Olen 40v työtön mies, en pääse töihin, koska ei ole
varaa hankkia työturvallisuuskorttia, jota vaaditaan joka paikassa !
Jos työkkäristä pääsis päivän kurssille ilmaiseksi, niin pääsisin töihin !
No taidan olla loppuelämäni kotona ja kela rahalla .
varaa hankkia työturvallisuuskorttia, jota vaaditaan joka paikassa !
Jos työkkäristä pääsis päivän kurssille ilmaiseksi, niin pääsisin töihin !
No taidan olla loppuelämäni kotona ja kela rahalla .
Vastaukset 11
Vanhimmat
Pistä hame päälle ja myy sulojasi niin saat rahaa työturvallisuus korttiin.
TÖIHIN EI PÄÄSE !
EI AUTA TE, JUST KYSYIN !
Katselin, että noita kursseja löytyy hinnalla 80-100 e. Etkö voi säästää joka kuukausi esim. 10-20 e niin pääsisit kurssille. Noin minä ainakin tekisin. Parempi jos se kortti on kuin se että on loppuelämänsä työtön. Asiat täytyy laittaa sujumaan jos ei muuten onnistu. Sinänsä olen samaa mieltä, että miksi kursseja ei löydy te-toimistojen sivuila. Tosin ei siellä mitään muitakaan kursseja juuri ole. Tarjonta on 10 vuodessa täysin lopahtanut. Työttömyys lisääntyy mutta työttömiä seisotetaan työttöminä eikä edes täydennyskoulutuksia ole tarjolla. Että tähän on tultu suomen maassa. Sinuna ainakin sisuuntuisin niin, että kaivaisin vaikka mistä ne rahat ja menisin kurssille ihan piruuttaani. Jos herrat juuri sitä odottaa ettei köyhät mene kurssille kun ei ole varaa niin kiusallani menisin.
Luulisi tosin auttavan .Ehkä ehkä ei .50:pisiä ei niin herkästi työllistetä, vaikka olisi kortit kunnossakin ja ne myös vanhenee.Ed paikassa ollessa oli mahdollisuus päivittää useampi,mutta töitä ei löydy siltikään ja kortit jo osin vanhentuneet. Ei taida auttaa.
Se on ihan sama onko kortit kunnossa vai ei. Jos on kunnossa, mutta jostain syystä ei haluta palkata niin sitten vaan keksivät jonkin muun tekosyyn. Yli kolmikymppinen on jo liian vanha, nelikymppinen jo ikäloppu, viisikymppinen on muumio ja kuusikymppinen on jo vainaa.
Ei se tosiaan ole nyt helppoa työllistyä ? jos ikää alkaa ole 40 !? 100e on köyhälle iso raha jostain aika turhasta ""kortista "" ?? Työttämät vois perustaa jonkun yrityksen kimpassa !! ja työllistää sit lisää työttömiä töihin !? ei sekään helppoa tule olemaan !?
Herätkää jumalauta jo suomen tilanteeseen.
TÄMÄ ON ON UMPIPASKAMAA SURKEIN MAANPÄÄLTÄ, HYVINVOINTIVALTIONA TUNNETTU HYYSSÄRI MAA.
Suomi tuhlasi rahat kataisen perseeseen ja sipilän ja stupilon fantsujuttuihin.
Suomea ei ole enään olemassa sellaisena kun se oli edes suuressa lamassa 1990 luvulla,nythän tämä ripulikusimaa verratuna viime suurlamaan.
Kaikki on mennyt vituiski kun euroopan unioniin liittyi,mitään ei tule parempaa enään olemaan,herroille lisää palkaa se suurenee mutta köyhät joutuu entistä tiukemmalle vuosi vuodelta.
Mitään ei saa yhteiskunnasta enään,ei mitään.
SUOMI NIMINEN MAA ON KONKURSISSA JOHTUEN PASKOISTA PÄÄTTÄJISTÄ.
En muuten tule puolustamaan suomea jos sota syttyy,nauran päättäjien vierellä ja tyrkkään päättäjän (näitähän siis on kaikenlaisia ) suoraan hyökkäjien (vihollisen) eteen ja kerron että tuo teille pantiksi,ai vittu että minä nautin kun se aikaa tulee vielä,päättäjät tullaan pieksämään henkihieveriin isän kädellä,ai että kun kädet jo syyhyää.
NIITÄHÄN ODOTTAA IKUINEN HELVETTI ai saatana sentään.
Hyvin pitkälti asiapuhetta!
Samaa mieltä.
Suomen hyvinvoinnista ei ole jäljellä kuin muisto.
Alkaa kurjuuden ja väkivallan aika.
Töitö ei ole yksinkertaisesti.
PALKKATYÖ on pysyvästi loppu, maailman väestö lisääntyy, tuotanto lisääntyy mutta työn tekevät robotit
robotit eivät tarvitse pekkaspäiviä eivät sunnuntailisiä eivätkä ne ole sairaita lisäksi ne tekevät työt jatkuvasti myös öisin
sosiaaliavustukset jaetaan maailman väestölle ja eli ne lähestyvät nollaa
Mamu syö pöydässäsi. Sharia poistaa luottamusyhteiskunnan. Mitä voit siis tehdä heti?
MIHIN VOI KULUTTAA JOTAIN heti
HOMMAFORUMIN JOULUPATA, MUISTAKAA
http://oma.pelastusarmeija.fi/joulupata/12-3575
mistä voi paljon enemmän säästää heti
Arkkipiispa vertaa Suomea natseihin
http://jplehto.puheenvuoro.uusisuomi.fi/208958-mita-arkkipiispa-makinen-sanoi-natsikortti
EROA KIRKOSTA, TÄMÄ EI LIITY SIIHEN OLETKO USKOSSA, VOIT USKOA KUULUMATTA ARKKIPIISPALAISIIN
http://eroakirkosta.fi/ https://www.eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/erolomake