Hei, olen 25-vuotias ja synnytän pian. Minua arvelluttaa, että kun siinä ponnistaa niin kovaa, tuleeko samalla vahingossa pisu ja kaikki? Lapselle saattaisi olla traumaattista syntyä eritteisiin. Käykö siinä näin?
Ulostaako synnyttäessä?
Ullamaija_
4226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No se muksu ei varmasti välitä millaisiin eritteisiin syntyy, kunhan pääsee pihalle ahtaasta paikasta! Älä murehdi elämän luonnollisimpia asioita! Jokainen meistä pissaa ja kakkaa tai on pulassa!
Kaks kertaa oon synnyttänyt ja kakkaa on tullu molemmilla kerroilla. Eka kerta oli ehkä vähän nolo, kun maha oli jotenki löysällä ja sitä tuotosta tuli sitten vähän väliä. Tokalla kertaa homma hoitu ihan siististi yhdellä kertaa (ihan pieni määräkin oli).
Mutta siis, kätilöt on kyllä asiaan tottuneita ja hoitaa tilanteen asiallisesti ja niin huomaamattomasti kun mahdollista. Ei ne rupee nenää nyrpistelemään ja tekemään asiasta numeroa.
Mä oon kuullu, että vauvalle on hyvä jos äidiltä tulee kakkaa, koska vauva tavallaan saa siitä ne äidin suolistobakteerit itelleen. En oo varmistanu tätä tietoa mistään, eli en tiedä onko fakta. Joku asiasta enemmän tietävä voi kertoa.
Juu tosiaan, ihan luonnollisia juttuja nuo on. Jotkut isät sit pelästyy noita, mut minkäs sille voi.
Lapsi ei saa traumoja ja kätilöt on tottuneita tuollaiseen. Se on tärkeintä. Itse saat kuitenkin puhtaan vauvan tissillesi, ja sit kaikki unohtuu kun katsotte toisianne silmiin.
Kolme synnyttänyt eikä kertaakaan ole käynyt mulle noin. Itsellä kyllä tosin vatsa ollut yleensä löysällä jo useita päiviä ennen h-hetkeä niin suolisto ollut aika tyhjä valmiiksi. Mut jos noin käy, no big deal. Luonnollista tosiaan.