Miesmäiset äidit ja lapsen sukupuoli identtideetti

RAINBOWPRINCES

Näin viimeviikolla lapsen,josta ei aivan oikeasti tiennyt, onko hän tyttö
vaiko poika. ikä 10-12. Lyhyet hiukset,hapsuja,olkalaukku.
Tuli mieleen,että tuossa on nyt ns transukupuolinen lapsi, ts poika haluaa olla tyttö.
Äitinsä ei ollut mikään naisellinen nainen. Lyhyet hiukset, silmälasit miesmäiset vaatteet. Jos sekä isä että äiti näyttävät samalta, onko siis ihme jos lapsi menee
sekaisin,eikä tiedä kumpi hän on,kummalta hänen tulisi näyttää.

9

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isäpappa

      Mikäs tuossa nyt on ongelmana, ja mitä se sulle kuuluu? Itselläni on usein letit, mutta ihan mies olen, en transu enkä homo. Tyttölapsenikin (esitein, 11v) on alkanut käyttää saparoita.
      Lapset nyt haluavat matkia vanhempiaan, tai sitten olla juuri päinvastaisia.

      • RAINBOWPRINCES

        Voihan miehelläkin olla letit. Pitäväthän monessa kulttuurissa miehet hamettakin.
        Niin,lapset matkivat vanhempiaan,mutta myös samaistuvat heihin. Jos äiti on miesmäinen,niin keneltä lapsi sitten saa ns.naisen mallin. Kaverit opettaa myöhemmin teininämeikkaamaan.
        Ja ketä ne on,jotka jatkuvasti valittaa joka palstalla,kuinka suomalainen nainen ei ole naisellinen. En ole ainut! Ja en valita,totesin vain. Tästä lapsesta ei ihan oikeasti tiennyt heti,kumpi hän on.
        No,luultavasti tyttö. Ja,olet oikeassa,ei kuulu mulle pätkääkään.
        Samalla logiikalla voidaan tietysti ajatella,että jos joku makaa tajuttomana kadulla,se ei kuulu mulle pätkääkään. Tai jostain kuuluu avunhuutoja,sekään ei kuulu mulle pätkääkään.


      • Isäpappa
        RAINBOWPRINCES kirjoitti:

        Voihan miehelläkin olla letit. Pitäväthän monessa kulttuurissa miehet hamettakin.
        Niin,lapset matkivat vanhempiaan,mutta myös samaistuvat heihin. Jos äiti on miesmäinen,niin keneltä lapsi sitten saa ns.naisen mallin. Kaverit opettaa myöhemmin teininämeikkaamaan.
        Ja ketä ne on,jotka jatkuvasti valittaa joka palstalla,kuinka suomalainen nainen ei ole naisellinen. En ole ainut! Ja en valita,totesin vain. Tästä lapsesta ei ihan oikeasti tiennyt heti,kumpi hän on.
        No,luultavasti tyttö. Ja,olet oikeassa,ei kuulu mulle pätkääkään.
        Samalla logiikalla voidaan tietysti ajatella,että jos joku makaa tajuttomana kadulla,se ei kuulu mulle pätkääkään. Tai jostain kuuluu avunhuutoja,sekään ei kuulu mulle pätkääkään.

        "Samalla logiikalla voidaan tietysti ajatella,että jos joku makaa tajuttomana kadulla,se ei kuulu mulle pätkääkään. Tai jostain kuuluu avunhuutoja,sekään ei kuulu mulle pätkääkään."

        Tämähän nyt on ihan eri logiikkaa. Miksi olet huolestunut siitä, että mahdollisesti tyttö on miesmäinen? Miksei saisi olla?
        Tajuttomista ihmisistä – ovat he sitten lapsia tai aikuisia – pitää aina huolehtia.


      • RAINBOWPRINCES

        Totta kai tajuttomista ihmisistä pitää huolehtia,mutta kun hätäkeskus käskee ravistelemaan ja herättelemään.Suurin osa,90% on kuitenkin juoppoja ja hörhöjä,se loput 10% ovat ihan oikeita sairauskohtauksia,mutta häken mielestä suhdeluku on päinvastainen. Kyllä soitto 112:n pitää riittää. JIM-tv poliisit-sarja opettanut että tajuttomat pomppaavat heti ylös, kuin vieteri ukot,kun kuulevat että poliisi on paikalla ja putka uhkaa keskeyttää hyvät kännit.
        Onhan paljon ns. poikatyttöjä, isoja,tuhteja tyttöjä jotka harrastavat metsästystä.
        Kyllä nykyään on lisääntynyt tuo,ettei aina erota sukupuolta,onko kyseessä tyttö vai vaiko poika vai mies. (Miestä harvemmin luulee naiseksi.) Etkö Isäpappa muka itse ole vastaavaan tilanteeseen koskaan törmännyt? Vaiko onko itselläni vain näössä vikaa vai olenko (peräti)tulossa vanhaksi.
        En kaipaa ns. vanhaa hyvää aikaa,kun miehet puhuivat naisista hameväkenä ja naiset miehistä kaksilahkeisina.


      • RAINBOWPRINCES

        Tuossahan oli alempana ketjussa jokin vastaavan tapainen kirjoitus,jossa pohdittiin transukupuolisuutta.


      • RAINBOWPRINCES

        Kun keski-ikäinen,ei kaunis suomalainen nainen katoaa, se ei kiinnosta .Iltapäivä lehdetkin on kiinnostuneempia jostakin äklöstä,läskistä julkkis akasta,kuin tavallisista ihmisestä, vaikkakin hän olisi kateissa. Onko tavis nainen vähemmän arvokkaampi kuin joku Johanna "Tuksu" Tukiainen.
        Jos kadonnut on kaunis,nuori nainen ja ulkolainen,niin kyllä riittää juttua.


    • FROZENELIZA

      Eikö miesmäinen äiti muka anna tyttärelleen singaalia,että meikkaaminen
      ym. on jotenkin väärin.Jos tyttö ei näe äidin koskaan meikkaavan tai laittavan itseään.

      • Ei_ole_pakko_meikata

        Ja mitä sillä sitten on väliä?


      • FROZENELIZA

        Ei kaikkien tarvitse haluta meikata.Mutta,kun luokkakaverit vaikka koulussa alkaa meikkaamaan, niin eikö vaarana ole, että kiusataan,kun ja jos ei halua eikä osaa meikata.
        Ja eikö nimimerkki Isäpappa vastannut RAINBOWPRINCES:le,että lapset matkii vanhempiaan,eli vastauksessasi on pieni ristiriita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      43
      13936
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5481
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      200
      5089
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      86
      4288
    5. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3561
    6. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      6
      3339
    7. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3058
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      14
      2959
    9. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      2851
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      42
      2528
    Aihe