Pitäkää kiinni parveke kukista, potasta, rollaattoreista, Kela kortista, eläke papereista, kaikesta minkä myrsky saattaa viedä.
Ruotsista tulleen uutisen mukaan joku Lutunen oli lentänyt katuun otsa edellä ja joltain siivooja mopilta oli lähtenyt rollaattori ja nähty sen leijuvan suomenlahdella ilman asiakasta kyydissään.
Ruotsista tulleen uutisen mukaan joku Lutunen oli lentänyt katuun otsa edellä ja joltain siivooja mopilta oli lähtenyt rollaattori ja nähty sen leijuvan suomenlahdella ilman asiakasta kyydissään.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Gorm The Storm pyyhkäisi yli Skoonen ja Etelä-Ruotsin mutta me täällä norlannin porteilla emme huomanneet mitään. Mites te muut mustikassa asuvat pärjäsitte? (siivooja, hytinäx, att2 jne. )
Huom. Lutunen on suomalainen mies raitis ja reilu ei horju ei heilu eikä varsinkaan kaatuile sinne sun tänne pienissä tuulenpuuskissa.
Kiitos kysymästä Paloma,
Aika lailla on tuuli puhuroinut, vieläkin puuskittain tuulee aika lailla. Monesta kerrostalosta on huopakatot lähteneet lentoon tässä kaupungissa, Tämä talo, jossa asun, on säästynyt vahingoilta vaikka lännestä päin myrskysikin. Muistutti paljon Gudrun myrskyä kun Gorm murisi ja ulvoi pahimmillaan puolenyön aikaan.
Puita on kaatunut ja tehnyt tuhojaan, merivesi nousi kaksi metriä yli normaalin ja se on näkynyt täällä kaupungissa, maaseudulla ovat joissakin paikoissa ilman sähköä. Onneksi ei ole pakkasta.
Luoja näkyy kurittavan aina Etelä-Ruotsia ja joskus puhuri viilettää menemään meitä pohjoisempaa, mutta meidät hurskaat Tukholman seutulaiset on säästänyt monena vuonna hirmumyrskyiltä.
Nyt ei varmaan olisi ollut oikein viihtyisää Itämerellä. Kun käytiin Suomessa, oliko se viime viikolla vai edellisellä, niin menomatkalla toiset sanoivat joutuneensa pitelemään kiinni punkan reunoista laivassa, etteivät putoa. Minä hyvin siunattuna en siitäkään tiennyt mitään vaan nukuin kuin pikkuvauva turvattuna, suojattuna...
e.sp (lähes pappi)