aurinkolämmitin kesämökkiin

onko kokemuksia aurinkolämmityksestä ?
meillä ei ole valtakunnan verkkoa mökillä ja vesi pitäisi saada lämpimäksi että voi käydä suihkussa !
tässä halpa versio
tarviiko muuta ?
http://tuontitukku.fi/tuote/aurinko-vedenlämmitin--aurinkovaraaja-aurinkokeräin-käyttövesi-uima-altaat/6438168065540/
6365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Itsekin tuota joskus harkinnut pihavesien lämmittämiseen.

Rajoituksia:
-lämmin vesi seisoo varajassa eli legionellabakteerien vaara, en suosittele ikäihmisille suihkuvedeksi
-suodattamatonta sadevettä ei voine käyttää koska se likaisi/sakkaisi lämmönkeruuputket aikaa myöden käyttökelvottomaksi
-tyhjennettävä huolella talveksi tai vaihdettava talvikaudeksi alkoholivesi

Äänestä
  • Jaa... ei se vesi taida sentään siellä lasityhjiöputken kuparisisuksessa kulkea vaan sielä on lämmönsiirtokaasu... No vois sitten sadevettäkin lämmittää... vaikka autonpesuun.

    Äänestä

  • Vertailuhinta: 1 kpl Aurinkokeräin TZ58/1800-15R1 Hinta: 499,00 Alv. 23%
    (ei varaajaa, pelkkä keräin)

    Äänestä

tämän kun liittää ekaan vaihtoehtoon, niin toimii ja vesikiertää ,on halpa alle 500e

http://tuontitukku.fi/tuote/aurinko-vedenlämmitin-paine-automatiikka-mukana-sähköventtiili-1-2-putkeen/6438168083841/

Äänestä

Eikö omilla sähköillä se kesämökki olis parempi lämmittää ?

Esimerkiksi tuollaisella järjestelmällä.

www.alibaba.com/product-detailToshiba/DC12V-and-24V-Solar-Air-Conditioner_512538303/showimage.html

Tarjolla on Alibabassa ainakin 12V , 24V , 48V . eikä tarvi ulkopuolisia sähköntarjoajia ;)



Muuten tuo Ultinmark, mainos on täyttä puppua "Vai mitä sanoisit jos koko vuoden käyttö viilennykseen ja lämmitykseen maksaa alle 50 €, "

http://www.ultimatemarket.com/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=solar13inverter

Asensin tuollaisen Ultimate 13 Solar 3D Inverter viime kesänä, aurinkopaneelia laitoin kolme kertaa enemmän kun mainoksessa, (eli 24V / 1750W),
pelkästään syyskuussa tuli jo yli 20-euron kulutus sähkölaitoksen sähköä yli 170kWh ja paneelien kautta saadut sähköt ;).

Joten kaikkia sitä saa nykyään Suomessa mainostaa ?!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vesilämpimäksi kirjoitti:

onko kokemuksia aurinkolämmityksestä ?
meillä ei ole valtakunnan verkkoa mökillä ja vesi pitäisi saada lämpimäksi että voi käydä suihkussa !
tässä halpa versio
tarviiko muuta ?
http://tuontitukku.fi/tuote/aurinko-vedenlämmitin--aurinkovaraaja-aurinkokeräin-käyttövesi-uima-altaat/6438168065540/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu