Kerran mun viereen bussiin istahti noin 10-vuotias tyttö. Vaikka oltiin vieraita, hän alkoi purkautua minulle äidistään. Hän ei koskaan saanut haluamiaan vaatteita, vaan äidin mielestä hyviä. Tosiaan, hänellä oli liian lapselliset vaatteet kymmenvuotiaaksi, kypärämyssy ja haalari. Luokan toisilla tytöillä oli kuulemma aikuismaiset vaatteet, ja häntä vierottiin.
Hän kysyi minulta, mitä hänen pitäisi tehdä, että saisi äidin huomaamaan, ettei hän ollut enää vauva. Sanoin, että yritä vain jotenkin vakuuttaa hänet, vie vaikka joku luokkakaveri teille kotiin. Just joo, hän vastasi siihen lannistuneen näköisenä.
Jäi pitkäksi aikaa mieleen tuö tyttönen. Miten häntä olisi pitänyt neuvoa?
Lapsellisesti puettu tyttö
5
483
Vastaukset
- lopski
Minusta 10-vuotiaalle tosiaan kuuluu vielä pikemminkin lapsen kuin aikuisen vaatteet. Olisit voinut sanoa, että tytön äiti on fiksumpi kuin muiden äidit, jotka pukevat lapsensa aikuisiksi ennen aikojaan.
- Mereltä_tuulee900
Niin niin, lapsen vaatteet kyllä. Mutta niitä on eri ikäisille sopivia. Ei kymmenvuotiaan välttämättä tarvitse käyttää samanlaisia vaatteita kuin kolmivuotias! On todellakin olemassa myös sen ikäiselle sopivia, sellaisia, joista hän itsekin pitää. Ei se tarkoita aikuisten vaatteita, höhlä!
- lapsellinenko
No mä tiedän yhden n. 9-vuotiaan maalla asuvan tytön, jonka pitää vieläkin kotona ulkoillessa käyttää kurahousuja, jos on märkää. Siis sellaisia henkselihaalareita joita tarhassa yleensä käytetään. En mä tiedä, onko tuo sitten lapsellista vai käytännöllistä, mutta en mä noin vanhoilla ole muilla nähnyt.
- Meillä
Tarkoitatkohan meitä? Tai ei me kyllä ihan maalla asuta. Meidän iltapäivähoitopaikka halusi, että on kurikset, ja jos hoidosta tullessa lapsi jää vielä omalle pihalle, niin silloin kuriksetkin jää jalkaan. Ei siinä sen kummallisempaa. Täyttää siis nyt keväällä 9v.
- Mieikivanha
No sehän on ihan asiallista pukeutumista. Jos mennään kahlaamaan, laitetaan kahluusaappaat ja haalarit päälle, siis aikuisetkin niin miksi lasten pitäisi kastella itsensä kun asianmukaisia kurahaalareita on saatavilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa933641Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292403Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1422049Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.34901- 44841
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30820Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61805Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet5789- 40707
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies89695