261 tien kunto !

bestcarman

Eikö Jämijärvellä saa edes tietä kuntoon. Menee Kankaanpäähän tai Ikaalisiin päin, täytyy väistellä solkenaa syviä reikiä tiessä. On niin reikäinen asfaltti että alkaa meneen auton renkaita, vanteita, iskareita yms.. Tehkää nyt asialle jotain. Kunnan imakolle olisi tärkeää, että edes johonkin ilmansuuntaa olisi liikennöitävässä kunnossa oleva tieyhteys. Muuten saattaa tulla olo että "ovat eristäytynyttä väkeä" muusta maailmasta.

15

440

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reikänentie

      Yksi kivi tuli auton tuulilasiin ja yksi kylkeen, aika pahassa kunnossa on niitä irtokiviä on irronnut tiestä paljon.

      • Järkeä.peliin

        Kannattaisi ajaa tieyhteyden parantamista Tampereen suuntaan. Juhantalo, joka on jämijärveläisten Jumalasta seuraava, ei sitä suvaitse. Hänhän on Valtakunnan oikeudessa tuomittu raskaasta rikoksesta , ja eduskunnassa nykyään erittäin raskaasti hyljeksitty.

        Jämijärven kannattaa suunnata yhteytensä Tampereen suuntaan. Kankaanpää on häviävä kaupunki, samoin on Porin kaupunki tulevaisuudessa varmasti kuihtuva Satakunnan keskusseutu, kuin myös koko Satakunta. Siellä ei tällä hetkelläkään ole kuin häviävää elinkeinoa. Mitään uutta innovaatiota ei ole.

        Jämijärvellä ei löydy eteenpäin ajattelevaa järkeä. Kun Juhantalo on kuollut, niin vielä kymmenen vuotta sen jälkeen puolet jämijärveläisista äänestää häntä. Samoin kuin nykyisiä keskustan kunnallisvaltuutettuja Kysynkin vaan yhden kysymyksen: Paljonko on esimerkiksi Jämille teidän eläkeläisten ja työttömien veroeuroja hassattu, jotta niiden luksuskämppien vuokraus kävisi kaupaksi. Kusetus on melkoista. Tarkastelkaa ketkä omistavat niitä Jämin keskustan vuokrataloja! Niiden tähden sinne mäelle rahdataan kunnan verorahoja, jotta pystytään vuokraamaan kämppiä suht.koht edulliseen hintaan Helsingin ynnä muille herroille.

        Viikon parin päästä julkistan ketkä omistavat Soininharjulla kiinteistöjä. Nämä ovat aivan julkista tietoa.


    • mutavelliä

      Jos muistaa mitä tien kunto oli 60 luvulla ei varmasti valittaisi.

      • wernerska

        Muistan, mutta silloin ei mennyt autosta tuulilasi, jos siihen osui kivi. Nykyään kiven osuessa tuulilasiin, menee melko helposti vaihtokuntoon tuulilasi.


      • kuplauntamoinen

        Taisipa mennä menneinä soratien aikoina enemmänkin tuulilaseja kuin nykyisillä päällystetyillä teillä. Muisti prenkkaa vanhuksilla aina, ei minulla kuitenkaan. Ainakin minun autoistani meni ennen "asfaltointia" useitakin laseja, vaikka takakurasuojat olivat pakollisia. Ne nostivat vastaantulevan auton takapyöristä sivulle ilmaan melkoisen kivisateen. Kun takakurasuojapakko poistettiin, niin huomattiin että lasirikkojen määrä ei lisääntynyt. On otettava toki huomioon autotiheyden moninkertaistuminen kuin myös tuulilasien laatukin.

        Totta on! Aika kultaa muistot!


      • parempinyt

        Kelirikon aikaan tosiaan mietti pääseekö tästä eteenpäin.


    • Narauttaja

      Niin että kilparadalle pitäisi saada uusi asfaltti?
      Sielä kun ajaa ylinopeutta niin linja-autot tunkevat väkiste ohitse. Talvella.
      Aloittavat peräpuskurissa roikkumisen heti kolmoselta tultaessa kun alkaa 40 rajoitus hetkeksi Kilvakkalan läpi.
      Ja sitten kun vaihtuu 60 rajoitus, niin vielä lähemmäs ahdistellaan kun on jo omasta mielestään satasen rajoitus.
      Lopulta 80 rajoitus ei kelpaa. Pakko päästä ohitse vaikka ei linja-autossa tehot riitä. Moneskohan kerta tuokin oli joulun pyhinä?
      Ei mitään rajaa siinä menossa sillä tiellä. Vastaan tullaan kurveissa väärää kaistaa kun ei enään omalla pysytä vauhdin vuoksi. Väkeä myös paahtaa ohitse 100-120km/h kesät talvet.
      Ei muuta kuin rouhitaan asfaltti pois ja hiekkatieksi koko matkalta.

      • JohnPettersen

        En ole kuullutkaan, että Jämijärvellä kulkee linja-autoja joulun pyhinä.... Oliko oikein paikallisia vai Express mallia?


      • Häkkiskä

        Kerran tuli ajettua tukkirekan kanssa kilpaa, rekka meni ohi menojaan täys kuorma päällä.


    • soininharjulainen

      Älkää jämiläiset rutisko. Kyllä teille riittää, että olette saaneet tiellenne oikein numeron.

    • Kysyppä-siltä

      Valita lestaadio lapsen raiskaaja sipilälle, tupakkaverotushan piti kohdentaa tien parannuksiin, vai oliko taas vain yksi valhe lisää.

    • Häkkiskä

      Asfaltointi tehtiin surkean huonosti, saas nähdä kuinka paljon tietä joudutaan korjailemaan jo keväällä.

      • heti.hajoaa

        Paljaaksi raavituista tiepenkoista routa menee pitkälle tien runkoon
        näin lumettomana vuonna. Keväällä ajo onnistuu vain tien keskellä.


      • miettinyt

        Ojat ovat hengenvaarallisia, jos auto suistuu ojaan …. Nimittäin ojat ovat aika runsaita vesien keräyspaikkoja, vesialtaita. Siihen, kun auto kallistuu katolleen, on hukkumisvaara suuri. Kait vesien pitäisi virrata johonkin päin? Nyt vesi seisoo paikallaan ....


    • ViimeHetkelläHuomannut

      Miksi hidastetöyssyistä ei ole mitään varoittavaa liikennemerkkiä? Kuntako maksaa korvaukset, jos joku 40km:n nopeudella ajaa töyssyyn ja rikkoo autonsa? Kaikki eivät ole paikkakuntalaisia ja välttämättä tietoisia noista töyssyistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      24
      2513
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      87
      1637
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      135
      1033
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      143
      773
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      730
    6. Älä unohda minua

      Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si
      Ikävä
      80
      721
    7. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      712
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      697
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      638
    10. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      100
      637
    11. On väärin

      Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus
      Ikävä
      43
      632
    12. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      571
    13. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      142
      569
    14. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      569
    15. Valtuuston kokous

      Kyl tuo Anita Ruokani on ihan pihalla,käy aika hitaalla.
      Kemijärvi
      47
      566
    16. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      540
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      54
      528
    18. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      14
      526
    19. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      520
    20. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      29
      516
    Aihe