7
Vanhimmat
siinä samanlainen viritys kuin 405:sen kellossa että näytön takana on lamppu(polttimo) ja kun se palaa niin ei näy mitään vaikka kello käy kyllä.
eempäs usko että siellä mitään lamppua on , katos kun se on ledinäyttö ja siin on kello ja lämpötilan näyttö samassa.
Siellä on 2 mittarivalolamppua.Helppo vaihtaa.
se on ledi(nestekide, väri kellertävä) 405:ssakin, kun sitä katsoo viistosti päivän valossa niin kellon aika näkyy vaikka valo ei palakkaan!
Ahaas...
Kiitos paljon täytyy yrittää vaihtaa, kojetaulu on vissiin purettava ?
huh huh..
kiitos kuiteskin..
Ei tarvitse purkaa koko kojelautaa, aika helppo homma. Näin se muistaakseni menee:
-ensin torx-ruuvi auki lämpömittarin vierestä ja sulakkeiden vierestä
-kaksi torxia auki mittariston yläpuolelta
-molemmilla puolilla rattipylvästä on pienet luukut, jotka lähtevät myös torx ruuveilla auki. Ne irti. Näiden luukkujen alta paljastuu ruuvit,jolla mittariston etupuolella olevat vastakappaleet (kulmikkaat kyhmyt) lähtevät irti.
-kiskaise suulake-kehikko pois vetämällä sitä suoraan eteenpäin.
-lämpömittari/kello on parilla torxilla kiinni ja lamppujen kannat lähtevät kiertämällä irti.
Tuossa linkki kuvaan, jonka väsäilin nopeasti. Kuva on uudemmasta 605:ta, mutta nuolet ovat oikeissa paikoissa.
KUVA: http://photo.jippii.fi/fi/image//data/photo/jippii.fi/h/a/harri.koho/1013183072652.jpeg
hei siull oli hyvä kuva silloin sen 605:n kojelaudan irroituksesta..oOtko koskaan irroittanut mittaristoa ko. autosta??
Olen purkanut kaikki osat pois edestä ja mittaristo heiluu siellä montussa, mut ei lähde pois....auta..