Tervetuloa Töölöön

TöölöInfo

itsenäisyyspäivänä 6.12.2015.

Soihtukulkue lähtee Töölöntorilta klo 19 ja etenee Hietaniemen hautausmaalle.

Kulkueen tarkoituksena on toimia rauhan puolesta, joten poliisi on suositellut, ettei sinne kannata lähteä kenenkään välttämättä, mikäli toisenlaiset aikeet ovat kyseessä.

terv. Aspergerkoirapoliisi-info

11

128

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koirapoliisi-info
    • Koirapoliisi-info

      Tapahtuma sujuikin ennalta odotetusti tavallista rauhallisemmin.

      t.Robin

    • sir_rikhardin_haamu

      Tuossa

      http://www.hs.fi/paivanlehti/07122015/a1449380059240

      esitetyn videokoosteen loppupuolella voi vilahduksenomaisesti nähdä Aspergerinfon koirineen hieman poliisiautosta oikealla ennen kuin vaaleanruskea sakusekoitus näkyy kulkevan mielenosoittajia kohti vasemmalle päin..

    • dfghjk

      ..sekä tervemenoa...tai sitten ei..:)

    • koe-kaniini

      Tässä taas yksi esimerkki, miten aspergereita houkutellaan infon nimissä koekaniineiksi koirille ja uusille ilma-aseille ja sitten sairaalaan...

    • selvennys

      Tiedoksi vaan, ettei Aspergerinfo todellakaan ole ollut paikanpäällä tuolla itsenäisyyspäivänä. Hänhän sen sijaan ensisijaisesti infosi siitä, ettei sinne missään nimessä kannata mennä.

    • Aspergeritar

      Missä voin viettää pikkujouluja toisten ujojen assien seurassa?

    • parrallinen_nainen

      Miksi tässä ketjussa kyselet pikkujoulunviettopaikoista? Jokainen viettää pikkujouluja siellä missä tahtoo. Vaikkapa jonkun kotona, esim. Töölössä. Tai sitten jossain aivan muualla. Paikkoja löytynee jokaiselle sopivia.

    • Aspergerinfon_tuki

      Mikäli assi-arvoihin kuuluu valtuutus polttaa kynttilöitä rappukäytävässä siten, ettei kukaan asiaan puutu sekä valmistella terveellistä pikkupurtavaa toisten assien kanssa yhdessä pikkuisessa keittosyvennyksessä talossa, jossa vallitsee ylimaallinen rauha lähes jatkuvasti, saa ottaa yhteyttä. Nämä jutut tosin voidaan järjestellä myös yksin, eläinten kanssa nautiskellen hiljaisuudesta, hämäryydestä, luonnonmukaisista olosuhteista, maisemista yli horisonttien. Keskellä luonnonrauhaa sekä lähellä merenrantoja, mistä ei ole pääkaupungin keskustaan kuin 10 minuutin matka sekä puhtaaseen luonnonpuistoon, puhdasvetisen järven/lammen rannalle, kuin 35 minuutin ajomatka. Tämän kaikenko voi Autismiliiton alaiset "järjestöt" hylätä vain siksi, koska he ovat KATEELLISIA, mikä ei ollenkaan kerro Autismista eikä aspergeriudesta yhtään mitään.

      Mutta olkoon, onneksi joillain on jotain, mitä toisilla ei ole. Ja jota he eivät edes korvauksitta tahdo, joten repiköön yhteiskunnalta vuosia.

    • Aspergerinfo

      Aspergerinfon lakiasiainpalvelut siis toimivat jo ties monnetako vuotta, samoin kuin viriketoiminta autismikirjoin henkilöille osittain omakustanteisesti, päosin vain yhden ihmisen kustantamina. Tänä jouluna olisi myös mahdollisuus tulla viettämään aattoa yksityishenkilön kotiin Töölönkadulle, mistä ei tarvitse maksaa mitään; toki henkilömäärä on tilasyistä rajoitettu. Tarjolla on pientä naposteltavaa sekä jos joku tahtoo osallistua varsinaisten jouluruokien kustannuksiin joiltain osin, kiitämme suuresti. Ruokien valmistuskustannukset hoitaa tilan tarjoaja.

      Ohjelmassa olisi 24.12. 2015 iltapäivällä käynti Taivallahden kirkossa, minkä jälkeen vapaata ohjelmaa muutaman tunnin ajan. Sen jälkeen olisi tarkoitus kokoontua yhteiselle vapaamuotoiselle jouluaterialle, missä mahdollisuus tutustua vertaistuellisessa mielessä toisiin ihmisiin, Töölön tunnetuimpaan koiraan sekä nauttia kynttilöiden loisteesta hiljaisuudessa.

      Paikka sijaitsee erittäin hyvintoimivien liikenneyhteyksien päässä Helsingin keskustasta joka suuntaan Uudenmaanläänin alueelle.

      Terveisin, Aspergerinfo

      ps. osallistumiseen ei tarvita kuin vertaistuellista mieltä, kykyä osata rauhoittua/hiljentyä omista lähtökohdistaan käsin (jos haluaa/näkee sen tarpeelliseksi), toisten huomioon ottamista sekä kyvykkyyttä olla oma itsensä

      ps2. paikanpäällä tapahtumassa on myös isokokoinen koira, joten jos kärsit allergiasta tai pelkäät eläimiä, mutta silti tahtoisit osallistua, voidaan etukäteen sopia järjestelyistä Sinun tarpeesi huomioiden :)

    • sivusta_seuraillut

      viestiketjun nosto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1486
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      1235
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      891
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      855
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      846
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      164
      793
    7. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      84
      748
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      719
    9. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      55
      669
    10. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      638
    Aihe