Muutan alivuokralaiseksi miespuoliselle päävuokralaiselle. Kelahan siis tietysti olettaa, että olemme avopari, mitä emme todellakaan ole (olen itse lesbo). Riittääkö todisteeksi, että meillä on omat makuuhuoneet? Kaipaisin kokemuksia siitä, miten muilla on nämä asiat menneet. Tähän asti olen kuullut lähinnä kauhutarinoita siitä kuinka Kelaa on mahdotonta vakuutella ettei ole kämppiksensä kanssa suhteessa.
Nainen & mies kämppiksinä, Kela väittää avopariksi
10
2060
Vastaukset
- CalcuLator
Vuodesta 2014 tuollaiset "kämppis" järjestelyt ovat menneet läpi jos niistä on antanut kelalle hyvän selvityksen, asunnossa todellakin on jokaiselle omat erilliset huoneet eivätkä kyseiset henkilöt ole asuneet/ilmoittaneet kelalke aiemmin olevansa avo/avioliiton onaisessa suhteessa.
- alivuokralaisnainen
Sama ongelma täällä. Asun alivuokralaisena miespuolisella vuokraisännällä ja Kelan mielestä olemme avopari ja minulta evättiin siksi asumistuki. Laitan nyt selvitykseen asunnon pohjapiirroksen ja kuvat meidän huoneista. En tiedä miten muutenkaan voin asian todistaa.
Hiukan epäreilua. Tiedän mm. yhdessä olevan homoparin, jotka asuvat kuitenkin muka "kämppiksinä", eikä Kela ole tietenkään kysellyt mitään. - eioikein
Sama epäkohta on eläkkeiden maksussa. Katsotaan, että kaksi ihmistä vastakkaiden sukupuolten edustajaa muodostavat parisuhteen ja eläkettä saavan kansaneläke on satasen verran pienempi kuin yksin tai homosuhteessa asuvan.
- umpiheteroaina
Onko eläkeläisissikän homoja? Eikös se nuorempien trendi-ilmiö?
- OttakaaSelvää
Kyse ei ole siitä, että tulkittaisiin avopariksi, vaan Kela katsoo teidän asuvan samassa taloudessa, eli olette samaa ruokakuntaa.
Homma hoituu sillä, että teillä pitää olla ensinnäkin erilliset vuokrasopimukset.
Tuo on selkeästi kerrottu Kelan sivuilla:
http://www.kela.fi/yleinen-asumistuki_kenelle
Kyse ei siis ole avopariksi julistamisesta. - wrresd
Lesbo-väittämästä on oltava todiste Kelalle. Esim. 2-3 amatöörilesboilufilmiä riittää oikein hyvin.
- pullealepakko
Ota joku lepakko ämmä alivuokralle, ni voit iltasin lutkuttaa sen tuheroo.
- tassutätitässähei
Täällä ilmoittautuu toinen "avopari", kelan mukaan asun "avomieheni" kanssa, no tein kirjallisen selvityksen, että emme ole missään muodossa avopari, tähän kela ei tyytynyt, lopulta tajusin, että mitä jos sanois että toinen "puoli" ei asukkaan saman katon alla, nii sitte kyllä meni läpi...
- fsfghdfthd
En tiedä, miten suomalaisen kasvottoman mielivallan byrokratia mutuilee, mutta eräässä maassa yhdeksi ruokakunnaksi katsottiin, jos käytiin yhdessä ruokakaupassa, laitettiin yhdessä ruokaa ja/tai pestiin pyykit samalla koneellisella. Seksillä ei asian kanssa ollut mitän tekemistä.
- KylläOnnistuu_
Ainakin meillä avovaimon kanssa meni ihan hyvin läpi jo vuonna 2013 se että minä töissäkäyvänä asunnon omistajana alivuokrasin kaksiostamme avovaimolleni huoneen ja hän sai siihen pari sataa asumistukea vaikka muuten emme olisi minun tulojeni takia saaneet asumistukea jos olisimme sitä yhdessä hakeneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282721- 1372516
- 1352114
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162113Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.121834Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161591368Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu291182Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo931162Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891142Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381098