Näyttää siltä, kun lukee näitä ketjuja että tietoa lajista on hyvin vähän.
Onko kiinnostusta tuoda tietoa lajista, joka tietenkin kattaa monta eri tyyliä, niinkuin on opettajiakin.
Mikä on nykyinen tilanne lajille Suomessa? Kuinka monta eri tyyliä opetetaan ja missä? Onko linkittää tänne tietoja, kotisivuja tms?
Tiedän että Taijitä on ainakin 5 eri tyyliä.
Laitetaanko Taiji lajista uusi keskustelu
6
1529
Vastaukset
Kamppailulajit.net -lista lienee vanhentunut, mutta tässä se nyt kuitenkin on: http://kamppailulajit.net/lajit/kungfu_taijiquan_main.html
Lappeenrannan osalta tuolta vaikuttaa puuttuvat sekä standarditaijiquan sekä ITCCA:n Yang-tyyli, eli varmasti ei ole täydellinen lista. Vastaavasti Wudang-taijiquan (tarkoittanee Dochertyn tyyliä) Jyväskylässä osui silmään, ilmeisesti tällä hetkellä ei kuulu seuran lajivalikoimaan. Epämääräinen muistikuva on, että Kuopiossa olisi lisäksi joskun harjoiteltu ainakin joitakin Wu-tyylin juttuja (ja Yang/Tung sisältänee joitakin Wu(Hao) tyylin asioita.)- Anonyymi
On vanha ketju mutta asia on aina yhtä ajankohtainen asia. Tuo Taiji kylläkin on monen mielestä jotakin muuta kuin kamppailulaji. On tietenki siinäkin monta eri tyyliä ja ymmärrettävääkin, koska on niin vanhaa perua.
Sen lajin jonka tunnen parhaiten on kamppailujajeista koostettu terveysliikunta. Taiji 24 kuvion tyyliä on alettu opettamaan mm. kouluissa ja terveydenhoitolaitoksissa vuodesta 1956 kiinassa.
On muuten erinomainen taitolaji juuri terveyttä ajatellen, on oma kokemus myös.
Voin ymmärtääkin tältä pohjalta miksi vanhukset usein harrastavat taiji jumppaa puistoissa kiinassa. Tietenkin ovat jo lapsena koulussa siihen tottuneet.
Hyvä mieli tuli kun sain lukea artikkelin muutama viikko sitten siitä tutkimuksesta jossa taiji liikuntalaji mainittiin hyvänä harrastaa, juuri kaikenkattavana ja kokonaisvaltaisen vaikutuksen myötä edistää terveyttä ja vastustaa viruksia ja muita tauteja, vahvistamalla säännöllisen harrastuksen myötä mm. vastustuskykyä.
- Anonyymi
Opetetaanko Taijitä pääkaupunki seudulla? Ja millaisia eroja eri seuroilla on?
- Anonyymi
Opetetaan pääkaupunkiseudulla, en tosin tiedä, millaista s eon, kun ei ole henkilökohtaista kokemusta. Laita googleen oma paikkakuntasi ja perään taiji, niin tulee tietoa.
- Anonyymi
Tai Chi Chuan helsinki ainakin järjestää alkeiskursseja ja jatkokursseja , mutta tällä hetkellä ei ,johtuen korona rajoituksista.
Baji ry sama juttu
Voin kyllä suositella tai chitä jos haluaa parantaa terveyttään , henkistä ja fyysistäkin.
Jos itsepuolustusta haluaa oppia on tai chi turhan pitkä tie, Ensimmäinen vuosi pelkkäö liikesarjan opettelua ,ei kontaktia
Ainakaan tai chi chuan seurassa
Baji ry opettaa kamppailullisempaa tai chitä
Itse siirryin tai chihin koska kroppa on sen verran rikki nuorempana harjoittelemieni ns kovien lajien mm karate, judo ,jiujitsu , thai boxing, johdosta .
Saahan taijissa edes jonkinlaisen häivähdyksen kamppailusta ja tekee se hyvää nivelillekin. .
- Anonyymi
Ja taas riippuu miten treenataan/treenaa että millaista kamppailu- ja terveyshyötyä siitä on. Ei se laji edelleenkään vaan oma treenaaminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial291859Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1571812Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3581600- 1501227
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2141188Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221138- 111044
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt51009- 2851005
- 82971