Satalinna päiväkuntoutus

Kremppakaisa

Moi !
Onko tietoa että miten toimii päiväkuntoutus Satalinnassa nykyään, kun se on myös vastaanottokeskus ? Käsittääkseni ennen toiminta tapahtui pitkälti juuri tuossa päärakennuksessa johon nyt on majoitettu turvapaikanhakijoita. Ensi vuonna pitäisi mahdollisesti mennä tuonne kuntoutusjaksolle, mutta hivenen epäilyttää paikka juurikin tuon vastaanottokeskuksen takia...

19

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • slinna

      Kuntoutus ja apuvälinetoiminta jatkuu kuten ennenkin, pakolaiskeskus on eri kerroksessa.

    • Legelzedwriter

      Kiva olla siellä kuntoutuksessa kun rotat pyörivät ympärillä.

    • MrFinland68

      Melkoisen levottomaksi voisi paikan kuvitella kun 300 muslimimiestä pyörii nurkissa. Ei sinne kukaan täysijärkinen suomalainen sekaan halua mennä !

      • esanahkajateronuppi

        Miten niin. Eihän suomessa ole täysijärkisiä.


    • tervetuloa.kuntoutukseen

      Kuvitella voisi. Kuvitelmat ei ole totuus.
      Moni kuvittelija ei selvästi ole käynyt paikan päällä.

      Kuntoutus tapahtuu kuten ennenkin. Vokin pojat käy tupakalla ja liikkuu pihalla, mutta häiriöksi eivät ole olleet. Kuntoutuksen kannalta ei ole suurtakaan eroa kulkeeko pihalla tummia ihmisiä vai vaaleampia. Nämä ovat ehkä hieman puheliaampia ja tervehtiväisempiä. Suomalaiset juuri ja juuri murahtivat vastaiksen tervehdykseen. Sairaalan ollessa täydessä käytössä oli pihalla vilkkaampaa.
      Tervetuloa kuntoutukseen!

    • sipilänkuollutäpärä

      noella suojaväri naamaan ja rottalinnaan kotoutumaan.

    • Poriin_tämäkin

      Kyllähän siellä ongelmia on. Siksi sairaanhoitopiiri tekikin päätöksen siirtää kuntoutuksen Porin sairaalan yhteyteen. Siirtyy alkuvuoden aikana.
      On aivan selvää kuten tuolla yllä todettiinkin, että ei sinne enää kukaan halua mennä. Siihen oli sairaanhoitopiirin reagoitava.

    • sotealue

      Ei pidä paikkaansa. Oli siirtymässä muutenkin, kaikki pyritään keskittämään poriin missä on yhteistyötä tekevät tahot lähellä.
      Onhan Harjavallan sairaalankin palvelut siirtymässä Poriin.

    • Poriin_tämäkin

      Siis mikä ei pidä paikkaansa?

    • ReumaRepa

      Selvästi aistii että aika moni on osallistumisensa kuntoutukseen perunut vastaanottokeskuksen tulon myötä, eipä olisi muuten Satalinnan puolesta vastattu. Ennenhän tuonne olisi tulijoita ollut ovista ja ikkunoista erittäin hyvän kuntoustoiminnan myötä, mutta kiitos Satakunnan sairaanhoitopiirin ja SPR:n ahneuden suomalaiset kuntoutujat unohdettiin turvapaikkaturistien tieltä. Näiden terveiden aikuisten miesten makuuttamisesta valtio maksaa enemmän.

    • enolekuulluttuosta

      Mistä te olette lukeneet kuntoutuksen siirtymisestä?
      Ei kai sairaanhoitopiiriä voi syyttää pakolaisten suosimisesta ja kuntoutujien unohtamisesta?
      He ovat vain myyneet heille tarpeettomat rakennukset taholle joka vuokrasi tilat spr:lle.

    • Vedetään_nenästä

      Kyllä sairaanhoitopiiri oli tietoinen että heti myynnin jälkeen Satalinna muutetaan pakolaisturistien lomahotelliksi.
      Karrimaa suhmuroi salaa kaupunkilaisten selän takana pakolaishuijauksen toteutuksen, joten sairaanhoitopiiri oli kyllä alusta asti tietoinen mitä tuleman pitää.

    • sprsaapilluariikalta

      VOKeissa kymmeniä työntekijöitä raiskattu,loput on antaneet vapaaehtoisesti.

    • kuin.hitaita.ootte

      Älkää nyt enää pillittäkö että tuli muka ullatuksenä, kun siitä on vuodesta 2009 asti puhuttu että sinne suunnitellaan pakolaiskeskusta!

    • toinenkremppainen

      Niin että kellään ei ole esittää mitään oikeaa tietoa onko muuttamassa jonnekkin? Googlella löysinvain tietoja että jatkuu kuten ennenkin. Olisi kiva tietää kun lähetettä kuntoutukseen itsekkin odottelen.

      • heinäsirkkaparvi

        Ei täältä mitään faktatietoa kannata satalinnaan liittyen kysyä. Saat vaan mutu ja bullshit-vastauksia tyypeiltä jotka ei edes asu harjavallassa ja jotka tietää satalinnankin vaan siitä kun kävivät siellä mieltä osoittamassa.
        Ei ne tiedä mikä on harjavallan arki. Tyypit kiertää kaikki alueen palstat mesoamassa sen mukaan mistä sa parhaan kannatuksen tai missä on tuorein vastaanottokeskus. Tällähetkellä näkyvät pesiytyneen kankaanpää-palstalle.


    • Ympäri_mennään

      Ai sinäkin kävit :)))

      • heinäsirkkaparvi

        Tottakai. Kävin monellakin. Satakunnan kaikkia luen päivittäin, mut muidenkin suomen kaupunkien aina kun jotain on sattunut.
        Satakunnan palstoissa huomaa hyvin selvästi, että nettikirjoittelijat kiertää palstalta toiselle, silloin tulee paljon uusia rasistissävyisiä aloituksia ja kommentteja ja muilla palstoilla on hiljaista.Tyypit tunnistaa kirjoitustavasta samoiksi. Montaa niitä ei ole, mutta aktiivisia kirjoittajia. Moni palsta on hiljentynyt, kun eivät ole saaneet vastakaikua ja ns "suvakit" on olleet aktiivisimpia kirjoittajia. Sitten ne palaa yrittämään vanhoihin tuttuihin hyviin palstoihin missä saa paljon pöhinää aikaiseksi. Mm satakunnan kansan juttujen kommenteista tunnistaa samoja kirjoittajia.
        Enkä tarvitse foliohattua. Tapa tarkkailla keskusteluja jäi ajalta kun tein gradua ihmisten nettikeskustelukäyttäytymisestä. Nimettömissä kyselytutkimuksissa osoittautui oikeaksi arvio aktiivisuudesta muissakin nettimedioissa. Maahanmuuton myötä tämä on voimistunut selkeästi ja vaikuttaa organisoidummalta. Selvästi on nähtävissä, että kokevat nimettömät nettikommentit ja keskustelut hyviksi keinoiksi vaikuttaa yleiseen mielipideilmastoon.


    • Hevon_humppaa

      Täyttä höpön löpöä.. Ihan näytteen vuoksi linkitäppä tähän vaikka edes kolme minun kirjoitustani.
      Tiedän jo vastauksen, et linkitä yhtään: ) ) )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      190
      3554
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      57
      2217
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2210
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2072
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1491
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      460
      1202
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      121
      1063
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      1004
    Aihe