Tökkäsin kädellä muistitikkua ja asennus meni kesken. Nyt läppäri vilkuttaa vain valkoista kursoria, enkä pääse biosiin tai tekemään mitään.
Ubuntun asennus meni pieleen, kone rikki.
rikkimeni
1658
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tuskin se kone siitä rikki mennyt.
Mene sinne BIOS:iin jollakin näppäimellä. Katso koneen ohjeista tai kerro koneen merkki ja malli, niin joku saataa tietää.
sulla on ilmeisestikin puoliksi kirjoitettu boottisektori - loaderi löytyy, mutta kerneliä ei vielä.. Tällöin bootti lähtee siis HD:ltä, kun siellä "näyttäisi" jotain olevan - ja kone hyytyy. Boottaa USB:lta ja tee asennus uusiksi.. etkä ole kokemasi kanssa muuten yksin.. mutta kun installeria ei tarvitse ajaa kuin kerran 5-10 vuodessa, niin pieni epämuvakuuv sallittakoon? On tärkeämpiäkin asioita koodata kuntoon.
Myös viallinen muistitikku voi tehdä tämän ilmiön ja tästä syystä se dd:llä tehty usb-tikku image on niin huono, koska varsinainen usb-creator tarkistaa sen tikun kirjoituksen eikä vain tunkkase 1:1 kopiota sektoreista. Valitettavasti vaan tikun image on jo niin iso, että väärässä paikassa oleva crc/lukuvirhe voi kypsentää asennuksen ennenaikaisesti.. mikään siis ei ole varmaa tässä maailmassa! ;)
Tätäkään ongelmaa ei olisi tullut, jos te ette olisi koko ajan suosittelemassa jotakin linuxia jokaisessa viestiketjussa.
Pitäisi laittaa niihin suosituksiin varoitus mukaan, että sopii/onnistuu vain erittäin kokeneille asiantuntijoille!
Trollille tiedoksi että A. kysyjän kone ei todellisuudessa ole rikki ja B. kysyjä on itse tunaroinut asennuksen. Jos ei ole tunari niin linuxien asennus onnistuu kyllä tavalliselta pulliaiseltakin.
Ei tuo mikään trolli ollut, vaan asiantuntija neuvo!
Kyllä toi nimenomaan oli trolli, asiantuntevuus on tuosta kaukana. Todellinen asiantuntija suosittelee linuxeja!
Asiantuntijaneuvo on yhdyssana :'D
Ubuntun ajurit käyttää lisälaitteita aivan eri tavalla kuin Windowsin alkuperäisajurit. Esim. Lisälaitteiden tuulettimet pyörii liikaa tai liian vähän. Joten on ihan mahdollista, että Ubuntu ja muut Linuxit rikkoo koneita ihan jopa fyysisesti.
Haista sinä trolli v***u! Linuxit ei riko laitteita.
Ilmankos niitä koneita on serissä pilvin pimein koska ovat käyttäneet Windowsin ajureita eikä laitteiden valmistajien tekemiä.
Laitevalmistajien ajurit ovat lähes aina vain Windowsille, joten kyllä Teppo Terävien omavalmisteajurit rikkovat laitteita.
Ei tasan riko! Ja voisitko nyt valetohtori mennä takas Sodat-palstalle täältä trollaamasta..voisitko mitenkään?
Kannattaisi trin opetella lukemaan ennenkuin tulee tänne elvistelemään.
Ai ei riko muka? Ajatelepa näytönohjainta jossa on kaksi tuuletinta ja ne pyörivät Linux-koodin takia eri suuntiin. Ihan varmasti rikkoo!
Mainittakoon vielä että linuxit ei ole rikkoneet mulla yhtäkään laitetta. Mutta valetohtori ei tietenkään tätä usko vaan jatkaa paskan jauhamistaan ja valehteluaan. Windows-leirissä on selvä paniikki.
Älä viitsi valehdella! Linuxilla ei ole mitään tekemistä tuollaisen vian kanssa!