Halusin kertoa kaikille kuinka itsenäisyyspäivä sujuu suomalaisessa vankilassa. Pieniä talokohtaisia eroja tietysti on, mutta pääasiassa homma menee näin:
1. Keskusradiosta kajahtaa iloinen kuulutus: Hyvää huomenta, vankilassa herätys itsenäisyyspäivään.
2. Ovet aukeavat ja aamupalaksi tarjotaan itsenäisyyspäivän kunniaksi juhlallisesti kananmuna, kupillinen kahvia, neljän viljan puuroa voisilmällä tai hillolla, tuoretta ruisleipää, kinkkuleikkelettä, 2 palaa sokeria ja hedelmä.
3. Vangit järjestäytyvät vankiasuissa parijonoon käytävälle, repivät ryhtiä ja astelevat reippain askelin vankilan pihalle lippujuhlaan.
4. Sodissa palvelleet vartijat ja vangit pitävät puheita.
5. Vangit marssivat takaisin selleihin ja hetken kuluttua onkin juhlallinen itsenäisyyspäivän lounas: kanaa tai sisäfilettä, hilloa, villiriisiä, salaattia, mangorahkaa ja kahvit.
6. Vangit järjestäytyvät vankiasuissa parijonoon käytävälle, repivät ryhtyä ja astelevat reippain askelin pihalle, jossa järjestetään vartijoiden ja vankien välinen leikkimielinen kaukalopallo tai koripallo-ottelu lumi- ja jäätilanteesta riippuen.
7. Kun hiki on saatu pintaan, vangit marssivat takaisin selleihin ja valmistautuvat itsenäisyyspäivän saunaan hakemalla pefletit, pesu- ja voiteluaineet sekä folioon käärityt lenkkimakkarat, pyyhkeet ja muut saunatarvikkeet.
8. Saunominen kestää 2-3 tuntia, jonka aikana lämmitetään nakit kiukailla ja toisenlaiset nakit hierotaan juhlakuntoon. Saunan jälkeen pukuhuoneessa rakastellaan ja käydään sen jälkeen suihkussa huuhtomassa paikat. Mukana myös osa vartijoista.
9. Saunan jälkeen vangit marssivat takaisin selleihinsä ja valmistautuvat jälleen ulkoiluun, jossa tapahtuu lipunlasku ja jutustellaan Suomen itsenäisyydestä vapaasti. Mukana myös osaston vartijat.
10. Vangit marssivat takaisin sisälle, jossa tarjoillaan illallinen: kanaa tai sisäfilettä, hilloa, villiriisiä, salaattia, mansikkarahkaa ja kahvit.
11. Vangit lukitaan selleihin, jossa kaikki aloittavat linnanjuhlien seuraamisen televisiosta.
12. Ennen iltahiljaisuutta oven taakse toimitetaan iltalääkkeet ja iltapala. Ruisleipää, kananmuna, margariinia, hedelmä ja mehua.
13. Hiljaisuus alkaa.
Itsenäisyyspäivä vankilassa
Itsenäisyyspäivä
1
101
Vastaukset
- Kenttäkeijo
Jep Jep, onhan näitä. Tämä tarina myös, nimittäin TOSI. Vai miten se meni ja missä me oltiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1876698- 352403
- 1872139
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101413Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1181393- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,301035Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke13936