Ihon alaiset vesikellot

AuttakaaKiitos

Mitä voi kokeilla? Minulle tulee sormiin ihonalaisia nestepatteja, isoja ja pieniä ja kun ne tulee niin kutina on aivan hirveä. Pakko raapia ne kaikki auki ja sitten sormet kipeytyvät ja tulehtuvat. Olen käynyt ihotautilääkärillä ja hän antoi vahvaa kortisonivoidetta. Olen käyttänyt sitä ja se on vähän helpottanut mutta kortisonin jälkeen iho kuoriutuu ja sormet vuotavat verta, ovat haavoilla ja ei voi edes kynällä kirjoittaa, sormia ei pysty suoristamaan enää koska joko on vesikelloja tai sitten iho on niin kuiva kortisonin jäljeltä että repeilee.

2

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MikäLieOlikaan

      Mulla auttoi allergialääke hiivalääkekuuri (Diflucan kerran viikossa muutaman viikon ajan) Duocort. En saanut käsiä enää nyrkkiin koska unissani revin kämmeniä jo hampaillanikin.

      Ihon hiivatulehduksena sitä hoidettiin, mutta epäilen että se saattoi olla sittenkin syyhypunkki.

    • punkkihirviö

      Mulla oli kutiavia vesikelloja. Leikkasin yhden ihon mukana saksilla pois ja kun luupilla katselin niin siinähän se punkki heilutti koipiansa. Se vesikello oli siis punkki. Nixillä hoidin ja meni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      267
      17512
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      187
      12444
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6202
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      29
      5078
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      73
      5011
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      53
      4158
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      50
      3742
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3692
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      62
      3276
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3149
    Aihe