chihu vai pomeranian

Olen suunnitellut jo pitkään koiran hankintaa ja aikaisemmin olinkin ihan varma että tuleva koirani olisi lk chihuahua..

Mutta eräänä päivänä näin kun pieni poika oli ulkoiluttamassa pientä pomeraniaa ja ihastuin koiran ulkonäköön ja olemukseen..

Molemmat ovat kääpiökoiria viimeisen päälle :)
mutta karvanlaadussa ääripäitä,, chihuista pidän lyhytkarvaisista ja verrattaessa sen karvaa paksuun pommin turkkiin.. niinpä..
Molemmat on aika haukkuherkkiä..

Mutta haluaisinkin teiltä joilla on jompi kumpi rotu tai kokemusta molemmista, hiukan kommentteja hyvistä ja huonoista puolista..

Itse asun kerrostalo kaksiossa, joten "haukkumattomaksi" opettaminen on tarpeen..

kertokaa kokemuksia
3542
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

itselläni on lk.chihupoika ikää 1v. ja odotamme
juuri tietoa, että tilaamamme pentu syntyisi...
chihu jälleen!
asumme itse kerrostalossa ja haukkuminen ei ole
tullut ongelmaksi. chihupoikamme haukkuu naapurien
koiralle, mutta ei muille rapussa kulkeville,
ei edes postiljoonille. se on erittäin vilkas,
ihmisrakas ja suuri sydäminen! valloittanut
koko asuintienoot olemuksellaan!
ystävälläni on pomerian, joten voin sanoa ett
on myös suloinen rotu.
nyt tilaamani chihu on pitkäkarvainen, mutta
naapurissakin on ja ovat kertoneet ettei
turkin hoitaminen mikään vaiva ole.
meidän chihu tulee suihkuun kanssani ja löylyyn
, ui ja on muutenkin utelias.
vain kynsienleikkuuta se vierastaa....
sanoisinko, että jos haluat tehdä tuttavuutta
koiran kanssa, joka on enemmän kuin koira,
ota chihu.

Äänestä

Minä olen vasta hankkinut chihu-tytön, lyhytkarvaisen sellaisen ja kerrostaloon nimenomaan. Hyvin on mennyt toistaiseksi, koira on tosin ollut mulla vasta viikon, mutta on koko ajan tehnyt asiansa oikeaan paikkaan (ts, erittäin älykäs, nopea oppimaan) ja haukahduksia on kuulunut tasan kaksi ja nekin leikkiessä. Ei hauku yksin jäädessä, vinkuu aikansa ainoastaan, ei hauku kotiin tultaessa, eikä vieraisiin koiriin ole reagoitu mitenkään. Ja vaikka asia olisikin toisin, koulutuksella on erittäin suuri merkitys edellä mainittuihin asioihin. Sinuna kallistuisin chihuun, koska vaihtoehdoistasi se on paljon helppohoitoisempi ja luonnettakin löytyy. Pomerian on kuitenkin minulle täysin vieras rotu, joten en lähde moittimaan sitäkään.. Chihu ei vaan näytä niin stereotyyppiseltä mummon pullapossulta lyhytkarvaisena, vaan se on nimenomaan sellainen koira, jossa on "sitä jotakin". Onnea koiran hankintaan!!!

Äänestä
  • Chihu vai Pommi,itselläni pommi eli 14,5 vuotiaaksi ja parempaa koiraa saa etsiä, paitsi jokainen kehuu omaansa. Luonnetta tosiaanki löytyy eikä mihinää nimes "mummon"koira , turkki erittäin helppohoitoinen, harjausta vain silloin tällöin. Pystykorva kun on haukkuherkkyyttä löytyy mutta mikä koira ei hauku? Toinen pommi piti ostaa , ikä 5 kk, ikinä en muuta koiraa halua , siskollani on chihu elikkä siitäkin on kokemusta, mutta korostan , makuasioista ei voi kiistellä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-S- kirjoitti:

Olen suunnitellut jo pitkään koiran hankintaa ja aikaisemmin olinkin ihan varma että tuleva koirani olisi lk chihuahua..

Mutta eräänä päivänä näin kun pieni poika oli ulkoiluttamassa pientä pomeraniaa ja ihastuin koiran ulkonäköön ja olemukseen..

Molemmat ovat kääpiökoiria viimeisen päälle :)
mutta karvanlaadussa ääripäitä,, chihuista pidän lyhytkarvaisista ja verrattaessa sen karvaa paksuun pommin turkkiin.. niinpä..
Molemmat on aika haukkuherkkiä..

Mutta haluaisinkin teiltä joilla on jompi kumpi rotu tai kokemusta molemmista, hiukan kommentteja hyvistä ja huonoista puolista..

Itse asun kerrostalo kaksiossa, joten "haukkumattomaksi" opettaminen on tarpeen..

kertokaa kokemuksia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu