Olen joskus saanut näppiini Ankkuri-lehden ja olen kiinnittänyt huomiota Kyllikki Kymi-nimellä kirjoittavaan pakinoitsijaan.
Joskus vuosia sitten luin tuota omituista pari sanaa ja piste-tekstiä ja ajattelin, sen olevan jokin sisäpiirivitsi tai muu hetkellinen erikoisuuden tavoittelu.
Mutta ei,näköjään tämä henkilö ( tai henkilöt) yhäkin kirjoittaa samalla -anteeksi vain- erittäin ärsyttävällä tavallaan.
Kertokaa minulle, kun en ole paikkakuntalainen , että mikä idea tuohon tyyliin sisältyy. Tuskin hän huvikseenkaan jaksaa jauhaa tuota jo väljähtynyttä idistään.
Ainakin minulta jää lukematta varsinainen pakinan ajatus em.syystä.
Pakinoitsijoilla tottakai on oltava oma "käsialansa", se on juuri se suola, miksi pakinoita luetaan. Mutta. tä. tä tä.tämä. Ottaa.Jo. Kupoliin.
Joskus vuosia sitten luin tuota omituista pari sanaa ja piste-tekstiä ja ajattelin, sen olevan jokin sisäpiirivitsi tai muu hetkellinen erikoisuuden tavoittelu.
Mutta ei,näköjään tämä henkilö ( tai henkilöt) yhäkin kirjoittaa samalla -anteeksi vain- erittäin ärsyttävällä tavallaan.
Kertokaa minulle, kun en ole paikkakuntalainen , että mikä idea tuohon tyyliin sisältyy. Tuskin hän huvikseenkaan jaksaa jauhaa tuota jo väljähtynyttä idistään.
Ainakin minulta jää lukematta varsinainen pakinan ajatus em.syystä.
Pakinoitsijoilla tottakai on oltava oma "käsialansa", se on juuri se suola, miksi pakinoita luetaan. Mutta. tä. tä tä.tämä. Ottaa.Jo. Kupoliin.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kyllikki Kymi on parasta mitä lehdessä on! Onko hän mies vai nainen?
Mukava perheenisä.
Läheltä Haminaa ?
Hauskaa että julkinen salaisuus Kyllikin henkilöllisyydestä on edelleen joillekin epäselvä. Kyllikki Kymi on mies ainakin henkilöturvatunnuksen mukaan vaikkei koskaan kovin miehekkäänä ole esiintynytkään. Nimi on ollut esillä jo vaikka kuinka monesti näissä keskusteluissa. Vässykkä mikä vässykkä.
vAi NiIn. EiPä OlE sItTeN kAkSiNe TuO
Kyllikki on mies. Tai mies ja mies. Kotkalainen julkidemari, besserwisser, jonka olisi muiden neuvomisen sijaan ollut järkevämpää keskittyä omiin asioihinsa.
En minäkään lue tuota kirjoitustaidotonta sepustusta. Kymen Sanomatkin jää nykyisin lukunautinnon ulkopuolelle, johtuen lehden maahanmuuttoa kannattavasta linjasta.
Jos Kyllikki on parasta mitä Ankkurista löytyy, heikot ovat demarilehden eväät!
samani epävirallisen tiedon mukaan kyseinen kyllikki on ollut Karhulan postissa joku pienen ylennyksenkin saanut haminalainen pakinoitsija. Hänellä on myös toinen kirjoittava minä. Jata Mari. Kuulemma julkaissut useita omakustannekirjoja, kun niitä ei muut julkaise.
Kymen Sanomissa julkaisi joskus 70-80 luvuilla teräviä kommenteja. Oli itse kuvan kera mutta nimmariaan en varmuutella muista.
Täällä aloittaja. Kiitoksia vastauksista. Tietysti nimimerkin takana on useimpiakin kirjoittajia, se ei ole yllätys. MUTTA:
Osaisiko joku vastata vielä MIKSI nimimerkki Kyllikki Kymi touhottaa tuon kummallisen kirjoitustyylinsä takana? '
Siis miksi tuo kirjoitustapa? Minkä vuoksi?
Ei ole useampia kirjoittajia. Matti Piipari on Kyllikki Kymi. Sen tappaja Piiparin isä.
Silloin kun Kyllikki alkoi kirjoittelemaan lehteen omia juttujaan, kirjoitustyyli tuntui ihan hauskalta, mutta en ole enään edes viitsinyt aina juttuja lukea, tyyli on jo aikansa elänyt, se ei enää tunnu kivalta lukea, pitäisi ymmärtää että, kaikella on aikansa.
Jos aiheet ei pure niin outo kirjoitustyyli auttaa huomion hakemisessa.
Huonoa ja tylsää tekstiä. Ihan ku jonkun seitsemänkymppisen kynästä.
Sontaa ja suosittelen hoitoon hakeutumista. Yhtä typerä tapa, kuin että joku puhuisi kuiskaten. Puolipatologinen tapa hakea huomiota...olemalla huono - vaikkakin huonon persoonallinen. Mutta kun kerran joku jaksaa lukea tuollaista siansaksaa, se heille suotakoon.
70 vuotias, kiltti perheenisä joka leikkii kovista.
70-vuotias Tenat housissa oleva mummeli. Hilppa tietysti Kimpanpää!
Kuinka vaikeaa se nyt on tajuta ettei Kyllikki ole mikään pimpanpää tai yleensäkään nainen? Iät ja ajat on tiedetty mies kirjoitusten takana mutta ei se vaan kaikille aukea..
Kyllä Ankkuri aikoinaan paljasti kun oli Kyllikki Kymin piirroskuva niin nainen ja itsellinen omillaan toimeen tuleva ja varmaan yksinhuoltaja. Nyt jo aikuiset lapset. Yksi pojista oli Kymensanomien kesä harjoittelijana valokuvaajanakin muutama vuosi sitten. Sormuksista henkilön tunsi kun samainen Ankkuri-lehti paljasti Kyllikin kädet ja sormukset. Samassa lehdessä oli haastattelu Hilppa Kimpanpäästä ja niinhän noita sormuksia ja käsiä vertaillessa paljastui kuka kukin on.
hirveetä paskaa, kymiläinen länkyttäjä
Jarssu nämä jutut ei kuulu sinulle, mene helevettiin!