Mistä masennus johtuu

jgkklglglglg

Minulla oli ennen masennusjaksoja ja silloin en nähnyt niihin mitään syytä.
Ihminen on todella sokea niille asioille joita ei halua käsitellä.

Nykyään se näkyy niin selvänä miksi minulla oli silloin niin paha olla, mutta silloin en pystynyt näkemään metsää puilta.

Käsittelin lapsuuteni traumat terapiassa, katkaisin välit vanhempiini, joista toinen oli/on narsisti. Katkaisin välit ihmisiin, jotka käyttivät minua hyväkseen sekä ihmisiin, jotka olivat "vaikeita" ihmisiä.

Luovuin kaikesta vähänkään epämääräisestä ja otin tilalle absoluuttisen totuuden (mielummin päädyn vaikeuksiin kuin taas ajautuisin maailmaa, jossa "oikea vastaus" korvaa totuuden). Tunnustin pahat tekoni, käsittelin ne ja yritin korvata ihmisille, joita olin sortanut jollain tavalla. Kävin läpi oman Uskoni ja otin vastaan sen paikan, johon Yläkerta minut johdatti. Löysin Jeesuksen, sain ripittäytyä kaikista pahoista teoistani papille...

Syntyi uusi ihminen, ihminen joka tunsi asioita eri tavalla kuin vanha, ihminen jolla ei ollut paljoakaan yhteyttä vanhan ihmisen kanssa.

Vaikka elämäni on materiaalisella tasolla ihan toisin kuin ennen, niin olen ensimmäistä kertaa elämässäni oikeasti onnellinen ja masennusjaksot ovat kaukainen vuosien takainen muisto. Ne liittyy ihmiseen, jota en edes oikein enää tunnista.

5

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hienoa että kerroit historiasi ja kokemuksesi. Kyllä se niin on, että väärä menneisyys kulkee painolastina ja siitä on päästävä eroon. On tempaistava irti vääristä asioista ja jopa ihmisistä. Ihmisellä on vastuu kasvaa ja ehdottoman tärkeää on terve usko ja yhteys Jumalaan. On lähettävä muutos- ja kasvuprosessiin.

    • VanhaNainen1948

      Olen perusluonteeltani iloinen ihminen. En edes suostunut masentumaan hain aina uutta toiminttaa ja harrastusta kun isopyörä pyöri tarpeettomana.
      Keräsin ympärilleni ihmisiä jotka tarvitsivat apuani.
      Kun sitten akseli siirtyi niin että olisin itse tarvinut joskus edes ohimenevästi pientä apua, kukaan ei ehtinyt tai halunut..
      Muutin suhteeni tapasin vain vieraillakseni, en tehdäkseni tai avukasi (suursiivous lastenhoito kotityöt jne.) nämä ystävät lopettivat yhteyden pidon, kun tein säännön itselleni, otan yhteyttä tai soitan vastavuoroisesti loppui yhteydenpito.
      Saldo 60 vuoden elämästä.

      • ghhfdgbf

        En voinut olla huomaamatta..."keräsin ympärilleni ihmisiä jotka tarvitsivat apuani" Itsellä vähän sama havainto. Kun oli avaramielinen, ymmärtäväinen, niin haaskansyöjät löysivät nopeasti.
        Puheet oli mitä oli, mutta "suhteet" toimi niin, että minä annoin, he ottivat.

        ...eihän sellaiset ihmiset ikinä maksa takaisin, nauravat korkeintaan takanapäin, että olikin tyhmä ihminen...

        Kun tulin uskoon niin kaikki muuttui.
        Haaskalinnut hävisivät ja sain ihan oikeita ystäviä, ystäviä jotka auttoivat kun oli vaikeaa, ystäviä jotka eivät laskelmoinneet hyötyvänsä mitään (olin siinä kunnossa ettei kukaan varmaan olisi uskonut hyötyvänsä minusta).


    • LAISKUUDESTA

      LAISKUUDESTA JA LAISKUUDESTA

      JOO.

    • 123232

      Viimeinen palapelin pala onnelliseksi tulemiseen on, että sitten kun sinulla itsellä menee hyvin, niin annat mielessäsi anteeksi kaikille ketkä sinulle jotain pahaa tekivät. Ei tarvitse ottaa yhteyttä keneenkään. Annat vain mielessäsi anteeksi ja silloin heität vanhat asiat vertauskuvallisesti roskakoriin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3513
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2339
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2178
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1937
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1532
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1379
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1262
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1210
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1155
    10. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1149
    Aihe