Vuokria ei voida enää kovin paljoa korottaa, sillä maksukyky on romahtanut eikä enempää nyt vain saa tiristettyä.
Vastikkeet sen sijaan nousevat joka vuosi entiset 15-20%. Tämä johtuu siitä, että yhtiömuotoisessa asumisessa välistävetäjien ravintoketju on niin pitkä.
Ei mene montaakaan vuotta, niin vastike lähestyy jo vastaavan kokoisen asunnon vuokraa. Vuokraisännän tulot supistuvat, omistusasukkaan menot kasvavat.
Siksi tuhnuttelu voi olla vähemmän kannattamatonta kuin moni aavistaakaan.
Fiksu tietysti asuu ok-talossa ja tekee mahdollisimman paljon itse, niin menot pysyvät kurissa. Vaikka toki hintojen nousu näkyy myös ok-talossakin.
Ennustan vaikeita aikoja asumiselle yleensäkin. Olot käyvät ahtaammiksi, remontteihin ei ole varaa, rakennusfirmoja kaatuu ja asuntolainoja alkaa jäädä maksamatta.
Ei hyvältä näytä.
Vastikkeet sen sijaan nousevat joka vuosi entiset 15-20%. Tämä johtuu siitä, että yhtiömuotoisessa asumisessa välistävetäjien ravintoketju on niin pitkä.
Ei mene montaakaan vuotta, niin vastike lähestyy jo vastaavan kokoisen asunnon vuokraa. Vuokraisännän tulot supistuvat, omistusasukkaan menot kasvavat.
Siksi tuhnuttelu voi olla vähemmän kannattamatonta kuin moni aavistaakaan.
Fiksu tietysti asuu ok-talossa ja tekee mahdollisimman paljon itse, niin menot pysyvät kurissa. Vaikka toki hintojen nousu näkyy myös ok-talossakin.
Ennustan vaikeita aikoja asumiselle yleensäkin. Olot käyvät ahtaammiksi, remontteihin ei ole varaa, rakennusfirmoja kaatuu ja asuntolainoja alkaa jäädä maksamatta.
Ei hyvältä näytä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Olisi huima muutos jos vuokran suuruus määräytyisi vuokralaisen maksukyvyn mukaan. Tähän asti vuokralainen on vaihtanut halvempaan (=pienempään) kämppään jos vuokra on liian suuri.
Mutta ei siitä 15-20 m2 läävästä oikeastaan muuteta pienempään, ellei sitten ruveta harrastamaan kimppa-asumista. Toki on mahdollista että tähän mennään, mistä sitä tietää kun ajat ovat ankeat ja pelkkää raippaa on tulossa.
Uskoisin etta omakotitaloista alkavat omistajat vuokraamaan ylakertaa tai huoneita, ottamaan siis alivuokralaisia. Tallaista oli viimeksi silloin kun lainojen korot olivat korkeita, mutta matalan korkokannan aikana tapa hiipui. Opiskeluaikoina 80 -luvulla moni silloinen frendi asusteli jossain vintissa tai kulmakopissa suht edullisesti.
Alivuokralaisuus tulee kysymykseen lahinna Hki-Tre-Oulu-Joensuu-Turku -akselilla, joissa on kovaa kysyntaa opiskelija-asunnoista. Perussavelle nyt ei kukaan opiskelija toki muuta, siis jonnekin Siuntioon tai Jokioisille.
Jossain kohtaa myos erilaisia asumistukia leikataan ja silloin Stadissa ei voi luukuttaa enaa sossun piikkiin. Tama tietanee sita etta krooniset tyottomat vuokraavat asuntoja itselleen jostain sellaisista paikoista joista aktiivivaesto on lahtenyt nostelemaan. Mahdollisesti tyyliin Kaskinen, Outokumpu, Otamaki. Itse ajattelisin etta tuollaisessa tilanteessa vanha rintamamiestalo kymppitonnilla ostettuna saattaisi olla paras vaihtoehto. Monille sellaisen asumismuodon vaatima omatoimisuus on kuitenkin liikaa. Viela toistaiseksi tuollaisia muuttajia varmasti ylenkatsotaan noissa tuilla elavissa kepukunnissa, mutta tilanne muuttuu.
Jäi niin hyvin mieleen tämän nykyisen ympäristö/kehari/asunto-ministerin kommentti eduskunnan kyselytunnilla ministerinpaikalta koskien vuokria ja näitä leikkauksia eläkeläisten asumistukeen. Hän siis aanoi että vuokrat näyttävät nousevan vuokranantajien ahneuden vuoksi. Ja tämä ministeri Tiilikainen on siis kepuministeri, eikä kommari tai vihervasuri tai demari. Eli lie se jokseenkin kattavasti vallalla politikkopäättäjien keskuudessa sellainen käsitys, että vuokrat nousevat siksi kun vuokranantajat ovat loputtoman ahneita ja vetävät vuokrista suuria voittoja. Ei siis tosiaankaan yhtään noteerata sitä miten asuntojen ylläpitokustannukset ja remontit ja kaikkinaiset kasvaneet vastuut ja verot ja asuntoja tuhoavat vuokralaiset ovat korotuspaineita vuokriin aiheuttamassa, ja että ei vuokra-asuntojen pito siksi nykyvuokratasoilla tuo juurikaan oikeasti mitään realituottoa likoon laitetulle omalle pääomalle, hädin tuskin omilleen pääsee ja tappiotakin helposti vaan tulee.
Hyvin havaittu. Sama on myös kokoomusleirissä. Kukaan ei homaa, ettei esim. kantakaupungissa kämpän vuokraaminen ole edes kannattavaa, vaan hyväntekeväisyyteen verrattavaa toimintaa, jossa juuri ja juuri voi jäädä omilleen mikäli tuhnu ei satu rikkomaan asuntoa.
Aikanaan vuokrasäännöstelykin purettiin demareiden vetämänä, joten sosialistipuolueet ovat ne jotka edes pyrkivät mahdollistamaan myös kansan vaurastumisen. Se vain ei riitä, eikä sitä edes haluta.
Just näin. Kantakaupungin vuokra kattaa just vastikkeen, remointeista aiheutuvat rahoitusvastikkeet (putki-, julkisivu-, ikkuna-, hissiremontti jne.) ja vuokralaisen vaihdoksista aiheutuvat kulut ja omat remontit. Välillä kassavirta voi näyttää hyvältä, mutta siitähän verottaja vetää osansa. Sanoin, että voi näyttää hyvältä, koska se ei sitä pitkän päälle ole. Seuraavaa (turhaa) remppaa pukkaa päälle jo ennen kuin edellinen on maksettu ja kuka ties korkokin nousee neljä pinnaa ja saat pistää omistas ne korot. Sitä paitsi yksityisiä tarjotaan vuokralle ilmoituksia on nyt ihan helkkaristi - enemmän kuin ikinä- joten hyvän vuokralaisen löytäminen vaikeutuu koko ajan.
luuserit maksakaa osa luonnossa. aina voi antaa vuokraisännälle hyvää ja nauttia itse samalla
Ymmärtäkää jo köyhät
Joka tilanteessa vastike on pienempi, miksikö?
Koska vastikkeen päälle lisätään omistajan tuotto.....
Tämä on yksi hupaisimmista avauksista.
Palstan vakitollon aloitus. Täysin järjetön luonnonoikku jopa vuokriaiseksi.
Totta on, että as.oy-asuntojen vastike nousee kaikenkarvaisten välistävetäjien vuoksi.
Isännöitsijälobbarit ovat onnistuneet pilkunviilaajabyrokraattien avustuksella tekemään as.oyn isännöinnistä niin monimutkaista, että osakkaat eivät enää halua sitä omatoimisesti hoitaa. Sitten kupataan ihan viimeisen päälle osakkaita, simppelistä paperilapusta kiskotaan kymmeniä euroja, teetetään "yhteistyökumppaneilla" tarpeettomia kuntokartoituksia ja niiden jälkeen sitten yhtä tarpeettomia remontteja. Velvoitetaan osakkaat ilmoittamaan jopa kodinkoneiden vaihdosta (tämä kuitenkin sentään kaatui omaan mahdottomuuteensa). Pelotellaan osakkaita erilaisilla uhkakuvilla tekemättä jättämisen kaameista seurauksista jne jne
Huoltofirmat ovat samalla saaliinjaolla. Jokaikinen toimenpide maksaa erikseen, asioita ei hoideta kuntoon ajoissa, vaan vasta kun on jo isompi vahinko tapahtunut. Asukkaiden aikaisemmin omatoimisesti hoitamiin pikku fixauksiin tarvitaankin yhtäkkiä nosturiauto " työn asianmukaiseen suorittamiseen" jne jne
Alkaa olla aika yleistä, että hallintokulut ovat as.oyn suurin menoerä. Lisää on tulossa, tänään juuri kuulimme uutisissa, kuinka osakekirjojen siirtäminen sähköiseen muotoon säästäisi kymmeniä, ehkä jopa satoja miljoonia vuodessa. Kukahan nuo säästöt saa hyväkseen? Minulla ei paperisista osakekirjoista ole 30 vuoden aikana ollut kuluja yhtään ainutta euroa - vaan saattaapa pian alkaa näitäkin kuluja tulla, jos esim. isännöitsijät alkavat noita osakekirjoja hallinnoida.
Hyvin sanottu.
Ilman muuta näistä sähköisistä osakekirjoista tulee taas ylimääräinen kulu. Niitä joku viralliset luvat saanut ammattikunta tulee hoitamaan ja niistä suuret palkkiot kirjoittamaan. Ja politikot mielellään säätävät lakiin lobbarien ajamana, että on pakollista tämän ammattikunna palveluksia käyttää. Politikothan mielellään näihin lobbauksiin suostuvat jotta saisivat työllistettyä ja kasvatettua hiipuvaa bkt:tä ja kehitettyä verotuloa.
Jotain turvaa pitäisi saada turhia ja liian aikaisin varmuudenvuoksi alotettavia remontteja vastaan,joita "asiantuntijat"taloyhtiöiden päättäjille nyt liian innokkaasti lobbaavat.