Enkö osaa tehdä testiä oikein vai mitä?

eitoimi1

Olen tehnyt 3 Pregcheck raskaustestiä, enkä ole saanut kontrolliviivaakaan yhteenkään niistä. Onko minulla niin huono tuuri, että kaikki ovat olleet viallisia testejä, vai teenkö jotain väärin. Pännii ihan hukkaan menee rahat. Testit ovat toimineet näin: Kastoin tikkua 3 sek. virtsassa lähelle Max viivaa, mutta en tietenkään siihen kiinni. Asetin tikun lepäämään alumiinipussin päälle minuutiksi. Sitten otin sen käteen ja siinä testissä kun on sitä violetinväristä ainetta siellä tyynyn sisällä. Niin se aine oli levinnyt sieltä siihen ylös, mutta ei kuitenkaan niin ylös missä niiden viivojen pitäisi olla. En saanut yhtään viivaa, pelkästään puoliväliin asti ylettyvän läntin.

6

1217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hannaleenuska

      Outoa, koska pelkkä tikun kärjen kastelu virtsasuihkussa pitäisi jo periaatteessa riittää.
      Olethan nyt tehnyt testin aamuvirtsasta? Jos et, niin olethan pidättänyt ainakin tarpeeksi pitkään (alkuraskaudessa useita tunteja) pissalla käyntiä, samalla välttäen turhaa juomista. Voihan toki noissa testeissäkin olla viallisia

    • eitoimi1

      Aamuvirtsasta olen aina tehnyt. Olen pissinyt illalla n 11 aikaan ja tein testin 10 aikaan aamulla. Eilen join aika paljon päivällä mutta sillon 11 aikaan illasta join vain pienen vesilasillisen. Höh, pitää sitten varmaan taas mennä ostamaan uusi testi. :/

    • hannaleenuska

      No monta paivää sulla on nyt menkat myöhässä ja onko ollut muitakin oireita, mistä epäilet olevasi raskaana?
      Ja tosiaan siitä liuskasta kastetaan astiaan vain se kärkiosa siihen rajaviivaan saakka pissaan, niinkus sä kyllä taisit sanoa tehneesikin.
      Todennäköisesti sä et ole nyt tässä kierrossa raskaaksi tullut, jos olet noin monta negaa testiä tehnyt, etenkin kun nuo Pregcheckin testit pitis olla vielä aika herkkiä reagoimaan... Tsemppiä kuitenkin yritykseen, toivoo toinen tuskaileva ja negaa testaava.

    • eitoimi1

      Olin suojaamattomassa sukupuoliyhdynnässä neljä viikkoa sitten. Minulla on ollut pahaa oloa ja huimausta. Menkat olisi pitänyt alkaa 3 viikkoa sitten jos lasken yleisimmän kierron mukaan. Mutta minulla on ollut epäsäännölliset menkat niin en varmuudella osaa sanoa. Olisin halunnut kokeilla varmuuden vuoksi olisinko mahdollisesti tullut raskaaksi.
      Ongelma onkin se, että testi ei ole näyttänyt minulle edes sitä negaa. Ne kaikki on jostain syystä epäonnistuneet. Olisi ollut helpottavaa saada edes se negatiivinen. Kun kontrolliviivakaan tullut esille :(

    • Guffi

      Kantsii varmaan pitää tikkua hieman kauemmin pissassa, koita vaikka ihan päälle 5 sec. :)

    • Epäonnistunuttesti

      Noi pregcheckin testit ovat huonoja. Mullakaan ei tullut edes kontrolliviivaa vaikka tein kaiken samalla tavalla kuin sinä. Suosittele osatamaan eri merkkisen testin. Yhtä edullinen on myös se joku rfs merkkinen testi. En muista tarkkaa mutta paketti oli valko oranssi väriltään. Tsemppiä sinne ! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11089
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      46
      8541
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      133
      5376
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3684
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3608
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3564
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3288
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2569
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      39
      2091
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1816
    Aihe