Itsenäisyyspäivä vankilassa

Itsenäisyyspäivä

Halusin kertoa kaikille kuinka itsenäisyyspäivä sujuu suomalaisessa vankilassa. Pieniä talokohtaisia eroja tietysti on, mutta pääasiassa homma menee näin:

1. Keskusradiosta kajahtaa iloinen kuulutus: Hyvää huomenta, vankilassa herätys itsenäisyyspäivään.
2. Ovet aukeavat ja aamupalaksi tarjotaan itsenäisyyspäivän kunniaksi juhlallisesti kananmuna, kupillinen kahvia, neljän viljan puuroa voisilmällä tai hillolla, tuoretta ruisleipää, kinkkuleikkelettä, 2 palaa sokeria ja hedelmä.
3. Vangit järjestäytyvät vankiasuissa parijonoon käytävälle, repivät ryhtiä ja astelevat reippain askelin vankilan pihalle lippujuhlaan.
4. Sodissa palvelleet vartijat ja vangit pitävät puheita.
5. Vangit marssivat takaisin selleihin ja hetken kuluttua onkin juhlallinen itsenäisyyspäivän lounas: kanaa tai sisäfilettä, hilloa, villiriisiä, salaattia, mangorahkaa ja kahvit.
6. Vangit järjestäytyvät vankiasuissa parijonoon käytävälle, repivät ryhtyä ja astelevat reippain askelin pihalle, jossa järjestetään vartijoiden ja vankien välinen leikkimielinen kaukalopallo tai koripallo-ottelu lumi- ja jäätilanteesta riippuen.
7. Kun hiki on saatu pintaan, vangit marssivat takaisin selleihin ja valmistautuvat itsenäisyyspäivän saunaan hakemalla pefletit, pesu- ja voiteluaineet sekä folioon käärityt lenkkimakkarat, pyyhkeet ja muut saunatarvikkeet.
8. Saunominen kestää 2-3 tuntia, jonka aikana lämmitetään nakit kiukailla ja toisenlaiset nakit hierotaan juhlakuntoon. Saunan jälkeen pukuhuoneessa rakastellaan ja käydään sen jälkeen suihkussa huuhtomassa paikat. Mukana myös osa vartijoista.
9. Saunan jälkeen vangit marssivat takaisin selleihinsä ja valmistautuvat jälleen ulkoiluun, jossa tapahtuu lipunlasku ja jutustellaan Suomen itsenäisyydestä vapaasti. Mukana myös osaston vartijat.
10. Vangit marssivat takaisin sisälle, jossa tarjoillaan illallinen: kanaa tai sisäfilettä, hilloa, villiriisiä, salaattia, mansikkarahkaa ja kahvit.
11. Vangit lukitaan selleihin, jossa kaikki aloittavat linnanjuhlien seuraamisen televisiosta.
12. Ennen iltahiljaisuutta oven taakse toimitetaan iltalääkkeet ja iltapala. Ruisleipää, kananmuna, margariinia, hedelmä ja mehua.
13. Hiljaisuus alkaa.

1

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kenttäkeijo

      Jep Jep, onhan näitä. Tämä tarina myös, nimittäin TOSI. Vai miten se meni ja missä me oltiin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      134
      7358
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      421
      7012
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3563
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      135
      3177
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2724
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      45
      2280
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1783
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1556
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe