Minkä takia Finnairin ruoka on virolaista. Ei tekisi mieli sairastua jo lentomatkalla. Onko Suomessa todellakin niin kallista, että sämpylätkin tuodaan ulkomailta?
Hepatiitti A ja B: Kohtalainen tai korkea tautiriski on kaukokohteiden lisäksi Baltian maissa ja Välimeren alueella, mm Kroatiassa ja Turkissa.
Finnairin virolainen ruoka
16
142
Vastaukset
- 2Rixiä
Kaikki on nykyään kansainvälistä ja moni tavallisen ruokakaupankin suomalaismerkkinen tuote on tehty nykyään virossa. Osa vallan mainioitakin.
Matkailijan kannattaa harkita muutoinkin Tvinrix rokotteiden ottoa, ei nuo a ja b mitenkään erityisalueisiin rajoittuvia ole.
Onko YTeet alkanut ahdistaa, vai mistä tänne itket monta kertaa samaa? - jdiasudiow
Eli hepatiitin voi saada sämpylästä? Selvä.
- Elintarvikkeidenkautta
A voi levitä
https://www.thl.fi/fi/web/infektiotaudit/taudit-ja-mikrobit/virustaudit/hepatiitti-a
Mutta yleisemmin salaateista tms.
- VaasanFazerValio
Katso joskus kaupassa ostaessasi leipää ja juusto mistä suosikkibrändisi ovatkaan peräsin. Saatat yllättyä. Vihje: Suomibrandit eivät usein ole valmistettuja Suomessa. Luokattomia tuontitavaroihin nähden ovat toki edelleen.
- Kyyninen_ihminen
Suomi on verottanut itsensä hengiltä. Demarien politiikka, rokottaa pahiten juuri pienituloisia, joiden työt ulkoistetaan matalamman palkkatason maihin.
- SSStoimitus
Eikös nykyhallitus just pamauttanut terveydenhoitoon roimat korotukset, jotka iskee juuri niihin pienituloisiin.
- aktperseestä
suomessa paskasakki istuu lakossa ja muualla tehdään hommia.
suomi on niin lastseason.- Lampaitasuomessa
Aha
https://www.google.fi/?gws_rd=ssl#q=lufthansa lakko 2015
https://www.google.fi/?gws_rd=ssl#q=saksa juna lakko 2015
https://www.google.fi/?gws_rd=ssl#q=saksa lentokentillä lakko 2015
Eikä tässä ole läheskään kaikki pelkästään matkailuun vaikuttaneet lakot lähivuosilta.
- Vironpottu
Suomessa ainoastaan on puhdasta ruokaa, joka tehdään hygienisissä olosuhteissa puhtaista raaka-aineista??? Voi herranen aika mitä uskomuksia, Pravdassako se luki?
- PahaRuokaVirosta
Virolainen ruoka ei ole puhdasta ja laadukasta. Siitä saa ruokamyrkytyksen tai salmonellan,voi jopa kuolla.
Virossa on pahaa ja haisevaa ruokaa,aivan kuten virolaiset ihmiset. - niinpä_niin
PahaRuokaVirosta kirjoitti:
Virolainen ruoka ei ole puhdasta ja laadukasta. Siitä saa ruokamyrkytyksen tai salmonellan,voi jopa kuolla.
Virossa on pahaa ja haisevaa ruokaa,aivan kuten virolaiset ihmiset.Jännä juttu, että tällaista juoppojen jorinaa tulee tänne keskellä yötä. Ketjun aihekin Finnairin muka virolaisesta ruuasta on täysin tuulesta temmattu ja katkeroituneen entisen työntekijän keksimää.
- Kukko4
Kukko tietää,,, kuuleppas pyörit kantapäässä ympärillä , virolaisten elintarvikkeet , ja laatu on parempia kuin Suomessa , kaukolentoloilla on todella tasokasta ruokaa,,sinulla on kummallisia ajatuksia , Hyvää Joulua (ps syö kinkkua,,
- Leipurihiivalle
Selvishän tämäkin, ex starfoodilainen kitisee?
http://www.taloussanomat.fi/liikenne/2015/12/13/finnair-sampylat-tulevat-nyt-hollannista-koska-kotimaiset-olivat-kehnoja/201516506/12?pos=luetuimmat
Kannattaisi opetella tekemään vaan asiat paremmin, vapaassa kilpailussa ei kehnoilla tuotteilla pärjää.- vapaakilpailu
Kannattaisi ottaa myös virolaiset lentoemännät ja lentäjät.
- kakskytkasi
Miksi edes matkailet jos olet noin tautipelkoinen?
Minä olen syönyt niiiiiin monien maiden pöperöitä enkä vielä ole kuollut eikä mikään tautikaan ole tarttunut.
Bakteerikammoiset pysyköön kotimaassa.- Äläuskomainoksiin
Tuota ei paremmin voida sanoa. Bakteeri kammoiset syövät maitohappo pillereitä ja saavat vatsataudin. Kokeneet matkaajat syövät/juovat paikallisia maitotuotteita saavat näin oikean bakteerikannan vatsaansa, ilman ongelmia. Lääketeollisuus mainostaa turhia lääkkeitä juuri näille kammoisille. Lääketeollisuus vain voittoa tavoittelevaa liiketoimintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64185Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va972327Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J611009Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?186880Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38871- 47864
- 34831
- 36796
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119785Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35782