Kaikkein halvimmaksi tulee, kun kaikki homerakennukset ja homekoulut puretaan kokonaan maantasalle ja sitten rakennetaan täysin uutta, niin silloin kaikki onnistuisi kerralla.
Tämä voisi olla siinäkin mielessä hyvä idea, että se auttaisi nuoria terveyden puolesta parempaan koulutukseen. Monet opettajat ja professorit ovat jo niin sairaita ja tympääntyneitä homekouluihin/homeoppilaitoksissa ja siellä sairasteluun, että he eivät ole kiinnostuneet oppimisen lopputuloksesta. Suomen kaupunkien pitää nyt jo viimein avata silmät tämän päivän ongelmaan. Kouluissa lapset ja nuoret, sekä henkilökunta kärsivät pahasti joka ikinen päivä homerakennuksien takia.
Homekoulut aihettavat vakavia seurauksi kaikille nuorille, esim. kroonisia sairauksia, mielenterveys ongelmia, pahoin vointia niin henkisesti kuin fyysisestikin. Lisäksi home- ja bakteeritoksiineilla on syöpää aiheuttavia, neurotoksisia, immunotoksisia ja elinvaurioita aiheuttavia ominaisuuksia, joten kaikki koulut/rakennukset tulisi arvioida puolen vuoden välein.
Ei kannatta korjata kun uuden tekeminen tulee huomattavasti halvemmaksi. Sekä ehdoton kielto homedesinfiointien käyttöön kaikilla menetelmillä, koska niistä on enempi harmia ihmisille joilla on ollut pitkäaikainen altistuminen ja terveyden menetys sisäilman myrkyllisyyden vuoksi.
Tulee paljon halvemmaksi
1
74
Vastaukset
- Byrokranaatti
Hyvä avaus. Rakennusten kestävän käyttöiän soisi olevan huomattavasti nykyistä julkisrakentamista pidemmän, niinkuin huolellisella, kiireettä rakentamisella tehtyjen talojen on. Valitettavasti usein työn laatu ilmeisesti juuri liian kiirehtimisen takia on luokatonta - eli uusi rakennus ei tee autuaaksi, ellei se ole hyvin tehty.
Massiivihirsistä seinärakennetta voisi suosia enemmän, jäisi höyrysulkujen kanssa kikkailu kokonaan pois. Sitäpaitsi näinä kovina aikoina tulisi suosia suomalaista mahdollisuuksien mukaan, ja puutahan meillä Suomessa sentään vielä riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017393
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?784903- 794799
- 1324218
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan82998- 522629
- 402531
- 462186
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102181Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211810