-11 mallin 100tkm ajetun autoni lasit huurtuu/höyrystyy herkästi sisältä, takalasit pakkasilla aina tukossa sisältä. Alusta kolisee kun ajaa epätasaisella tiellä hiljaa. Lämmityslaite tehoton, sekä jäähdytys että lämmitys.
Huollettu ohjekirjan mukaan.
Vikoja vai ominaisuuksia, kokemuksia, mielipiteitä?
Kokonaisuutena olen erittäin tyytyväinen kulkineeseeni.
Huollettu ohjekirjan mukaan.
Vikoja vai ominaisuuksia, kokemuksia, mielipiteitä?
Kokonaisuutena olen erittäin tyytyväinen kulkineeseeni.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ei mitään moisia ongelmia ole ollut ja kysäisin Toyota-asentaja tuttavaltani, niin aika oudolta kuulemma kuulostaa moinen ja ei perushuolloissa käyneissä priuksissa ole ollut moisia vikoja.
Oletko ryykännyt auton pohjan johonkin? Kaadellut jotain nesteitä auton sisään?
Yleensä nuinkin uudessa ja vähillä kilometreillä uskon, että auto on ollut todella huonolla pidolla. Senkin takia koska ei moisia vikoja ole ilmennut tuv-tilastoissakaan.
----Oletko ryykännyt auton pohjan johonkin? Kaadellut jotain nesteitä auton sisään?-
En muuta kuin Tojotapapan neuvojenmukaan pidän koko ajan ne 50 litraa järcvivettä lattialla.
Kolinat on tyypillisiä juttuja, mutta huurtuminen johtuu osaamattomasta kuskista. lue ohjekirja ja vaihda raitisilmasuodatin.
”Prius huurtuu ja kolisee
-11 mallin 100tkm ajetun autoni lasit huurtuu/höyrystyy herkästi sisältä, takalasit pakkasilla aina tukossa sisältä.”
Että talvella hybridissä kylmii niin pitikö sen olla kelleen mikään arvoitus??
Se opiksi, että kannattaa pysyä erossa tekeleistä. Kyllähän niitä ihmiselle koetetaan myydä
Ulkomailla useampi kyyti priussilla ja jokainen on kolissut aikas pahasti. Muutenkin todella ankeita ja muovisia nitiseviä autoja.
Uusi malli tulossa. Millainenhan mahtaa olla. Ainakin ulkomuoto mikäli mahdollista kaameampi
vastaukset kaikki kotoisin Toyota-trollipojun koneelta. Ihan vaan muille tiedoksi.
Trolo-looooo vastaukset kaikki kotoisin Toyota-trollipojun koneelta. Ihan vaan muille tiedoksi. Olen nero ja nään teidät kaikki.
on tunnistaa Toyotapalstan omaksi trollipojuksi, Helkama Raisulla ajelevaksi Volkswagen-uskovaiseksi.
vastaukset on samalta Tojo-palstan päivystäjältä, siltä helkama raisu -pojulta
palstan trollipoju välillä jotain omaa vai alatko väsymään. Ajaisit vaikka sillä Raisulla jos joku on saanut tulpasta piikin puhdistettua.
Troo-troo-trollallaa! On vastaukset samalta Tojo-palstan päivystäjältä, siltä helkama raisu -pojulta. Tojo paljastuukin helkama raisuksi ja alkkarit läikikkäiksi.
Ei taida olla hybridi pohjoisen peli olleskaan.
Sisätiloihinhan ne on tehty.
Hikoilee kuin venäläinen turisti linjuri?
Tojotan ominaisuuksia, ne kuuluu samaan hintaan.
ps. jos ilmastointi toimii, ei ikkunoiden pitäisi huurtua.
http://www.vesvel.fi/p/ilmastointi.html
Missä asetuksissa pidät ilmastointijärjestelmää? Jos puhallus on pelkästää jaloille, niin tietenkin ikkunat huurtuu. Pistä systeemmi automaatille, tai puhallus lasille, niin ei huurru.
Kyllä sekä lämmitys että jäähdytys on Priuksessa hyviä. Todennäköisemmin käytät järjestelmää jotenkin väärin. Jos pidät systeemmin manuaaliasennossa se lämpötila on sisääntulevan ilman (tavoite)lämpötila, eikä matkustamon tavoitelämpötila. Eli manuaaliasennossa lämpötilan voit laittaa sinne maksimille, niin saat lämpimintä ilmaa.
En ole kyllä mitään kolinaa alustasta kuullut, oisko joku nivel, iskari yms. väljä, tai pultti löysällä?
Kesällä jäähdytys toimii parhaiten, kun pidät vaan koko järjestelmän automaatilla.
ECO moodin käyttäminen vähentää hiukan ilmanvaihtosysteemmin tehoa, joten käytä normaalitilaa, niin lämmitys ja jäähdytys ovat tehokkaampia.
Kiitos vain asiallisista vastauksista ja ei kiitos asiattomista. Ei uutta tietoa tähän saakka. Kolina on tarkemmin naputtava ääni takaa.
Kato ensin että tavarat siellä kontin pohjan alla kaukalossa, ja sen kaukalon alla, ei pääse mitenkään kopisemaan. Sitten voit katsella ettei alla ole mitään isoja kiviä alustapaneleiden päällä, tai joku ilmanohjain tai lämpösuoja huonosti kiinni. Ja jos ei vieläkään löydy, niin sisutan panelit koputtelemalla läpi.
ettei vaan olis sisäilmakierrolla säädöt
Automaattisäätökin voi pitää puhallusta liian pienellä, etenkin pätkäajossa, joten silloin puhallusta manuaalisesti lisää.
Joskus jo ihan auton vaihtaminen auttaa. Ajan lämpimällä ja kolisemattomalla autolla. Selvää tietysti, ettei se ole tojota.
voi valita etukäteen sellaiseksi kuin sen haluaa automaatti-ilmastoinnissa.
Lämpeneekö se ihmepelisi ihan itsekseen? Kyllä se hetkisen ajoa vaatii tai sisätilanlämmittimen/webaston esilämmitykseen...
Nyt näillä märillä keleillä, jos on ajanut pätkäajoa on auton sisällä kosteutta enemmän kuin riittävästi.