Isännöitsijän todistus

Ostin osakehuoneiston reilut pari vuotta sitten. Nyt olen harkinnut asunnon myyntiä niin kaivoin paperit esiin. Ja huomasin että isännöintitodistuksesta puuttuu kaikki remontit ja kuntotutkimukset taloyhtiössä. Kyseessä ei ole tietokatkos, koska sama isännöitsijä on teettänyt tutkimukset ja remontit-ja allekirjoittanut isännöitsijän todistuksen. Mitä tehdä. Myynkö asunnon niin kuin minullekin etten kerro. Vai ryhdynkö vaatimaan yhtiökokousta jossa tilannetta selvitetään.
466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei, vaadit vain uuden lainmukaisen isännöitsijäntodistuksen.

Äänestä

Pyydät uuden todistuksen, josta ilmenee seuraavat asiat:

Mitä korjauksia ja selvityksiä on taloyhtiössä on tehty ja milloin
Mitä merkittäviä korjauksia taloyhtiöön on tulossa ja milloin.
Onko taloyhtiöllä vuokratontti ja milloin vuokrasopimus päättyy.
Miten paljon taloyhtiössä maksetaan vastikkeita.
Paljonko taloyhtiöllä on lainoja ja mihin tarkoitukseen ne on otettu.
Miten osakas voi maksaa lainaosuuden.
Kuuluuko piha-alue tai autopaikka osakkaan hallintaan.
Kuka on asunnon omistaja.
Onko asunnossa tehty remontteja 1.7.2010 jälkeen

http://www.isannointiliitto.fi/asuminentaloyhtiossa/isannointi/isannoitsijantodistus/

Ja jos todistus on jo pari vuotta vanha, niin sinun pitää pyytää uusi joka tapauksessa.

Äänestä

Ongelma onkin siinä, että isännöitsijä on jättänyt merkitsemättä remontit ja varsinkin kuntoarvioissa havaitut vakavatkin puutteet. Ei se ole sama että nyt pyydän isännöitsijää merkitsemään asiat jotka JO ostaessani olivat hänen tiedossa. Tietysti harmittaa että asunnon arvo on alempi kun tulossa on isoja remontteja. Oma syykin myymiselle on juuri se, että yhtiötä on välipitämättömästi hoidettu. Jos oikein muistan, niin kiinteistövälittäjäkin pitää voida luottaa isännöitsijän todistukseen kerrostalokohteissa.

Äänestä

Semmostahan se tahtoo olla...meillä on merkitty esim.tuuletuskanavien lämmöneristys,vaikkei sitä ole tehty kuin tee-itsemies omaan asuntoonsa.silloin kun on toiminut isännöitsijänä.Meillä isännöitsijä kyllä pitää huolta omasta osakkeesta,että saa vähän enemmänki remontteja teetätettyä taloyhtiön piikkiin.Ettei vain jää hyöty vähemmäksi kuin muilla!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vainkerrostaloelämää kirjoitti:

Ostin osakehuoneiston reilut pari vuotta sitten. Nyt olen harkinnut asunnon myyntiä niin kaivoin paperit esiin. Ja huomasin että isännöintitodistuksesta puuttuu kaikki remontit ja kuntotutkimukset taloyhtiössä. Kyseessä ei ole tietokatkos, koska sama isännöitsijä on teettänyt tutkimukset ja remontit-ja allekirjoittanut isännöitsijän todistuksen. Mitä tehdä. Myynkö asunnon niin kuin minullekin etten kerro. Vai ryhdynkö vaatimaan yhtiökokousta jossa tilannetta selvitetään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu