Itsenäisyyspäivä vankilassa

Itsenäisyyspäivä

Halusin kertoa kaikille kuinka itsenäisyyspäivä sujuu suomalaisessa vankilassa. Pieniä talokohtaisia eroja tietysti on, mutta pääasiassa homma menee näin:

1. Keskusradiosta kajahtaa iloinen kuulutus: Hyvää huomenta, vankilassa herätys itsenäisyyspäivään.
2. Ovet aukeavat ja aamupalaksi tarjotaan itsenäisyyspäivän kunniaksi juhlallisesti kananmuna, kupillinen kahvia, neljän viljan puuroa voisilmällä tai hillolla, tuoretta ruisleipää, kinkkuleikkelettä, 2 palaa sokeria ja hedelmä.
3. Vangit järjestäytyvät vankiasuissa parijonoon käytävälle, repivät ryhtiä ja astelevat reippain askelin vankilan pihalle lippujuhlaan.
4. Sodissa palvelleet vartijat ja vangit pitävät puheita.
5. Vangit marssivat takaisin selleihin ja hetken kuluttua onkin juhlallinen itsenäisyyspäivän lounas: kanaa tai sisäfilettä, hilloa, villiriisiä, salaattia, mangorahkaa ja kahvit.
6. Vangit järjestäytyvät vankiasuissa parijonoon käytävälle, repivät ryhtyä ja astelevat reippain askelin pihalle, jossa järjestetään vartijoiden ja vankien välinen leikkimielinen kaukalopallo tai koripallo-ottelu lumi- ja jäätilanteesta riippuen.
7. Kun hiki on saatu pintaan, vangit marssivat takaisin selleihin ja valmistautuvat itsenäisyyspäivän saunaan hakemalla pefletit, pesu- ja voiteluaineet sekä folioon käärityt lenkkimakkarat, pyyhkeet ja muut saunatarvikkeet.
8. Saunominen kestää 2-3 tuntia, jonka aikana lämmitetään nakit kiukailla ja toisenlaiset nakit hierotaan juhlakuntoon. Saunan jälkeen pukuhuoneessa rakastellaan ja käydään sen jälkeen suihkussa huuhtomassa paikat. Mukana myös osa vartijoista.
9. Saunan jälkeen vangit marssivat takaisin selleihinsä ja valmistautuvat jälleen ulkoiluun, jossa tapahtuu lipunlasku ja jutustellaan Suomen itsenäisyydestä vapaasti. Mukana myös osaston vartijat.
10. Vangit marssivat takaisin sisälle, jossa tarjoillaan illallinen: kanaa tai sisäfilettä, hilloa, villiriisiä, salaattia, mansikkarahkaa ja kahvit.
11. Vangit lukitaan selleihin, jossa kaikki aloittavat linnanjuhlien seuraamisen televisiosta.
12. Ennen iltahiljaisuutta oven taakse toimitetaan iltalääkkeet ja iltapala. Ruisleipää, kananmuna, margariinia, hedelmä ja mehua.
13. Hiljaisuus alkaa.

1

133

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kenttäkeijo

      Jep Jep, onhan näitä. Tämä tarina myös, nimittäin TOSI. Vai miten se meni ja missä me oltiin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      165
      1101
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      737
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      135
      707
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      703
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      625
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      592
    8. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      199
      591
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      580
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe