Valkojuuresta eroon ilman rounduppia

valkojuuripois

Vanhassa perunapellossa on todella paljon valkojuurta.
Pelto pitäisi ottaa hyötykäyttöön mutta millä saa valkojuuren pois ilman rounduppia?

Vanhan kompostin kun purin pois, niin siinä oli pohjalla täysin ehjä musta muovi.
Muovin alta, jonne aurinko ja vesi ei ollut päässyt vuosikymmeneen, oli kohtalaisen täynnä valkojuurta. Eli ei se ainakaan muovittamalla / tukehduttamalla kuole.

4

1383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaapittaja

      Tarkoittanet juolavehnää.
      Jos yhden kesän kun sitä päivittäin möyhennät niin että heinäkuinen helle kiuvattaa juuret niin vähän auttaa.
      (Toinen asia ehditkö sitä päivittäin möyhentää ja onko kuiva hellekesä)
      Suosittelen kaikesta huolimatta että glyfosaattia nyt kun sitä vielä saa.
      Varoaikahan siinä on ennekun perunaa siihen voi istuttaa.
      Mutta niin tai näin niin ensi keväänä et siitä perunamaata vielä saa.

    • Onttomukulakiurunkannus

      Puhut todellakin ilmeisesti juolavehnästä. Se, että vanhan kompostin alusmuovin alla oli juolavehnän juuristoa, ei vielä tarkoita, etteikö juolavehnäkin kuolisi valon puutteeseen. Löytämäsi juuristo kuului todennäköisesti ympärillä kasvavalle juolavehnäkasvustolle. Niihin juuriin kuuluvat lehdet siis olivat ihan onnellisina auringonvalossa, ja juuret hakeutuivat paikkaan, mistä saa kosteutta ja ravinteita - ihan samalla tavalla kuin ne kasvavat maan sisässä. Eivät ne mitään siitä piittaa, että yläpuolella on muovi, siitä vaan kasvetaan niin kauas, että vettä ja ravinteita löytyy - ja päästään kasvattamaan uutta maanpäällistä osaa.

    • 9988

      jotkut sanoo vuohenputkea myös valkojuureksi, varsinkin pohjaalaaset....molempiin tehoaa sama, käännä ja kerää juuret pois, toista tätä pari kesää, monesti. ja loput mitä nousee niin vetelet pois ja jos on juuret syvässä niin glufosaattia..Ainakin vuohenputken juuret on tiivistä valkoista suolikkoa liki metrin syvyyteen.Töitä teettää, mutta poiskin sen saa jos oikein haluaa.Minäkin sain .

    • talikollajamuovilla

      Mekaaninen juurien poisto ja jos on mahdollista, niin tuo musta muovi. Muovissa pitää olla tiivii saumat, ettei auringovalo pääse saumoista muovin alle. Nämä raot rehottavat loppukesästä vihreänä. Muovi pitää tosiaan olla paksua, eikä mitään ohutta jätesäkkiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      221
      2927
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      8
      1647
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      5
      1337
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1216
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1171
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1107
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1032
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      937
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      922
    Aihe