Myötähäpeää

Muillakokemuksia

Yhden puolesta. Minä osaan sen hyvin ja hän ei ihan. Ehkä tarkoitukseni on auttaa vähäosaisia. Ehkä minun tarkoitukseni on auttaa häntä.

7

201

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entiedämitäsanoa

      Taidan ymmärtää nyt tilanteesi...lopultakin

      • mitääntiiä

        kun et tunne ees koko ihmistä, lapsellista houraamista.


    • sellainenmäoon

      Mun puolesta saa tuntea myötähäpeä vaikka elämän loppuun saakka. Ei haittaa :) . En mä täällä juuri käy, mutta nämä ajatukset poimin itselleni, ne jotenkin vaan istuu minuun kuin punainen pallo nenän päähän. Jep :)

      Ps. Oikeesti en usko että kenelläkään on aihetta kirjoitusten perusteella, mutta muuten kyllä.

    • aamunajatus

      Myötähäpeä on tunteista turhin. Ja väärin. Sotkeutuu toisen elämään. Ei ole mitään niin kammottavaa kuin vanhempi joka häpeilee oman lapsensa puolesta. Omilla mittapuillaan arvostellen. Jos keskityttäis kaikki siihen omaan pieneen elämään ja annettais muiden elää just sellaisina kuin ne haluaa. Tämän oppinut.

    • Minäkintunnen

      Yhden puolesta.
      Surullisena.

    • eimuuta

      On kokemuksia, onneni on, että ehdin tervehtyä ennen kuin ymmärsin koko jutun juonen. Hän pelasi oikein etunimillä 3 vuotta sitten ja lohdutti, että joku puolusti ihan tuntematonta hetkellä, jolloin olin täysin puolustuskyvytön, niin häpeällistä oli silloin kirjoittelu. Myöhemmin, kun sain juonesta kiinni, niin käsitin, että joku kumma siinä oli, kun piti kaikkea tällaiselle foorumille raportoida, kävivät taas nimet ihan yksyhteen. Keksiä tarinoita tarina toisen perään kuin kameleontti kuoren väriä vaihtaen.

      Taitaa se vanha sanonta pitää täällä virtuaalimaailmassakin paikkansa eli tyhjät tynnyrit kolisevat eniten. Mitäpä näistä, oikein leppoisaa joulunalus aikaa. Tulkoon se rauha ihmismieleen lopultakin.

    • Jopeko

      Myötähäpeää koetaan vain kollektiivisen kurin ylläpitämiseksi. Ja joskus yksilön. Ei kannata koskaan ajatella ite.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe