olemme? Linnan juhlien perusteella melkoinen osa on. Varmaan olisi eroa, jos verrattaisiin daameja muutaman vuosikymmenen takaisiin. Tyhmiä osa siksi, ettei oivalla olevansa muiden joukossa eikä vaeltamassa yksin kohti alttaria. Meinaan noita laahuksia, joita tuntuu olevan aina vain useammalla.
Lihavia ja tyhmiäkö me Suomen naiset
laahukseton
2370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
No no, morsiuslaahukset ovat pitkiä, niitä kantaa pikkutytöt suuremmissa piireissä. Kyllä juhlapukumalleihin kuuluu lyhyt laahus kautta aikojen! Sehän nostetaan viehkeästi kiinityksellä tanssiessa,,,,näyttävä on ja silmän ilo!
Eipä tungoksessa moista iloa voi kokea. Miksi tehdä elämää noin vaikeaksi? Olet aikamoinen valistaja. Jotain minäkin tiedän ja olen kokenut pitkähkön eloni aikana.
Samaa mieltä aloittajan kanssa, laahus osoittaa tyhmyyttä, kun mennään Linnan juhliin.
Jono, tungos, ja sekin, ettei nyt olla yksin päivän kuningatar, kuten omissa häissään ovat vastaaiheita.
Jenni Haukiolla on päässään hyvä ajattelukoneisto, fiksu nainen.
Omissa häissäänkin laahus osoittaa jotain tyhmää valtapyrkimystä.
Miksi sotkette hääpukuja Linnan juhliin?
exs sää tajuu, et on vertaus. Turun tuomiokirkossa voi morsiamella olla vaikka kuinka pitkä laahus. Kukaan ei sotke. Fixu ihminen ottaa käytännöllisetkin asiat huomioon, samoin hyvä muotisuunnittelija. Jenni Haukio oli tosi tyylikäs kuten yleensä.
( 2014 itsenäisyyspäivän vastaanotolla, oli presidentin rouva Jenni Haukio vaaleasinisessä laahusjuhlapuvussaan hyvin suloinen)
Ehkäpä moittijan olisi parempi pitäytyä arvostelemasta pukusuunnittelijoita kuin henkilöitäkin, pelkän käytännöllisyyden näkökulmasta.
Arki, - ja maan itsenäisyyden pääjuhlatilaisuus, olisi hyvä osata pitää erillään.
.
Ei ollut laahusta sinisessäkään Jenni Haukion asussa.
Muuten sanoisin, että hänpä ei jonoissa eikä tungoksessa siellä olekaan.
Tanssiessa laahuksen voi nostaa, muuten ei.
Juhlaleningin takaosahan on harkitusti pidempi, niin kuin Jennin viimevuotisessa asussa. Kutsu sitä osaa miksi haluat,( taidat olla kotiompelija ;D) mutta juuri esittelyn jälkeen kulkiessa, puvun ja kantajan kauneus pääsee täyteen näyttävyyteen;D
Älkää tuollaisesta kinatko.
MTV
Julkaistu 06.12.2014 16:55 (Päivitetty 06.12.2014 18:44)
"Haukion tämänvuotinen puku henkii materiaalivalinnoiltaan retrohenkeä, sillä puvussa käytetty talvitaivaan sininen vintageprokadi on peräisin 1960-luvulta. PUVUN LAAHUS ja vyö on tehty hopeanhohtoisesta valkoisesta silkkiprokadista"
että vahingosta viisastui sitten.
mitään laahusta, oliko virhe tuossa isolla huudetussa tetstissä?
http://www.iltasanomat.fi/linnanjuhlat/art-1417847329090.html
paljoo laahusta, vain maahan saakka, muttei perään
https://www.google.fi/search?q=Jenni Haukion puku Linnan juhlissa 2014&hl=fi&biw=1039&bih=868&site=webhp&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjgrtmy-MvJAhUlZ3IKHRDfDR8QsAQIGw&dpr=1#imgrc=WMfCReqXvF_NSM:
Laahuksesta tulee tunne että yhteisvoimin olisi katsottava että kaikki pysyy päällä.
Miksi ihmeessä sellaista huomiota haluaa vaatia?
Laahus sellaisessa tungoksessa on todella typerä valinta. En ole koskaan ymmärtänyt laahuksia tungosjuhlissa.
Tosiaan, pisti oikein silmään kuinka naiset olivat pullukoita melkein kauttaaltaan. Toki miestenkin vatsat pömpöttuvät niin et frakki ei näyttänyt monellekaan sopivan päälle.
Juhlissa ei käytännöllisyys merkitse yhtään mitään! Selvästi huomaa näiden moittijoiden luonteenpiirteet. Omaa personallista pukeutumistapaa saa harrastaa, niin arjessa kuin juhlassakin, kuka sen luonteinen on. Sanokoon tantat vaan painavan sanansa. Joku viehättävä mies tai nainen, voi onnellisena viitata kintaalla , pukeutuakseen juuri niin kuin itse haluaa !!! Juuri asuvalinnoissaan nuo käytännölliset pyylevät naiset eivät voi massasta eroittuakaan. Siksipä kaunottaret huomataan sulavan linjakkaine pukuineen.Tyhmyyttäkin löytyy kaikkialta, tällä erää turhassa eipäs.kommentissa.
Täällä yksi tantta, joka tähän ikään mennessä on saanut elää hienoa elämää ottamalla muun muassa muut ihmiset huomioon. Siihen kuuluu myös se, että kanssaihmiset voivat liikkua lähellä tarvitsematta pelätä, että sotkeutuu toisen vaatteisiin. Kaunotar en ole, mutta ihan ihmisen näköinen. Onneksi en koskaan esim. juhlissa ajattele " näynköhän tarpeeksi". Sivistynyt ihminen ei tuo liikaa itseään esille.
Jaahas, sivistymättömiä itsenäisyysjuhlissa on siis ansioitunut Suomen kerma! Se siitä ja tämäntasoisesta keskustelusta.
Kyllä nainen kauneimpaan pukuunsa pukeutuneena, iloiten osoittaa sillä kunniaa arvokkaaseen tilaisuuteen, niin miehelleen kuin Presidenttiparille!
Uskomatonta ymmärtämättömyyttä!
Kuka mitenkin on ansioitunut? En kadehdi, jopin puolellakin on ihan hyvä elellä. Ihminen voi säteillä, vaikka ei tuo kauheasti itseään esille. Kyllä minäkin yleensä olen pukeutunut ihan tilanteen mukaan. Mieheni ovat olleet tyytyväisiä. Ymmärrykseni on todettu erinomaiseksi. Sinun ei tarvitse hyväksyä.
Hyväksyn minä, olen ihan samaa mieltä silloin kun tiedostaa, ettei ole kaunista vaatteilla hieman ehkä jo ikääntynyttä tai niin täydellistä vartaloaan. Silti täytyy joskus ihailla Riitta Uosukaista, näyttävä nainen upeassa pukeutumisessaankin
.Nyt oli vaan aloituksessa pahennusta ilmaisevaa, niille upeille kaunottarille, joiden vartalo salli todella näyttäviä luomuksia, pikku laahuksineenkin.
Ei kirjoituksesi kateuteen viittaakaan, järkevään ajatteluun pikemminkin, mikä sinänsä on monen ikäistemme kunnioitettava hyve.
Silti minusta saa vilpittömästi ihailla pukeutumisen kauneutta, kun siihen harvoin saa aihetta,,,,naisenakin.
Että te kehtaatte aikuiset ihmiset jauhaa moisista asioista.
Eihän täällä tavallisesti kirjoittavalle juuri kommentteja heru. Pitää vähän ärsytellä ja höpötellä
Ei minustakaan ajankohtaiset ulkonäkö, tai pukeutumismielipiteet ole pahasta naisten kesken. Kyllä ne koskee meitä, vaikka ei nyt arjessa niinkään samalla tavalla.
Loppua kohden ketjun ilmapiiri muuttui ihan myönteiseen suuntaan:)
Jokainen ihminen on kaunis omalla tavallaan, oli nuori tai vanha, laiha, normaalipainoinen tai lihava. Ja Itsenäisyyspäivän juhla ei ole mannekiininäytös vaan siellä juhlitaan rakkaan Suomen itsenäisyyttä ja kunnoitetaan veteraaneja ym jotka ovat olleet mukana noissa taisteloissa tavalla tai toisella. Juhlapuvut ovat toisarvoinen asia, ainakin minun mielestä ja olen itsekin saanut olla mukana ko. juhlissa joskus. Hieno ja arvokas juhla.