Navigaattorit kehittyvät

kehitys_näkyy_kehittyvän

Joku kyseli kerran täällä, miksei nuo plotterit osaa reitinsuunnittelua. Taitavat jo tai pian ainakin osata :) Tuli meinaan Navionicsin sähköpostimainos, jonka mukaan heillä olisi nyt saatavana softa, joka osaa suunnitella autonavigaattoreiden tapaan reitin satamasta satamaan.

En lukenut tarkemmin, kun ei niin paljoa kiinnostanut, mutta veikkaan, että muutaman vuoden päästä ovat yleisiä.

14

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ljhgf32

      Loisto on osannut jo vuosia.

      • halpamutteihyvä

        Harmi vaan että toimivuus eri laitteilla on niin ja näin


    • Raum

      Säleksen Tasku Loistossa vielä toimi. Yhdisti myös omat reitit mukaan reitteihin.
      Sit loppui kun vaihtui Tasku Loiston toimittaja.
      Kuulemma Kalliimmassa Loistossa toimii.

    • kehitys_näkyy_kehittyvän

      Enpä itse asiassa tiennyt noista, kun en käytä erillisiä navigaatio-ohjelmia vaan pelkästään plotteria. Se Navionicsin softakin näkyi itse asiassa tarkoitetun älypuhelimille ja tableteille eli edelleenkään ei ole kyse siitä, että plotterissa olisi samanlainen toiminnallisuus kuin autonavigaattoreissa.

      Tuli siis naureskeltua vähän aiheetta :)

    • Sähköpostiluukkuun tipahti Navionicsin mainos: "Dock-to-dock Autorouting, a unique breakthrough in boating navigation, quickly creates detailed routes even through narrow waterways and channels, based on chart data and nav aids. It is available in the Navionics Boating app for iPhone and iPad, with a Navionics subscription."

      Kyseessä on siis käänteentekevä uutuus, joka laajentaa tajuntasi.

      • Jaaha, saatavilla vain Applen laitteille. En olis halunnutkaan.

        Vakavasti puhuen, oikeasti en ihan hirveästi kaipaa tuollaisia automaattireitityksiä. Kohtalainen osa veneilyn viehätyksestä tulee reitin suunnittelusta. Pitäähän jotain tekemistä olla silloinkin kun ei ole vesillä :)


    • LeeShore

      Ja Garmin osaa tuon reitityksen myös.

    • kelluillaan

      Minusta on mukava tehdä reittisuunnittelu ihan merikartan pohjalta. Samalla tutustuu saarien nimiin, ja tulee riskipaikat tsekattua. Tykkään. Plotteria ja tutkaakin käytän. Veneilyä voi harrastaa monella tapaa.

      • OmatMausteetMukaan

        Ihan samaa mieltä, kartan avulla suunnittelu on osa harrastusta. Sen jälkeen kuitenkin teen reitin sailmatella ja muokkaan sitä tankkauksen, ruokailun ja viihtymisen kannalta paremmin itseäni palvelevaksi.

        Automaattisen suunnittelun hyvä puoli on se, että se antaa lyhimmän reitin. Se ei kuitenkaan osaa mennä väylien ulkopuolelle eikä ota tietenkään huomioon nopeusrajoituksia.

        Lyhin reitti ei ole aina nopein eikä nopein miellyttävin eikä kumpikaan ole aina sellainen, joka olisi käytännössä mahdollinen toteuttaa (esim tankkaus).


      • paperiosaharrastusta

        Joo täällä kans mennään pääsääntöisesti peruskartoilla ja tapletilla navionicsi apuna. Mukavaa puuhaa se paperikartan tutkiminen ja reittien suunnittelu. Joskus tein huvikseni kilometriasteikon puukeppiin ja sillä mittailin matkoja/vertailin navionicsiin. Yks tuttu ajaa aina pelkällä lotterilla ja se ei vissii pääse ilman sitä kotisatamaa pitemmälle ku ei oo vissii koskaa paperista versiota nähnykkää. Hirvittää välillä kun pelkästään sen varassa ajelee. Vielä nopea vene..


      • OmatMausteetMukaan kirjoitti:

        Ihan samaa mieltä, kartan avulla suunnittelu on osa harrastusta. Sen jälkeen kuitenkin teen reitin sailmatella ja muokkaan sitä tankkauksen, ruokailun ja viihtymisen kannalta paremmin itseäni palvelevaksi.

        Automaattisen suunnittelun hyvä puoli on se, että se antaa lyhimmän reitin. Se ei kuitenkaan osaa mennä väylien ulkopuolelle eikä ota tietenkään huomioon nopeusrajoituksia.

        Lyhin reitti ei ole aina nopein eikä nopein miellyttävin eikä kumpikaan ole aina sellainen, joka olisi käytännössä mahdollinen toteuttaa (esim tankkaus).

        Saako muuten Sailmatella tehtyä reittiä siirrettyä mitenkään muille laitteille?Plotterille, tai edes mobiilisovellukselle?


      • Sailmeitti

        Sailmaten webbiversio on ilmainen (reittisuunnittelu vaatii rekisteröinnin) ja siitä saa reitin siirrettyä naville. Reittien suunnittelu läppärillä on mukavaa viihdettä talvi-iltoihin. Loistava palvelu!


    • Kertalaakinpohdintoja

      Muistelen. 30- vuotisessa sodassa. Hyvään ruokaan tottuneet suomalaiset totesivat, ehkä kannattaisi miettiä miten varmistaa kahvin saanti Suomeen. Laki on laki. Mitä silloin suomalaiset sotilaat ovat voineet tehdä. He saattoivat muistaa kotoisat olot ja alkaa miettiä, että mitäköhän kotiin saapuessa sanoisi. Ravinto keski- Euroopassa saatoi olla toisenlaista, kuin vaikkapa savossa. Ei kai siinä mitään voi tehdä. Satu tarinoita tuosta ajan jaksosta on paljon. Kaalikääryleitä saattoi olla. Maksamakkaraa. Sotilaat saattoivat olla fyysisesti hyvässä kunnossa. En tiedä. Kaikki eivät, kai, ratsastaneet hevosilla. Sodat ovat sotia, mutta herkullinen lihakääryle keski- Euroopassa aikoinaan. En muista kuulleeni sanaakaan, kuinka herkuttelu sujui sotimisen lomassa. Korjatkaa, jos tämä on asiatonta miettimistä. En tiedä, miten korjaatte. Toivottavasti en tuottanut mielipahaa kenellekään. Rauhan aikana voi kai miettiä menneitä sotia. Sotaa en toivo. Ydinpommit eivät voi räjähtää, koska on rauha. Pitää julistaa sota ensin. Voi kokeilla miettimällä. Jos kaikki maailman ydinpommit räjähtäis Suomessa, niin kaikki muu tuhoutuisi, paitsi Suomi. Paineet ja muut leviäisivät rajojen yli. Yksi ydinpommi. Peruskallio voi olla kimmoisa. Sama vaikutus, kuin edellisellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      151
      6837
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5993
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4579
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4539
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      169
      4334
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1690
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1606
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1399
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      31
      1387
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      44
      1190
    Aihe