Olen miettinyt että miten saisin pikkulinnuille rauhallisen ruokapaikan, mihin ei naakat ja muut varislinnut pääse häiritsemään ja pelottelemaan pikkulintuja.. . Onko hyviä ideoita kyselee.......... "Tällä hetkellä" ex pikkulintujen talviruokkia.
Varislinnut pois pikkulintujen ruokinta paikoilta
9
1628
Vastaukset
- Kanaverkkohäkki
Ruokintapiste kanaverkkohäkin sisään!
- ex-talviruokkia
Voisi olla ideaa olen sitä itsekkin ajatellut mutta miten sen tekisi niin että pikkulinnut uskaltaisi mennä sinne. Ajattelin rakentaa pienen ruokinta tarhan noin 2mx2m korkeus myös 2m. Verkon silmä koko jotain 3cm . Voisiko pikkulinnut uskaltautua mokomaan rakennelmaan.
- VilliArvaaja
Tiaiset menevät paljon ahtaampaankin tilaan ja isolla porukalla. Sisälle voisit virittää vaikka pari pientä kuusentarria, jotka voisivat tuoda turvan tunnetta linnuille. Tuo tarha toimii käsittääkseni hyvin tiaisten suhteen, mutta mahdatkohan saada sisään juuri muita pikkutirppoja, kuten punatulkkuja, urpiaisia, jne.? Voisi veikata, että sinne tarhaasi menevät pienet kolopesijät, mutta pieniin aukkoihin tottumattomat vapaaseen tilaan pesänsä rakentavat linnut eivät. Kolopesijänä mm. tikka on innokas änkäämään sisään pienestäkin verkonsilmästä.
- ex-talviruokkia
Ruokintapaikallani kävi ..... (Ennen kuin naskat löysi sen)....tiaisia, varpusia,keltasirkkuja,urpiaisia muutamia viherpeippoja vihervarpuja. Lajisto ei ollut kovin laaja mutta ruokailioita kyllä runsaasti. Viimeksi vain naakkat jonka seurauksena 5 litran automaatti tyhjeni työpäivän aikana, pelkästään naakkojen kupuun.
- nopanic
Kai sitä variksilla, harakoilla yms. Samalla lailla nälkä on, älä ole rasisti. Enemmän ruokaa vaan. Tarjoustalosta 25 kg säkkejä alkusyksystä alle 20€ niitä riittävä määrä, niin tipuset ja oravat saavat jotain purtavaa
- Joensuun_uusPersu
Hyvä pointti. Minä rehellisenä IsänMaallisena ruokin kaikkia ei mustia kotimaan lintuja. Anna olla keväällä kun tulee niitä mamulintuja keväämmällä... minä ahdistun. Ammun jokaisen räpeltäjän kenttään, joka tulee uhkaamaan talvikotoisia hömppätiaisia, närhiä, harakoita, jne. Jokainen mutulintu on tapettava! Myös jokainen musta linnunriähkä, joka on päässyt maahamme kotiutumaan eli lähinnä metot ja teeret, tai semmoset on tapettava. Mitä ne nyt oli. Ja pääskyset on kaikkein paskamaisimpia mutuja. Nyt kaikki Uusnatsit ja muut persut! Lopettakaa se torien vahtaus ja ostakaa korvausrahoillanne ilmakivääri! Pelastamme häpytikan, pyyn ja myös muita, kun aloitamme Kampanjamme IsäMMaan nimissä heti nyt!
- Ex-talviruokkia
Onhan niilläkin nälkä, ainoa vaan että mieluummin katselen ja ruokin pikkulintuja kun naakkoja ja muita varislintuja. Lintujen ruoka on niin kallista ettei vain yksinkertaisesti ole varaa laittaa sitä 20€ päivässä varislintujen syöttämiseen, varsinkin kuin tiaiset ja muut pikkulinnut odottelevat vuoroansa koko päivän ja menee nälkäisenä nukkumaan.
- ledderivarmakonsti
Ei tarvia kun yhden variksen ampuu, niin satavarmaan ei ole enää variksista haittaa.
- ex-talviruokkia
Voisi hävitä hetkeksi mutta palaisivat taas .... Eniten minua harmittaa noin 40 yksilön naakka yhdyskunta joka asustelee täällä meidän omakotitalo alueella ja tyhjentävät alueen ruokinta paikat sekä pikkulinnut.
Varikset ja harakat eivät niinkään kiusaa,koska niitä on tällä alueella niin vähän ja kuljeskelevat yksin tai kahden yksilön ryhminä. Ehkä naakkayhdyskunnan syytä sekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341982Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1771934Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3921822Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161258- 921133
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34990Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?693935- 95775
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15708- 32694