Levyjarrut vs rumpujarrut

ostoksilla

Mietin päivällä olisiko rummut halvempi valmistaa vai miksi verso-s mallissa vielä rummut. Lidlin pihalla oli useita toyotia ja kaikissa rumpujarrut takana !
Lienee avensiksessa ja leksuksessa sentään jo levyt ympäriinsä??

25

3808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hinnasta_en_tiedä

      Rumpujarrut ovat normikäytössä paremmat. Kevyessä käytössä ruostuneita takalevyjä joutuu turhan usein vaihtelemaan, mutta rumpujarruille harvoin tarvii tehdä mitään. Levyistä on etua rata-ajossa, sillä niiden jarrutusteho ei lämmetessä heikkene rumpujen tapaan. Tavan torikassissa levyistä on vain haittaa.

      • kurjiaJarruja

        Hehee mikä pässi. Vai kuluu takalevyt nopeasti, no ei ainakaan oikeissa autoissa. Rummut on halvat ja sopii siksi japanilaiseen säästölinjaan oikein hyvin. Pikkuautoissa noita näkee vielä joskus, mutta vanhemmiten niistä on suurta harmia.


      • Tällaiset
        kurjiaJarruja kirjoitti:

        Hehee mikä pässi. Vai kuluu takalevyt nopeasti, no ei ainakaan oikeissa autoissa. Rummut on halvat ja sopii siksi japanilaiseen säästölinjaan oikein hyvin. Pikkuautoissa noita näkee vielä joskus, mutta vanhemmiten niistä on suurta harmia.

        mielipiteet paljastavat trollipojan tietämättömyyden käytännön asioista. Takajarrulevyt paloineen joutuu Mersuissa vaihtamaan parin kolmen vuoden välein käytöstä riippuen. Siistissä ajossa jossa jarrujakin säästetään, levyjen siistiminen tai vaihtaminen ja jarrumäntien herkistys taka-akselilla on käytännössä jokavuotinen homma. Ei ole osaavalle kummoinenkaan juttu mutta se on tehtävä jottei jarrusatuloita tarvitse kohta vaihtaa. Myös jarruneste kannattaa vaihtaa muutaman vuoden välein. Vaimolla oli 15 vuotta Carina 2 jossa rummut takana. Koko aikana niille ei tarvinnut tehdä mitään ja mikäli tiedän niin samat jarrut autossa on vieläkin vaikka auto on ollut uudella omistajalla jo viimeiset 6 vuotta. Ainoa ongelma on Suomen olosuhteissa ruostepilkut helmoissa listojen alla. Mutta onhan autokin jo 26 vuotta vanha. Teknisiä ongelmia ei käytännössä ole ollut kun vain hoitaa normaalit pikku tarkistukset ja öljynvaihdot ajallaan. Toyotan levyjarruista taka-akselilla ei ole kokemusta mutta veikkaan että samanlaiset ongelmat sieltä löytyy kuin muistakin.


      • ihanaHistoricKaarina

        Vaimolla 15v Carina rumpujarruilla, juu. Vanhoissa autoissa nuo takajarrut eivät juurikaan osallistu jarruttamiseen mitenkään ja älä nyt setä väännä noita vanhuksia keskusteluun mukaan.
        Onko Mesessä noin huonot jarrulevyt takana, että niitä pitää yhtenään vaihtaa. Mulla on ollut monta erimerkkistä autoa , eikä niihin ole tarvinnut alle 120tkm vaihtaa yhtään osaa jarruihin ja yleensä etupalat menee paljon ennemmin kuin takapää.


    • joparekassa

      No kylhän noi alkaa jo olla museo tekniikkaa, levyjarrua kehiin joka kotteroon, onhan mopo autoissakin jo levyt ja mopoissa, motskareissa?

    • pelaa-

      Levyjarrut ruostuu takana ja vaatii turhaa uusimista. Rummuilla ajaa reilut 20 vuotta. Tietysti jarrukengät uusitaan jos tarve vaatii.
      Totta on että se on vanhempaa tekniikkaa mutta mitä sitten. Homma toimii.

      • sporttiatsemppiä

        Levyjarrut on sporttisemmat, polkupyörissäkin on levarit!


      • Kuinkas_Raisussa
        sporttiatsemppiä kirjoitti:

        Levyjarrut on sporttisemmat, polkupyörissäkin on levarit!

        Eikö tuossa pojun Raisussa liene vielä rumpu edessä ja takana vanhaan kunnon mopotyyliin.
        .


      • åänwijfujdf

        Levyjarrut vaan näyttä nätiltä aluvanteiden kanssa ei paljon muuta hyötyä.
        Joutui myös laskemaan hiomalaikalla ruostetta pois kun näytti pahalta katsastukseen.
        Myös omassa mallissa ongelmana käsijarrun tiivisteiden korkkaaminen ja ruostuminen.Joudut sitten vaihtamaan satulan joita mennyt kasapäin asentaja romukasaa näyttäessään.
        Rumpujarrut lähinnä kypsytti huono huolto kun tee se itse miehille jarrunesteen vaihto monasti jäi tekemättä.


    • MolempiaOnjaOllut

      Vaikea sanoa nykyaikana kumpi on "halvempi"valmistaa,kas kun jättimäiset sarjat jompaa kumpaa tyyppiä muuttaa hinnan puoleen jos toiseen ja varmaan kaikista halvin olisi valmistaa vain jompaa kumpaa niin varaosat,huolto kuin valmistushinta per auto laskisi.
      Ennenvanhaan rumpu oli halpa ja onhan se luotettava,tehokaskin taakse yhä ja pitkäikäinen rakenteeltaan&toimintavarma sekä yksinkertainen rakenne periaatteessa(riippuu miten monimutkaiseksi suunniteltu hienouksia ympätty siihenkin jo)

      Suomen olosuhteisiin ehdottomasti parempi, toimintavarmempi ja riittää kovasti teholtaankin koska jarrukenkien materiaalit kehittyneet ja itse rumpu voi olla isokin hyvin jäähdytetty hyvin suojattu kuralta/ravalta/lumelta...
      Olihan noita isoissa Jenkkiautoissa joka nurkassa ja parhaat olivat ihan hyviäkin isokokoisine ja jäähdytysrivoin varustettuja(jopa alumiinisia rumpuja)sekä metallisekoitteisine jarrukenkineen eli näitä ei passaa sekoittaa pienikokoisiin perusrumpuihin joilla niilläkin pärjäsi normaaliajolla normiliikenteessä taviskuski,mutta ei toki rallityyliseen ajoon tai useaan täysjarrutukseen kunnon nopeuksista jos joku nyt moista harrasti muutenkin isolla&kankealla risteilijällä...
      Testijutut oli pikkasen eri asia kun äärirajoilla riivattiin ja jarruteltiin reippaalla jalalla rummut savuten...levyjarrut saikin jo 60-loppupuolella lisävarusteena etupyöriin RAHALLA,jopa takapyöriin joissakin malleissa.

      Rumpujarruille tosiaan harvemmin tarvii tehdä mitään,korkeintaan suosittelen lämpimästi esim renkaanvaihdon yhteydessä irrottaa rumpu ja puhaltaa irtotavara pois rummun sisältä/pyyhkiä liuottimella rummun sisäpinta puhtaaksi sekä tsekata jarrukenkien kunto ja riippuen vähän mikä auto kyseessä:säätää/tarkistaa että jarrukengät oikealla etäisyydellä rummusta sekä käsijarrusysteemin toimivuus säätö.
      Toki jos oikein hyvää huolta autostasi pidät niin voi sinne esim kuparitahnaa laittaa liikkuviin osiin,voidella käsijarruvaijerin pää ja silikonirasvaa jarrusylinterin kumeihin jne.
      Rasvaa EI saa joutua jarrukenkiin tai niiden vastinpinnoille rumpuun,eikä edes ihan "lähimaillekaan".
      Levyjarrut takana on varmaan joidenkin mielestä upea juttu,osoittanee että auto on "tehokaskin malli(??)"ja niin se joskus aikoinaan olikin.
      Aiheuttaa kuitenkin paljon ongelmia ja juuttumista,ruostumista jne "takuuajan umpeuduttua"näissä olosuhteissa.

    • ei-ole-halpaa

      Nykyisillä valmistusmenetelmillä levyjarru on huomattavasti halvempi valmistaa. Uivassa levyjarrussa minimimäärä on 5 osaa, satula, jarrupalat mäntä ja levy. Rumpujarrussa minimimäärä on 2kpl jarrukenkiä 1kpl sylinteri, 2kpl mäntiä, 1kpl jarrurumpu, jarrun säätö osat 3kpl, jousia prikkoja muut 10kpl, lisäksi jos automaattisäätö 3kpl. Ja etujarrussa oli yleensä 2 sylinteriä, takana 1.

      • ei_niin_helppoa

        > Uivassa levyjarrussa minimimäärä on 5 osaa, satula, jarrupalat mäntä ja levy.

        Paitsi että käsijarrukin olla pitää. Eli täytyy olla levyjen lisäksi pieni jarrurumpu tai mekanismi, joka kiristää levyjarrun palat levyyn, kun käsijarrusta kiskoo.

        Rumpu lie sttenkin se halvempi vaihtoehto?


    • vanhaa_tekniikkaa

      Ei voi olla totta. Tojossa rumpujarrut takana? Hah hah haaa. Miltä vuosikymmeneltä Tojon tekniikka onkaan? eiks japsit ole vielä ehtineet kopioimaan eurooppalaisten levyjarruja?
      Mutta välillä asiaakin. Älkää nyt viitsikö höpöttä mistään rumpujarrujen teknisestä paremmuudesta levyjarruihin verrattuna. Ja ei ne takana olevat levyt ruostu, eikä niitä tarvitse vaihtaa määrävälein tms.
      Jos rumpujarrujen hyöty olis hyvä, olisi ne edessäkin.

      • Trollipoju

        kommentoi taas parhaan tietämyksensä mukaan. Kun kokemus puuttuu, ovat jututkin senmukaisia. Nolo tapaus kertakaikkiaan tyhmyydessään.


      • vanhaa_tekniikkaa
        Trollipoju kirjoitti:

        kommentoi taas parhaan tietämyksensä mukaan. Kun kokemus puuttuu, ovat jututkin senmukaisia. Nolo tapaus kertakaikkiaan tyhmyydessään.

        Nyt annoit väärän todistuksen. Olen ajellut autolla jo silloin, kun sinä olet vetänyt kusivanaa kynnykselle.
        Tiedän taatusti tasan tarkkaan kummat ovat tehokkaammat, levy- vai rumpujarrut.


      • Kukaan_aikuinen
        vanhaa_tekniikkaa kirjoitti:

        Nyt annoit väärän todistuksen. Olen ajellut autolla jo silloin, kun sinä olet vetänyt kusivanaa kynnykselle.
        Tiedän taatusti tasan tarkkaan kummat ovat tehokkaammat, levy- vai rumpujarrut.

        ei kirjoita samalla tavalla pikku räkänokan lailla kuin sinä, palstojen Toyota-trollipoju. En edes luule vaan tiedän että teoreettisesti ja käytännössäkin voisin olla isoisäsi. Onneksi en ole. Mutta jos kuitenkin olisin, et taatusti istuisi tietokoneella aamusta iltaan vaan olisit nöyränä opiskelemassa itsellesi ammattia. Olisi suvullakin vähemmän hävettävää.


      • vanhaa_tekniikkaa
        Kukaan_aikuinen kirjoitti:

        ei kirjoita samalla tavalla pikku räkänokan lailla kuin sinä, palstojen Toyota-trollipoju. En edes luule vaan tiedän että teoreettisesti ja käytännössäkin voisin olla isoisäsi. Onneksi en ole. Mutta jos kuitenkin olisin, et taatusti istuisi tietokoneella aamusta iltaan vaan olisit nöyränä opiskelemassa itsellesi ammattia. Olisi suvullakin vähemmän hävettävää.

        Jos olisit minun isoisä, olisit maiilman vanhin ihminen. Ja minua ei olisi enään, olisin sinusta masentuneena tehnyt itselleni yksinaruisen, karun keinun.


    • jarruja_on_moneksi

      Rumpujarruja käytetään noissa pienemmissä Toyotissa säästösyistä. Ei sen vuoksi, että ne olisivat halvemmat, vaan siksi, että ne ovat jälkimarkkinoinnin kannalta edullisemmat, kun eivät tarvitse herkistelyhuoltoa vuosittain. Omistajalle asia ei tuo minkäänlaista säästöä, koska Toyotien huolto-ohjelmaan herkistely on kirjattu edelleen, mutta takarumpujarrut eivät sitä kaipaa. Rumpujarrut tarvitsevat huoltoa vasta kun jarruhihnat ovat kuluneet hylkyrajalle eli käytännössä joskus 10-15vuoden iässä.
      Jarrujen herkistelyhuolto lisättiin Toyotien huolto-ohjelmaan v. 2009, kun EU:n ryhmpoikkeusasetuksen siirtymäaika oli kulunut umpeen. Huoltohintoja ei tuossa kohtaa kuitenkaan uskallettu nostaa työlään ja aikaa vievän herkistelyhuollon takia, koska oli pelättävissä asiakaspakoa monimerkkihuoltojen suuntaan. Jälkimarkkinoinnin kustannuksia keksittiin sitten alentaa tilaamalla kaikki mahdolliset automallit rumpujarruin varustettuna. Teknisessä mielessä tuo oli paluu 70-luvulle, mutta markkinointimielessä älykäs veto.
      Takalevyjarrujen jumimistaipumusta ei eurooppalaisissa autoissa 80-luvun jälkeen ole juuri ilmennyt siinä mitassa kuin Toyotalla. Suolassa ja kurassa rypevien jarrupalojen ja jarrusatuloiden liukutappien sekä käsijarrumekanismien jumittuminen on opittu hallitsemaan teknisillä ratkaisuilla ja oikeilla materiaalivalinnoilla. Takajarrut eivät kaipaa nykyisin huoltoa muulloin kuin jarrupalojen ja/tai jarrulevyjen vaihdon yhteydessä, paitsi Toyotassa.

    • anteeksi_tyhmyyteni

      Jaa, ei minun autoon ainakaan kuulu missään huolto-ohjelmassa jarrujen herkistely. Jarrunesteen vaihto kylläkin kuuluu. Jaa niin, mutta minulla ei ole Tojotaa.

      • Brake_fluid

        Toyotasta tässä onkin kyse!
        https://www.toyota.fi/omistajalle/huolto/huolto-ohjelmat.json
        Jarrupalojen herkistelyn lisäksi naurettavan lyhyt jarrunesteen vaihtoväli - 30000km! Oikeissa autoissa jarruneste vaihdetaan aikaperusteisesti 2 vuoden välein, koska neste ei käytössä kulu, mutta ajan oloon imee kosteutta ilmasta.


      • Huoltoohjelma
        Brake_fluid kirjoitti:

        Toyotasta tässä onkin kyse!
        https://www.toyota.fi/omistajalle/huolto/huolto-ohjelmat.json
        Jarrupalojen herkistelyn lisäksi naurettavan lyhyt jarrunesteen vaihtoväli - 30000km! Oikeissa autoissa jarruneste vaihdetaan aikaperusteisesti 2 vuoden välein, koska neste ei käytössä kulu, mutta ajan oloon imee kosteutta ilmasta.

        Paljonko ajat vuodessa?


    • ehkä-asia-valkenee

      ""> Uivassa levyjarrussa minimimäärä on 5 osaa, satula, jarrupalat mäntä ja levy.

      Paitsi että käsijarrukin olla pitää. Eli täytyy olla levyjen lisäksi pieni jarrurumpu tai mekanismi, joka kiristää levyjarrun palat levyyn, kun käsijarrusta kiskoo.

      Rumpu lie sttenkin se halvempi vaihtoehto?"""

      Enhän minä laittanut rumpujarrunkaan osaluetteloon käsijarrun osia, ei auton kaikissa pyörissä käsijarrua ole, joissakin se ei ole ollenkaan pyörissä. Mutta voit katsoa jonkun auton varaosaosahinnastosta, sieltä voi vetää johtopäätöksiä.

      • Seisontajarrusta

        puheenollen ainakin Mazdassa on tai ainakin oli levyjarrujen yhteydessä huonosti toteutettu seisontajarru. Vielä huonompi se on ainakin 4-koppaisessa Vw Transporterissa ja tuskin yhtään parempi uudemmassakaan. Toimivat uutena mutta vanhempina täysi katastrofi ja kallis korjata.


      • Teron_harhoja
        Seisontajarrusta kirjoitti:

        puheenollen ainakin Mazdassa on tai ainakin oli levyjarrujen yhteydessä huonosti toteutettu seisontajarru. Vielä huonompi se on ainakin 4-koppaisessa Vw Transporterissa ja tuskin yhtään parempi uudemmassakaan. Toimivat uutena mutta vanhempina täysi katastrofi ja kallis korjata.

        "Vielä huonompi se on ainakin 4-koppaisessa Vw Transporterissa ja tuskin yhtään parempi uudemmassakaan."
        Tojotero heittää säälittävää mutua!
        5-koppaisen Transporterin seisontajarrussa ei ole minkään sortin ongelmia kuin korkeintaan teron harhoissa. Sitäpaitsi tässä puhutaan tavallisten henkilöautojen jarruista. Ei tässä Hiacen jumivia käsijarruvaijereitakaan ole ruodittu.


      • Vitoskoppasia
        Teron_harhoja kirjoitti:

        "Vielä huonompi se on ainakin 4-koppaisessa Vw Transporterissa ja tuskin yhtään parempi uudemmassakaan."
        Tojotero heittää säälittävää mutua!
        5-koppaisen Transporterin seisontajarrussa ei ole minkään sortin ongelmia kuin korkeintaan teron harhoissa. Sitäpaitsi tässä puhutaan tavallisten henkilöautojen jarruista. Ei tässä Hiacen jumivia käsijarruvaijereitakaan ole ruodittu.

        ei enää osteta kun se on selvästi hankalampi pidettävä kuin 4-koppanen. Nelosen takajarruissa oli omituinen säätö toteutettu tiheällä hammastuksella vai oliko se urituksella en muista ja se paketti jumitti suomen suolakeleissä pahasti. Melko mahdoton korjattava millään kotikonstilla ja varaosana kallis. Saattaa se toimia oman aikansa jossain missä ei talvea tunneta mutta ei suomessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      153
      7800
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      61
      4360
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      140
      3993
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3902
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      42
      3300
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3208
    7. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      3205
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      2923
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      42
      2721
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2484
    Aihe