Hyvää Itsenäisyyspäivää, Lieksa!

Itsenäinen valtio on kuin ihminen, jolla on hyvä itsetunto.
Silloin:
-arvostaa itseään.
-kunnioittaa muita.
-pitää kiinni omasta koskemattomuudestaan.
-ei loukkaa toisen koskemattomuutta.
-osaa tuoda asiansa ilmi muita loukkaamatta.
-osaa kuunnella muiden mielipiteitä.
-kehittyy kasvun myötä.
-ymmärtää vastuunsa ja oikeutensa.
951
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ken yhtä ihmistä rakastaa,
se kaikkia rakastaapi.
Ken kerran voi itsensä unhoittaa,
se unten onnen saapi.
Ken kerran itse on onnellinen,
se tahtois onnehen jokaisen
ja antaa ja antaa ja antaa vaan
oman onnensa aarteistaan.

-Eino Leino-

Äänestä
  • Ei paha ole kenkään ihminen,
    vaan toinen on heikompi toista.
    On hyvää kai rinnassa jokaisen,
    vaik ei aina se esille loista.
    -E.Leino

    Äänestä

Ja höpön höpö! Meinaan,, pienempikin into riittää!

Äänestä

Eikä ota neuvoja vastaan Washingtonista ja Brysselistä.Ei salli miehittäjä Natoa maaperälleen ja pitää kiinni sovituista sopimuksista(Pariisin rauhansopimus)Ei tee kansalta salaisia sotilasliittosopimuksia(Salainen isäntämaasopimus)vaan kaikki on kansan tiedossa.Pitää rajoistaan kiinni eikä ota USAN aloittamien ja tukemien lähi-idän sotien pakolaisia suomeen elätettäväksi yli Suomen maksukyvyn.Sellainen olisi itsenäinen Suomi jota kaikkien tulisi juhlia!

Äänestä
  • Niin eikä kumarra itään

    Äänestä

  • Ei kumarra vaan tekee molempia osapuolia hyödyttävää politiikkaa.Suomella on 100miljardia velkaa ja Kokoomus Stupidon suulla valehtelee kaikesta mikä liittyy naapuri venäjään.Hän valehteli ettei pakotteista ja vastapakotteista ole juuri Suomelle haittaa.Paskapuhetta.Laskutavasta riippuen Suomi on hävinnyt 3-5miljardia.Lieksalainen vähälahjainen everstiluutnantti ei tätä käsitä!

    Äänestä

Puolustusvoimien entinen komentaja: jyrkkien mielipiteiden taakse lukkiutuminen (esim. rasseilu) on merkki heikkoudesta. Vahva ihminen on valmis rehelliseen dialogiin eikä piileskele toisten pilkkaamisen ja tarkoituksellisten valheiden takana.

Äänestä

Joo, ja sehän on varsinkin heikkoutta jso ei mamutusta hyväksy, vaikka suomi menisi konkurssiin! Erimieltä olevat ovat aina väärässä, pitää mennä vaikka vähemmistön mielenmukaan, että mamutus on voimavara ja kaikkeen pelastus!
Ei ihme jos komentaja on tuotamieltä!

Äänestä

Onko Lieksassa paljonkin USAN aloittamien sisällissotien pakolaisia?Everstiluutnantin kokoomus taitaa roudata niitä katkeamattomana virtana Eurooppaan ja Suomeen.Hyvää itsenäisyyspäivää jenkkien vasallivaltio Suomi!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


OnTheTop kirjoitti:

Itsenäinen valtio on kuin ihminen, jolla on hyvä itsetunto.
Silloin:
-arvostaa itseään.
-kunnioittaa muita.
-pitää kiinni omasta koskemattomuudestaan.
-ei loukkaa toisen koskemattomuutta.
-osaa tuoda asiansa ilmi muita loukkaamatta.
-osaa kuunnella muiden mielipiteitä.
-kehittyy kasvun myötä.
-ymmärtää vastuunsa ja oikeutensa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu