Lestadiolaisen ja ei-lestadiolaisen seurustelu

mietiskelevääiti

Mietin tässä, kun tyttäreni 16v on ihastunut 17v lestadiolaispoikaan. Olemme normaali ev.l. perhe. Saako tämä v.l poika edes seurustella tyttäreni kanssa? Miten hänen vanhemmat suhtautuvat? Onko minulla huolta ehkäisystä tai ylipäätään seksistä? Kertokaa! :)

6

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teuta01

      Olet oikeassa huolen kantamistä tämä on, kun olin pieni poika ( me olemme Es/Lestoja) , mutta huoli on kuitenkin meilläkin Kuin sinulla . Olet oikeassa jos,
      hän on VL:t heillä' on tapana erotuttaa tälläisiä pareja ( tulevia pareja ).
      .
      Tässä on kuitenkin myös toisenlainen tekijä, nuoret on erilaisia Nyt kuin 50 v.
      sitten , Jos sinä nyt kiellät he kumpikin voi tehdä mitä vaan ,tarkoitan jos he
      päättäneet seurustella , he tekevät sen joka tapauksessa .
      .
      Olen 70 v. Poikani alkoi seurustella 15. v, vanhoina Molemmat oli 15 heidät
      vihittiin n. 22-23 vanhoina samalla kertaa kun Heidän Esikoisensa kastettiin
      Pojan vaimo on Normaali EVL- kirkon jäsen , poikani ajattelee kuin Es/Lesta
      mutta ei ole sen jälkeen käynyt seoroissa ,kuin 4-5 kertaa
      .
      Hänen poikansa ,on kaksi poikaa vanhempi on säntillinen ,ja pääsee jus 9 pv.
      armeijasta pois , nuorenpi poika vaihtaa kuin mustalinen hevosta , olisiko nyt
      neljäs , että kyllä niitä murheitä on mullakin. Mutta täytyy ajatella sillä viisiin
      Että 7 vuotias tietää lähes saman kuin mekin, sen jälkeen se vain tarkentuu.

    • Lestadiolaisissakin on moneksi. Jotkut eivät katso hyvällä seurustelua herätysliikkeeseen kuulumattoman kanssa, joillekin se ei ole mikään iso juttu.

      Suosittelen kohtaamaan nuoria lämmöllä ja rakkaudella ja opastamaan heitä, mikäli ovat vastaanottavia neuvoille, asialliseen tapaan seurustella. Jos he tuntevat vahvaa sukupuolista vetoa toisiinsa, et tosiasiassa voi estää heitä sukupuolisuhteesta. Jos he yöpyvät luonanne, voit tietysti edellyttää että he nukkuvat eri huoneissa. Kokemukseni mukaan tiukasta vahtimisesta lopputuloksena on vain huonot välit.

      Et kerro, millaisia nuoret ovat luonteiltaan. Mikä käy yksille, ei käy toisille.

    • apostoliskr_es.lestadi

      Seurustelussa uskovaisten kesken puhutaan paljon Kristuksen rakkauden osallisuudesta eri elämäntilanteissa. Onko tuo poika vielä uudestisyntynyt, tai edes herännytkään, sen mukaan näkyy käytöskin.
      Hyvän ohjeen kristityt saamme raamatusta. Nöyrästi pyydämme omaa itsekkyyttämme anteeksi samalla, kun luemme raamatusta "hillitsemään himojaan,, ja rakastamaan henkisesti,, ja niinkuin seurakunnan ja perheen tasa-arvoista jäsentä", Toisaalta "Seksiä harrastan lapsen lailla innostuen, kun haluan lapsen."
      Heillä on mahd luoda seurustellessa tuleva seurapiiri mahd. onnelliselle perhe -elämälle.
      Jos kuitenkin seksiakti pääsee vallalle vastuuttomasti, aina on parannuksenteon kautta mahd. saada paras seurapiiri eläväkristillinen perheelleen.
      Juuri meitä syntimme tunnustaneita varten Kristus tuli 2000v sitten.
      Nyt on aaltoina 2-4siunattua ja taas pimeämpiä maallistuneita sukupolvea pursunut kristittyä sivistystä etsikonajan 7een viimeiseen asti. Hedelmistä puut tunnetaan. Kylmä on taas 3-4 sukupolvea Lestadius-apostolin jälkeen, talvisodan henkikin yhteiskunnassa unohdettu.
      Rukoillaan, että nuoremme saisivat avoimesti näyttää kuinka kristitty kantaa hedelmän kärsivällisyydessä. Rakkaus voi olla myös epäitsekästä. On tyytyväinen työ perheessä ja yhteiskunnassa ja ilolla myös auttaa ja oppii, kun kykenee, heikompia. Lopulta ilolla lähtee Kristuksen tuomioistuimen eteen.
      Muistakaa rukouksissa! Niin on minunkin tytär seurustelemassa muslimitaustaisen kanssa. Mutta onneksi vielä on aikaa herätä ja ilo hänellä löytää suurempi, kestävä rakkaus sydämessään. Ilonpäivä on siis edessäpäin!

    • NÄINPOHDINtaas

      Itse olen 47 vuotias vanhoillislestadiolainen ja olen ihastunut uskovaiseen huomattavasti nuorempaan naiseen
      On syytä hillitä himot kuten raamattu opettaa.Suomen lakikin estää seurustelumme kunnes rakastamani nainen täyttää 16 vuotta
      Itse en omaan lapseni hyväksyisi seurustelua vääräuskoisen muhammettilaisen kanssa vaikkeiminulla heitä vastaan ihmisinä ole mitään.
      Jeesus on ainoa valo joka poistaa pimeyden

      • vjkkj5667

        Trolli.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7793
    2. 113
      6064
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5197
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4556
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3230
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      62
      3024
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2948
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2454
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2437
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2066
    Aihe