23 päivää enää

Jolloin jätän potkitun lihan tiskille kaupassa ja vien kotiin tanskalaist priimaa.
864
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ulkomaisel pysyy terveenä.

Äänestä

"12 kuollut Tanskassa saastuneen lihan takia."
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014081218568517_ul.shtml

"Ruotsin televisio: Sairaalabakteeri leviää Tanskassa sioista hoitajiin."
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/ruotsin-televisio-sairaalabakteeri-leviää-tanskassa-sioista-hoitajiin-1.59866

"Salmonella riehuu Tanskassa. Kuolemantapauksia on raportoitu kuusi.

Tartunnan lähde on yhä epäselvä. Taudin epäillään levinneen saastuneen lihan kautta."
http://www.mediuutiset.fi/uutisarkisto/salmonella riehuu tanskassa/a145291

"Danish Crown -lihatalon teurastamosta on löytynyt salmonellaa sianlihasta, Helsingin Sanomat kirjoittaa. Lehden mukaan salmonella löydettiin lihaerästä, joka oli tarkoitettu Suomen ja Ruotsin markkinoille."
http://m.iltalehti.fi/uutiset/200810148423148_uu.shtml

24 päivää enää kun arskalle laaditaan muistokirjoitusta.

Äänestä

"Superbakteeri saastuttaa kinkkuja – arviolta joka toisessa tanskalais­siassa MRSA-tartunta.
Ruotsissa löydettiin useista saksalaista ja tanskalaista sianlihaa sisältävistä pakkauksista myös sairaalabakteerin nimellä tunnettua MRSA-superbakteeria.
Tanskassa arvioidaan jo joka toisella sialla olevan MRSA-tartunta. Ruotsissa useat kauppaketjut ovatkin lopettaneet sianlihan tuonnin naapurimaasta.

Suomeen Tanskasta tuodaan muun muassa joulukinkkuja."

http://www.hs.fi/kotimaa/a1415858232088

... ja vien kotiin tanskalaist priimaa.

Äänestä
  • Törsöpurojen ropagandaa taaas vaa nii.

    Äänestä

  • Niin minäkin ostan suomalaisen kinkun ja ostin muutamia joulukortteja, joissa luki Tuottajalle kiitos. Mahtavia kortteja.

    Äänestä

Ostopäätöksellä voit pelastaa possun sadistilta.

Äänestä

"Tanskassa kuolee nälkään 25 000 porsasta päivässä.
Maan elintarvikeministeri Henrik Höegh arvelee, että porsaiden kuolleisuusluku on liian korkea. Hän aikoo vaatia virkamiehiä selvittämään, millä keinoin sitä saataisiin laskettua.
DR:n tv-uutisten mukaan on myös mahdollista, että sikaloiden olot rikkovat niin Tanskan omia lakeja kuin EU:n säädöksiäkin."
http://yle.fi/uutiset/tanskassa_kuolee_nalkaan_25_000_porsasta_paivassa/5565858

"Suuressa sianlihan tuottajamaassa, Tanskassa, alipainoisina syntyvät porsaat lopetetaan heti syntymän jälkeen lyömällä niiden kallo betonilattiaan."
http://www.svt.se/nyheter/uutiset/alipainoiset-porsaat-lopetetaan-tanskassa

"Tanskan oikeusministeriön neljä vuotta vanhan selvityksen mukaan 17 prosenttia eläinlääkäreistä arvioi, että he olivat hoitaneet seksuaalisen hyväksikäytön uhriksi joutuneita eläimiä, kertoo Reuters.

"Toistuvasti on ilmaantunut tapauksia, joissa on järjestetty eläinseksiesityksiä, klubeja ja eläinbordelleja Tanskassa", eläinten oikeuksiin Tanskassa keskittyvä eettinen neuvosto totesi raportissaan. Neuvosto ei ole kuitenkaan todistanut tapahtumia."
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1429592045393

"Ruotsissa paljastui järkyttävää sikojen kohtelua."
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2009112410652347_ul.shtml

"Eläinlääketieteellisen tiedekunnan vetämä tutkimusryhmä on tutkinut Suomalaisten sikojen hyvinvointia ensimmäistä kertaa uutta kansainvälistä Welfare Quality® -menetelmää (WQ) käyttäen. Menetelmä perustuu eläinten havainnointiin, eikä siinä juurikaan arvioida olosuhteita. Tutkimuksen mukaan Suomessa teuraaksi kasvatettavien sikojen hyvinvointi on selkeästi parempi kuin Keski-Euroopan vertailuaineistossa."
http://www.vetmed.helsinki.fi/tiedekunta/uutiset/2011/111012_sikojen_hyvinvointimittaus.html

Oletko jo tehnyt ostopäätöksesi?

Äänestä
  • Ja paskat kuolee! Juutti skinkast näkee ettei puttee ooo rääkätty edes viime hetkillä, loppumetreillä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


asenebasklitkuslumjohns kirjoitti:

Jolloin jätän potkitun lihan tiskille kaupassa ja vien kotiin tanskalaist priimaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu